Сутність, мета і задачі.


Термін «Маркетинг» виник в економічній літературі США на рубежі ХIХ – ХХ століття. Маркетинг походить від англійського слова «market» і означає «дію», а дослівно - це «діяльність, зв'язана з ринком».

Зміст маркетингу, з моменту його появи і до наших днів, змінювався в міру зміни умов виробництва і реалізації продукції. Спочатку воно погоджувалося з процесом обміну, появою товарно-грошових відносин, розвитком форм збуту зі споживачами продукції, товарів та послуг. Але, оскільки продукція, товари та послуги, призначені для реалізації, повинні задовольняти потреби покупців, сфера дії маркетингу спрямовується на споживчий попит, на те, що купують.

Загальновідома концепція маркетингу говорить:

«Робити і продавати товари, що, безумовно, будуть куплені, а не прагнути нав'язувати людям те, що вдалося зробити».

Слідуючи цієї концепції, відомий професор Ф. Котлер дав наступне визначення маркетингу:

Маркетинг – це вид людської діяльності, спрямований на задоволення нестатків і потреб за допомогою обміну.

Це визначення повною мірою відноситься і до будівельної діяльності, у тому числі управлінському й іншому видам по випуску будівельної продукції (товарів, послуг), що на основі постійного аналізу спрямована на задоволення потреб окремих осіб, організацій з метою одержання визначеного результату.

Цілі маркетингової діяльності тісно пов'язані з цілями підприємств, будівельних організацій, основними з яких є:

- завоювання будівельного ринку;

- прибуток і рентабельність;

- фінансова стабільність;

- соціальні цілі;

- престиж і суспільна думка.

Загальна мета маркетингової діяльності спрямована на забезпечення цілей розвитку будівельної організації, її життєздатності, шляхом проведення маркетингової політики на сучасному етапі.

Задачі маркетингу визначаються цілями підприємства будівельної організації, вони не залишаються незмінними. За словами Ф. Котлера: «Маркетинг – це сфера швидкого старіння задач, політичних установок, стратегій і програм. Кожна фірма повинна переоцінювати свій загальний підхід до ринку, користаючись для цього прийомом, відомим за назвою ревізії маркетингу».

Звичайно виділяють три взаємопов'язаних комплекси задач маркетингу :

- задачі, що відносяться до діяльності ринку, чи зв'язані з регулюванням попиту;

- задачі, що відносяться до сфери діяльності чи підприємства фірми;

- задачі, що відносяться до навколишнього середовища і суспільної освіти.

До 1992 року попит в Україні на будівельну продукцію був надмірним і визначався, в основному наявністю державних капітальних інвестицій. Починаючи з 1992 і по 1997 роки, в Україні спостерігається падіння попиту на будівельну продукцію, і тільки в останні роки характеризується деяким його ростом. За даними маркетингових досліджень його падіння пов'язане з падінням обсягів промислового виробництва, відсутністю капітальних державних і інших інвестицій. У 1998 – 2001 році спостерігається зростання виробництва в економіці України, що, безумовно, позначилося на росту обсягів будівництва.

Задачі маркетингу, що відносяться до сфери діяльності підприємств, у наш час пов'язані: з виживанням будівельних організацій; пошуком замовників-інвесторів; реорганізацією та організацією мобільних структур; завоюванням довіри, позицій і суспільного визнання на ринку. Сьогодні замовлення за результатами конкурсу (тендера) у регіоні й в Україні може одержати лише та організація, що виправдала довіру, і одержала визнання на інших будівництвах, забезпечивши при цьому терміни будівництва, ціну оферти і високу якість робіт.

Задачі маркетингу будівельних організацій, що відносяться до навколишнього середовища та суспільних утворень, зводяться до забезпечення соціальної відповідальності перед суспільством і також по захисту навколишнього середовища, повітряного океану, водяних і земних ресурсів, тваринного і рослинного світу.

Основні поняття.

Маркетингова діяльність, її соціальні основи пов'язані з такими категоріями як нестаток, потреби, попит, товар, обмін, угода, ринок.

Нестаток – це почуття недоліку або необхідності в чомусь.

Нестаток об'єктивний і людина прагне задовольнити його будь що. Нестатків безліч.

Окремі нестатки людини можуть бути задоволені безпосередньо будівництвом, наприклад, у житлі, а більшість з них через будівництво і зв'язані з виробництвом товарів і послуг.

Нестаток – це первинні потреби.

Потреба - нестаток, що прийняв специфічну форму відповідно до культурного рівня та особистості індивіда.

Потреба людини зв'язана з його можливостями і розвитком суспільства. Для однієї людини потреба буде задоволена, наприклад, у звичайній квартирі, іншого - задовільнить фешенебельний особняк. Чим багатше життя суспільства "тим багатше", різноманітніше і більш розвинута потреба людей. Потреби людей безмежні, а ресурси обмежені, тому людина задовольняє свої потреби з урахуванням своїх фінансових можливостей.

В міру розвитку суспільства ростуть потреби людини, розвивається і стабілізується галузь будівництва.

Попит – безпосередньо зв'язаний з категорією потреби.

Попит – це потреба, підкріплена платоспроможністю.

Людина вибирає товар, якість якого - сукупність його властивостей, забезпечує йому задоволення за дану ціну, з урахуванням своїх специфічних потреб і фінансових можливостей. З розвитком суспільства і можливостей людини росте і попит на будівельну продукцію.

Товар – усе, що може задовольнити потребу чи нестаток і пропонується ринку з метою залучення уваги, придбання, чи використання споживання.

Товар може мати як матеріальну (речовинну) форму, так і нематеріальну (роботу і послуги). Товаром можуть бути місця, організація, види діяльності, ідеї і т.д.

У сфері інвестиційної діяльності (інвестуванні) зміст «продукт», «товар» специфічна для кожного учасника проекту.

Замовника цікавить не стільки проект, скільки та продукція, що він випускає, і яку він може продавати. Сам проект у процесі реалізації є для нього роботою, послугою. Для постачальників – матеріально технічні ресурси є товаром, а для проектувальників і будівельників як проект і товаром виступає сам проект.

Обмін - акт одержання від кого-небудь бажаного об'єкта з пропозиціями, чого-небудь взамін.

Обмін є основним поняттям маркетингу як наукової дисципліни (теорії). Обмінним продуктом можуть бути гроші, послуги, продукти і т.д.

У будівництві замовник змінює гроші на розроблену проектно-кошторисну документацію з проектувальником, а з будівельниками на закінчений будівництвом об'єкт і т.д.

Угода – комерційний обмін цінностями між двома сторонами.

Якщо обмін категорія маркетингу як науки, то угода основна одиниця виміру в сфері маркетингу. Угоди можуть бути грошовими і бартерними. Угода може бути здійснена при наявності умов:

- не менш двох ціностно значимих об'єктів;

- погоджених умов її існування;

- погодженого часу здійснення;

- погодженого місця проведення.

Ринок – це сукупність існуючих і потенційних покупців товару. (9)

Існує безліч інших визначень ринку.

«Ринок» – це механізм, що дозволяє визначити співвідношення попиту та пропозиції на різні види товарів і послуг. (11)

«Ринок» – це складний механізм, «умовна територія», на якій здійснюється процес товарообміну суб'єктами ринку.

Останнє визначення цілком відповідає ринку будівельної продукції.

Як об'єкти ринку виступають споживачі, виробники, посередники, фінансові організації.

 



Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 277;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.014 сек.