Виробнича стратегія, виробництво та виробнича функція
Для виконання економічної стратегії підприємства необхідно всебічно вивчити процес виробництва.
Виробництво - це процес використання трудових ресурсів та обладнання у поєднанні з природними ресурсами та матеріалами для виготовлення необхідних товарів і надання послуг. Праця, земля, капітал та підприємницькі здібності, які використовуються у виробничому процесі, називаються факторами виробництва.
Кінцевою метою будь-якого виробництва в ринкових умовах є створення товарів (надання послуг) для задоволення потреб споживачів. Товари і послуги — продукти процесу виробництва.
Разом з тим, виробництво можна охарактеризувати і як певну систему відносин між людьми. Вони можуть носити організаційно-економічний або соціально-економічний характер.
Використовуючи технологію як практичне застосування знань про способи виробництва товарів і послуг виробництво продукує товари за відповідних затрат факторів виробництва. Якщо технологія залишається незмінною, то залежність між певною кількістю ресурсів, що використовуються у виробничому процесі, та тим максимальним обсягом продукції, що може бути вироблений за даних умов, демонструє виробнича функція.
Виробнича функція - це зв’язок між будь-яким набором факторів виробництва та максимально можливим обсягом продукції, виробленим за допомогою цього набору факторів:
Q=f(L,K,M),
де Q - обсяг виробництва;
L - затрати праці;
К - затрати капіталу;
М — матеріали.
Зміна технології зумовлює інше співвідношення між факторами виробництва та результативним обсягом продукції. За незмінної технології результат виробництва залежить від ряду закономірностей, які слід враховувати при розробці виробничої стратегії підприємства, таких як певна взаємна доповнюваність та взаємозаміна факторів виробництва; різниця між короткотерміновим та довготерміновим періодами в діяльності підприємства, існування закону спадної граничної продуктивності тощо.
Прогнозування завжди визнавалося важливим елементом планування виробництва. Досі воно є основою для розробки необхідних стратегій. Фахівці, які займаються питаннями планування виробничої діяльності підприємства, повинні володіти існуючим інструментарієм прогнозування і вміти визначати чинники, що впливають на можливість використання тих або інших методів. У прогнозуванні обсягів виробництва важливе місце належить розподілу і використанню ресурсів.
Обсяг виробництва можна розглядати як систему управління. Системний підхід до управління в сучасних умовах став загальновизнаним явищем. З формальної точки зору система - це сукупність функціональних компонентів, які взаємодіють між собою для досягнення поставленої мети.
Основою для прогнозування обсягів виробництва є прогноз обсягів реалізації продукції, на основі якого розробляють виробничу програму, прогнози матеріально-технічного забезпечення і постачання ресурсами, прогнози витрат та фінансових результатів.
Отже, умовою максимізації прибутку є рівність граничного доходу (тобто доходу на одиницю продукції) MR граничним витратам МС. За умови рівності
МС = MR
граничний прибуток дорівнюватиме нулю, а обсяг виробництва продукції буде вважатися оптимальним, оскільки дає змогу отримувати максимальний загальний прибуток.
У випадку погіршення ринкової кон’юнктури, зниження конкурентоспроможності продукції, помилок у стратегічному плануванні або й низького платоспроможного попиту населення чи відсутності замовників підприємство може зазнавати збитків. Тоді керівництво підприємства повинно визначитись із таким стратегічно важливим питанням: чи слід призупинити виробництво, закрити чи навіть ліквідувати підприємство, чи продовжувати випуск продукції, терплячи збитки?
Факторами, що впливають на прийняття рішення в ситуації збитковості, є: рівень ціни продукції, що складається на ринку, рівень покриття витрат, обсяги продажу (попит на продукцію). Критерієм прийняття рішення є вже мінімізація збитків, а не максимізація прибутку, як у випадку сприятливої кон’юнктури.
Якщо ринкова ціна Р на продукцію, яку випускає підприємство, перевищує рівень середніх змінних витрат AVC, тобто зберігається співвідношення
Р > A VC,
випуск продукції доцільно продовжувати. Якщо ціна падає нижче рівня середніх змінних витрат і вказане співвідношення не зберігається, виробництво варто припинити.
Прогнозуючи обсяги виробництва продукції, обов’язково слід врахувати ситуацію, що складається на ринку даного продукту, та взяти до уваги:
- перспективи та тенденції розвитку на світовому ринку цієї продукції, динаміку цін та можливі зміни попиту;
- конкурентні пропозиції даної та аналогічної продукції, товарів- замінників;
- появу та освоєння нових ринків збуту, або, навпаки, зникнення старих;
- впровадження у виробництво результатів наукових розробок, що стосуються цього продукту (технології, обладнання, сировини і матеріалів, їх замінників);
- розробку нових джерел сировини;
- появу нових конкурентів на даному ринку;
- етап життєвого циклу продукції, рівень її рентабельності.
Часто, складаючи виробничу програму, підприємство намагається усунути або зменшити обсяги виробництва низькорентабельних або збиткових найменувань продукції. Відбувається так зване “вимивання” з асортименту недорогої продукції, що може користуватися підвищеним попитом споживача. Тому, формуючи асортиментну програму виробництва, слід зважати також на рівень споживчого попиту та вести постійну роботу щодо підвищення якості продукції та послуг, що виробляються. Адже в сьогоднішніх умовах жорсткої конкурентної боротьби споживач, здійснюючи вибір, орієнтується на оптимальне співвідношення “ціна/якість”.
Основними методами прогнозування, які використовуються в розробці виробничої стратегії, є: методи екстраполяції, експертні методи, методи моделювання.
Дата добавления: 2020-02-05; просмотров: 627;