Виробництво бетону, залізобетону і виробів з них
Бетоном називають штучний кам’яний матеріал, одержуваний у результаті твердіння суміші, що складається з в’язкої речовини, води і наповнювачів. Зачинена водою в’язка речовина (цемент, портландцемент та ін.) утворює клеюче тісто, яке обволікає тонким прошарком зерна піску і щебеню, а потім згодом затвердіває, зв’язуючи при цьому наповнювач у монолітний тривкий камінь – бетон.
Будівельні бетони класифікують:
а) за видом в’язкої речовини – цементні, силікатні, гіпсобетони, асфальтобетони, напівцементні бетони;
б) за щільністю в сухому стані – особо важкі (щільність більш 2500 кг/м3), важкі (1800-2500 кг/м3), легкі (500-1800 кг/м3) і особливо легкі (до 500 кг/м3);
в) за призначенням важкі бетони розділяють на звичайний важкий для бетонних і залізобетонних несучих конструкцій будинків, гідротехнічний, дорожній, декоративний; спеціального призначення – кислототривкий, жаростійкий, хімічно стійкий, для захисту від радіації та ін.
Легкі бетони за призначенням поділяють на конструктивні, що сприймають зовнішні навантаження; конструктивно-теплоізоляційні для захисних конструкцій; теплоізоляційні. Наповнювачем для легких бетонів служать природні й штучні сипучі пористі матеріали (наприклад, щебінь і пісок із пемзи і вулканічного туфу, пористих вапняків та ін.), шлакова пемза (із металургійних шлаків), керамзит та ін.
Наповнювачем для цементних бетонів служить пісок із крупністю зерен 0,14-5 мм, гравій або щебінь (5-70 мм). Вибір відповідної фракції наповнювача залежить від призначення бетону і виду конструкції, в яку її закладають.
Залізобетон являє собою будівельний матеріал, у якому сполучені в монолітне ціле затверділий бетон і сталева арматура. Бетон сприймає стискуючі зусилля, а арматура – розтягуючі. Обидва матеріали працюють спільно, тому що мають близькі коефіцієнти температурного розширення в інтервалі температур до 100°С. Залізобетон як будівельний матеріал має високу міцність, вогнестійкість і довговічність. Залізобетонним конструкціям при виготовленні можуть бути надані будь-які конструктивні й архітектурні форми. До вад залізобетону відносять велику масу конструкцій, підвищені тепло- і звукопроникність, низьку тріщиностійкість. Залізобетонні конструкції залежно від методів зведення споруджень і призначення бувають трьох видів: монолітні, збірні і збірно-монолітні.
Монолітні конструкції одержують безпосередньо на будівельному майданчику з виконанням операцій щодо установки опалубки, монтажу арматурних каркасів і укладці бетонної суміші. Після набуття бетоном достатньої міцності (звичайно через 7 діб) опалубку розбирають або в разі потреби нарощують. З монолітного залізобетону зазвичай виготовляють масивні фундаменти і будують спеціальні спорудження (греблі, димарі й ін.).
Збірні залізобетонні конструкції виготовляють на заводах, а на будівельному майданчику готові конструкції монтують. Збірний залізобетон широко застосовується практично в усіх видах промислового і цивільного будівництва.
Збірно-монолітні конструкції – сполучення збірних конструкцій, що виконують у процесі зведення роль опалубки, і монолітного бетону, що вкладається на місці будівництва для надання конструкціям проектних розмірів. Застосовують зазвичай при зведенні масивних конструкцій, виготовлення яких на заводах неможливе.
За призначенням збірні бетонні й залізобетонні вироби умовно розділяють на 4 групи:
1) для житлових і цивільних будинків – вироби для фундаментів і підземних частин будинків, конструкції для каркасів будинків, стінові блоки і панелі, плити і панелі для перекриттів і покриттів, збірні сходові марші, балкони й ін.;
2) для промислових будинків – вироби для фундаментів і підземних частин будинків, для каркасів, плити і панелі перекриттів і покриттів, стінові панелі, конструкції спеціального призначення й ін.;
3) для інженерних споруд – опорні конструкції мостів, опори контактних мереж, труби, дорожні й аеродромні плити, шпали, оболонки для резервуарів та ін.;
4) вироби загального призначення.
Збірні бетонні й залізобетонні вироби випускають механізовані заводи залізобетонних виробів, цехи крупнопанельного домобудівництва.
Дата добавления: 2021-07-22; просмотров: 342;