Приклади нелiнiйних коливань
В багатьох механiчних системах рух описується нелiнiйними диференцiальними рiвняннями. Поява в рiвняннях нелiнiйних членiв зумовлена наявнiстю сили пружностi або сили опору, що змiнюються за нелiнiйним законом.
Нелiнiйнi диференцiальнi рiвняння розв’язують наближено. В цьому випадку кажуть, що проводять лiнеаризацiю нелiнiйних диференцiальних рiвнянь. Замiна точних нелiнiйних диференцiальних рiвнянь наближеними диференцiальними рiвняннями впливає не тiльки на кiлькiснi результати, але й спотворює якiсну сторону розглядуваних явищ. Наприклад, у випадку лiнiйних коливань частота коливань не залежить вiд початкових умов. У випадку ж нелiнiйних коливань частота залежить вiд початкових умов.
До цього часу відсутні загальнi методи iнтегрування нелiнiйних диференцiальних рiвнянь. Але за останнi роки були розробленi наближенi i графiчнi методи.
В першому наближеннi вважають, що модуль сили пружностi змiнюється за законом Гука, тобто за лiнiйним законом в залежностi вiд змiщення Δx (штрихована пряма на рис. 6.1).
Це приводить задачу до лiнiйного диференцiального рiвняння вiльних коливань:
+k2x = 0.
Разом з тим бiльш точно закон Гука записується так:
Fx =- c1x- c3x3 -c5x5, (6.1)
тобто, тут сила зростає швидше, нiж за лiнiйним законом; ця характеристика сили називається ”жорсткою”. Така характеристика спостерiгається у гуми (крива 1-1 рис. 6.1).
Iнакше закон Гука записується так:
Fx =- c1x + c3x3 + c5x5, (6.2)
тобто, тут сила зростає повiльнiше, нiж за лiнiйним законом; ця характеристика називається ”м’якою”. Вона спостерiгається, наприклад, в чавунi (крива 2-2 рис. 6. 1).
У випадку ”жорсткої” характеристики пружної сили
+k2x+gx3+px5+... = 0,
(g = с1/m>0), (6.3)
|
+k2x- gx3 - px5 -... = 0,
(g = с1/m>0), (6.4)
тобто в загальному випадку
+f(x) = 0, (6.5)
де f(х) - деяка нелiнiйна функцiя х.
Прикладом нелiнiйних коливань є також маятник, диференцiальне рiвняння коливань якого має вигляд
+k2sinφ = 0.
Розглядаємо
sinφ = φ-(φ3/1·2·3)+(φ5/5!)+…;
+k2φ-(k2/6)φ3+(k2/120)φ5= 0.
В деяких випадках характеристика сили пружностi є лiнiйною на окремих дiлянках. Прикладом може бути тягар А мiж двома пружинами, який не прикрiплений до їх кiнцiв. В цьому випадку характеристика сили пружностi складається з двох прямолiнiйних вiдрiзкiв (рис. 6.2).
Розглянемо приклади нелiнiйних коливань систем з одним ступенем вiльностi.
Рис. 6. 2.
Дата добавления: 2016-07-18; просмотров: 1670;