Якщо у кишковопорожнинних нервова система має вигляд сітки, яка складається з нейронів, розкиданих в стінці їх тіла, то у плоских червів нервові клітини групуються у вузли,абоганглії, розташовані всередині тіла. Це, по-перше, забезпечує захист такої централізованої нервової системи, а, по-друге, сприяє остаточній спеціалізації нервових клітин і мереж. Вузол, або ганглій, містить 500-1500 нейронів, які пов’язані як між собою, так і з іншими гангліями. Кількість нейронів у нервовому вузлі певного виду тварин приблизно стала.
Нервова система більшості видів плоских червів складається з парного мозкового ганглія, що розташований в передньому кінці тіла, і поздовжніх нервових ланцюжків, що від нього відходять. (Мал..2). Ці нервові ланцюжки з’єднані між собою кільцевими перетинками. Кількість поздовжніх і кільцевих нервових стовбурів варіює. Це – центральна нервова система плоских червів. До складу периферійної нервової системивходятьнервові відгалуження, що відходять від мозкового ганглія та від поздовжніх нервових ланцюжків. Вони розходяться до всіх тканин і органів.
Отже, плоскі черви мають нервову систему, диференційовану на центральну та периферійну. Їх мозковий ганглій (мал.3) є інтегруючим центром нервової системи, який координує роботу всієї нервової системи, обробляє інформацію від рецепторів і здійснює взаємодію між організмом і зовнішнім середовищем.
Мал.2. Нервова система трикладиди:
1 – передній ганглій (головний мозок),
2 – черевні нервові ланцюжки,
3 – крайній кільцевий нерв,
4 – поперечні нервові ланцюжки,
5 – спинні нервові ланцюжки.
Органи чуттів краще розвинені у вільно існуючих – очі, органи рівноваги та дотику. У паразитичних форм – лише органи дотику.
|
|