Перевірка гіпотези про рівність часток ознаки двох сукупностей
Задача порівняння часток (відносних частот) ознаки в двох сукупностях досить часто зустрічається на практиці. Наприклад, якщо вибіркова частка ознаки однієї сукупності відрізняється від такої ж частки в другій сукупності, чи вказує це на те, що наявність ознаки в одній сукупності дійсно ймовірніше, чи ця різниця часток є випадковою?
Сформулюємо задачу. Маємо дві сукупності, генеральні частки ознаки яких дорівнюють відповідно р1 і р2. Необхідно перевірити нульову гіпотезу про рівність генеральних часток, тобто Н0: р1=р2 . Для перевірки гіпотези Н0 із цих сукупностей взяті дві незалежні вибірки достатньо великого об’єму п1 і п2. Вибіркові частки ознаки рівні відповідно і , де т1 і т2 – відповідне число елементів першої і другої вибірки, що має дану ознаку.
При достатньо великих п1 і п2, вибіркові частки і мають наближено нормальний закон розподілу з математичним сподіванням р1 і р2 і дисперсіями і , тобто відповідно N(р1; ) і N(р2; ).
При справедливості гіпотези Н0: р1=р2=р різниця - має нормальний закон розподілу з математичним сподіванням М( ‑ )=р‑р=0і дисперсією .Тому статистика
має стандартний нормальний розподіл N(0;1)
В якості невідомого значення р що входить у вираз статистики t, беруть його найкращу оцінку , рівну вибірковій частці ознаки, якщо дві вибірки з’єднати в одну, тобто .
Вибір виду критичної області і перевірка гіпотези здійснюється таким же чином, як і вище, при перевірці гіпотези про рівність середніх.
Приклад. Контрольну роботу з математичної статистики по індивідуальним варіантам виконували студенти двох груп першого курсу. В першій групі було запропоновано 105 задач, з яких правильно розв’язано 60, у другій із 140 запропонованих правильно розв’язано 69. На рівні значимості 0,02 потрібно перевірити гіпотезу про відсутність суттєвої різниці в засвоєнні навчального матеріалу студентами обох груп.
Розв’язання
Припустимо, що частки розв’язаних задач студентами обох груп рівні, тобто Н0: р1=р2= р. В якості альтернативної візьмемо гіпотезу Н1: р1¹р2. При справедливості гіпотези Н0 найкращою оцінкою р буде
= . Вибіркові частки розв’язаних задач для кожної групи і . Статистику критерію обчислимо за формулою:
При конкуруючій гіпотезі Н1: р1¹р2 обираємо критичну двосторонню область: Ф(tкр)=1-0,02=0,98, звідки за таблицею значень функції Лапласа tкр= t0,98=2,33. Фактичне значення критерію менше критичного, тобто t<t0.98 . Отже, гіпотеза Н0 приймається, тобто отримані дані не протирічать гіпотезі про однаковий рівень засвоєння навчального матеріалу студентами обох груп.
Дата добавления: 2022-02-05; просмотров: 259;