Виробнича потужність підприємства: сутність та класифікація
У загальноприйнятих випадках під виробничою потужністю (ВП) підприємства розуміють максимально можливий річний (добовий) випуск продукції відповідної номенклатури, асортименту і рівня якості при максимальному завантаженні наявного виробничого обладнання і найкращому використанні всіх наявних ресурсів підприємства. Виробнича потужність один з найбільш важливих показників, що впливає на основні параметри планування підприємства.
Виробнича потужність визначається за номенклатурою продукції, що випускається із врахуванням профілю підприємства. У випадку, коли діяльність підприємства орієнтована на задоволення потреб споживачів, виробничу потужність визначають виходячи з портфелю замовлень.
У залежності від конкретних сфер виробництва, його умов та етапів розвитку підприємства виробничу потужність визначають по різному. Так, визначають наступні види виробничої потужності:
- поточна (фактично досягнута) – потужність, що визначається періодично у зв'язку зі зміною умов виробництва (номенклатури і структури трудомісткості продукції) або при перевищенні проектних показників;
- проектна – потужність, яка визначається у процесі проектування, реконструкції (розширення) діючого або будівництва нового підприємства;
- резервна – потужність, яка формується в окремих галузях для покриття так званих пікових навантажень (електроенергетика, газопостачання, транспорт та ін.).
Резервна потужність повинна формуватись і постійно існувати в певних галузях національної економіки: електроенергетиці і газовій промисловості – для покриття так званих пікових навантажень в електро- та газових мережах, надійного забезпечення енергоресурсами споживачів на період виконання ремонтно-аварійних робіт; харчовій індустрії — для переробки істотно збільшеного обсягу сільськогосподарської сировини, що швидко псується, у високоврожайні роки; на транспорті — для перевезення збільшеної кількості пасажирів у літні місяці; в машинобудуванні та інших галузях — для підготовки виробництва та освоєння випуску нових видів устаткування (агрегатів, приладів) і конструкційних матеріалів тощо. |
Величина виробничої потужності є результат дії багатьох чинників, серед яких основними є наступні:
- номенклатура, асортимент і якість продукції;
- кількість встановленого обладнання;
- розміри і склад виробничих площ, ступінь їхнього використання;
- фонд часу роботи обладнання;
- рівень прогресивності техніко-економічних норм продуктивності й використання устаткування;
- нормативи тривалості виробничого циклу та трудомісткості продукції, що виготовляється.
Рис. 16.1. Фактори формування виробничої потужності підприємства
Вихідні дані й послідовність розрахунків, за якими визначають виробничу потужність кожного наступного підрозділу, наведено на рис. 16.2.
Слід зауважити, що виробничу потужність розраховують не по всій кількості обладнання, що розташоване в окремих підрозділах підприємства, а лише по провідному (головному) обладнанню, розташованому у ведучому підрозділі підприємства. Провідним підрозділом називають підрозділ, в якому виконуються основні технологічні операції по виготовленню продукції, де витрачається найбільша частка сукупної живої праці і де зосереджена головна частина основних засобів. |
Обчислення виконують технологічні підрозділи підприємства. Виробничі підрозділи, які за виробничою потужністю нижче рівня провідних, потрібно розглядати як вузькі місця, щодо яких необхідно розробити й упровадити технічні та організаційні заходи, які дадуть можливість довести їх пропускну спроможність до рівня провідних підрозділів підприємства.
Може бути вжито заходів щодо зміни устаткування, технології, збільшення змінності праці на окремих дільницях тощо. До розрахунків виробничої потужності підприємства включають устаткування встановлене й невстановлене, яке є на підприємстві (крім резервного).
Рис. 16.2. Вихідні дані й послідовність розрахунків виробничої потужності підприємства
Визначають виробничу потужність на підставі максимально можливого річного часу роботи устаткування й використання виробничих площ.
Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 444;