Специфіка будівельної продукції (товарів, послуг).


До розгляду питання будівельної продукції, визначимося з загальним поняттям терміна «продукція». Термін «продукція» – це комплексне поняття, що включає товар, послуги і роботу.

Продукція – це діяльність фірми, організації, що випускає товари, що мають речовинну форму, і робить послуги, що не мають речовинної форми, а також виконує роботи (послуги) виробничого характеру, наприклад, ремонт будинків і споруджень.

Усі ці складові визначають продукцію галузі «Будівництво». Віднесення будівельної продукції до товару чи послуги залежить від багатьох факторів.

В інвестиційному проекті створення будівельної продукції, відноситься до етапу інвестування (керування проектами), а будівництво є однією зі стадій проекту, що включає проектування, постачання, будівництво і введення об'єкта в експлуатацію.

В одному випадку, закінчені будівництвом будинку і спорудження, можна віднести до товару, в іншому – до послуги. Це залежить як від власності земельної ділянки, так і від учасників проекту і їхньої ролі і функцій у створюваному проекті. З цього погляду варто розглядати, що в будівництві (закінченому будівництвом об'єкті), і коли треба віднести до товару і що до послуги.

У сфері інвестиційної діяльності, при інвестуванні, закордонний досвід розглядає зміст термінів «продукт», «товар», специфічно для кожного учасника проекту. «Замовника цікавить не тільки і не стільки проект сам по собі, скільки та продукція, що він зможе робити і продавати, після його здійснення». (9) Для замовника власника земельної ділянки в даному випадку ця продукція розглядається як послуга.

І далі: «Для інших учасників проекту як продукт і товар виступає сам проект». (9)

Інша будівельна продукція, а саме: виконання окремих частин конструктивів будинку, а також окремих видів робіт відносяться до прямих послуг, що здійснюються виконанням будівельно-монтажних робіт (БМР).

Створення будівельної продукції, що користується попитом у споживачів, тісно зв'язано з розвитком науково-технічного прогресу в галузі, впровадженням інновацій (нововведень).

Основними спрямованими НТП у галузі є:

- наукові розробки проектування і будівництва;

- застосування нових матеріалів, технологій і ефективних механізмів;

- постачання від спільних галузей прогресивних матеріалів і устаткування;

- розвиток бази будівельних організацій і т.д.

Ведуча роль у створенні такої продукції відноситься до людського фактора, його кваліфікації, відношення до праці та його стимулювання. Навіть на прекрасному, найсучаснішому устаткуванні і з високоякісними матеріалами, незацікавлений працівник не буде добре працювати, а зацікавлений буде шукати, і знаходити будь-як шляхи для створення продукції, що користується попитом у споживача.

Таким чином, процес будівельно-монтажних робіт, у першу чергу, тісно пов'язаний:

- з фахівцями (бетонники, муляри, покрівельники і т.д.).

- вимагає для більшості БМР машин і механізмів (усілякі монтажні крани, елеватори, бетононасоси, засоби малої механізації, зварювальне устаткування і т.д.).

- вимагає наявності необхідних матеріальних ресурсів (цегла, металопрокат, цемент, збірні залізобетонні конструкції і т.д.).

Машини і механізми, матеріальні ресурси є товаром, споживаються при БМР і існують незалежно від виробника – будівельника, що також позначається на визначенні товару в будівництві. З цього випливає, що виконання будівельно-монтажних робіт тісно зв'язано з товаром у матеріальному, речовинному виді. Це і побудовані фундаменти, стіни, покрівля і т.д., що можуть бути відчутні тільки в конкретному місці, по їх завершенню.

Місце надання будівельних послуг не залежить у багатьох випадках від будівельника. Його визначає замовник. Саме місце чи земельна ділянка, на який ведуться будівельно-монтажні роботи є товаром.

Будівельні послуги (будівельно-монтажні роботи) характеризуються мінливістю якості, тому що воно залежить від якості матеріальних ресурсів, устаткування проектних рішень і якості виконання БМР. Також на якість будівельної послуги впливає місце (вибір будівельної площі) і час року виконання БМР. У зимовий період часу значно зростають витрати на якість, впливають гідрогеологічні і геологічні умови.

Будівельна продукція не підлягає збереженню, а її експлуатація і якість підтримується поточними і капітальними ремонтами.

Специфіка будівельного товару полягає в наступному:

- якщо на визначеному місці (будівельному майданчику) створюється будівельна продукція, в умовах ринку вона перетворюється в товар.

- будівельним товаром є приватизоване житло (квартири), особняки, дачі, капітальні будинки і спорудження, розташовані на земельній ділянці (місці) власника.

- будівельним товаром є і незавершене виробництво, як придбане на чи торгах аукціонах, так і підмет у наступному продажі.

- специфікою будівельного товару, у порівнянні з іншими товарами, є велика його вартість, великі трудові і матеріальні витрати, велика тривалість створення проектів (продукції) у порівнянні з виробництвом інших товарів.

- будівельний товар визначається різними типами і різновидами товарів, широкою номенклатурою й асортиментом. Таке різноманіття визначається потребою як фізичних, так і юридичних осіб, а також існуванням різних типів ринків на цей товар.

Вище перераховані особливості і специфіка будівельного товару та послуг є предметом маркетингової діяльності галузі, у главу якої повинне бути поставлене інвестування капіталу, спрямоване на розширення ринку і задоволення потреб споживачів якісною будівельною продукцією.

 



Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 337;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.009 сек.