Сутність та необхідність бюджетування як функції контролінгу
Неодмінною умовою успішного функціонування оперативного контролінгу на підприємстві є розробка бюджетів, їх аналіз та контроль. В умовах ринку ця проблема є найбільш актуальною, оскільки зовнішні умови, що постійно змінюються, потребують гнучкого планування, яке дозволяє маніпулювати ресурсами та витратами підприємства з метою одержання максимального прибутку. Планування витікає з необхідності приймати сьогоденні рішення про те, що мало здійснитися в майбутньому і означає спробу формування майбутнього розвитку підприємства. Виходячи з цього, позначимо планування як процес здійснення господарсько-організаторської функції керівництва підприємства з орієнтацією на перспективний розвиток.
Для визначення значимості бюджетів в розвитку підприємства необхідно зупинитися на значенні визначення цього терміну.
Бюджет (від англ. budget – буквально сумка) – це розпис, кошторис грошових витрат та доходів підприємства на певний період (рік, квартал, місяць).
Данилевський Ю.А. вважає, що бюджетом можна називати план діяльності підприємства або підрозділу в кількісному виразі. Ватне Д.А. стверджує, що бюджет – це фінансові плани підприємства на конкретний період, що погоджені з виробничою діяльністю підприємства.
З вищенаведених визначень даного терміну можна зробити висновок про те, що основою функціонування й розвитку підприємства є система бюджетів, яка дозволяє заздалегідь оцінити ефективність управлінських рішень, оптимальним чином розподілити ресурси та співвимірити витрати при розробці концепції ведення бізнесу.
Бюджети підприємств, що розробляються в економічно розвинутих країнах, відповідають такому документу, прийнятому в вітчизняній практиці, як кошторис витрат. Він охоплює усі сфери фінансово-господарської діяльності підприємства: виробництво, реалізацію продукції, діяльність допоміжних підрозділів, управління фінансовими потоками.
За оцінкою експертів, через те, що підприємства не формують річні бюджети, вони втрачають за рік 20% своїх доходів. Щоб уникнути цих збитків, необхідно постійно порівнювати бюджет з фактичними даними, аналізувати відхилення, посилювати сприятливі та зменшувати несприятливі тенденції, удосконалювати методологію планування.
При складанні бюджетів краще використовувати документи, за формою та структурою наближені до документів бухгалтерської звітності, що значно полегшить складання бюджетів та спростить порівняння планових та фактичних показників.
Отже, бюджетування можна визначити як процес вироблення оптимальних напрямків використання доходів та формування витрат підприємства в ході здійснення його фінансово-господарської діяльності та розраховані на певний період часу. При цьому бюджетування охоплює розробку бюджетів, організацію його здійснення та контроль за його виконанням.
Цілі бюджетування наступні:
- розподіл економічних ресурсів, що знаходяться в розпорядженні підприємства;
- забезпечення поточного планування;
- обґрунтування витрат підприємства;
- створення бази для оцінки й контролю планів підприємства;
- розробка концепції ведення бізнесу;
- планування фінансово-господарської діяльності підприємства на визначений період;
- оптимізація витрат та прибутку підприємства і т. ін.
Досягнення даних цілей можливо за допомогою:
- засобів комунікації, які визначаються як взаємозв’язки та залежності адміністративного та виробничого характеру, що дозволяють представити прогнозуємі результати різних сфер фінансово-господарської діяльності підприємства (виробництва, реалізації продукції, діяльності допоміжних підрозділів, управління фінансовими потоками);
- засобів координації, які виражаються в узгодженні дій щодо здійснення фінансово-господарської діяльності різними підрозділами підприємства;
- мотивації керівників на місцях на досягнення цілей організації;
- контролю та оцінки ефективності поточної діяльності з метою порівняння фактичних витрат з нормативними (плановими).
Переваги та недоліки бюджетування наведені в табл. 6.1.
Виходячи з вищевикладеного можна стверджувати, що система бюджетування дозволяє своєчасно здійснювати контроль за витратами виробничих ресурсів в процесі виробництва і сприяє ефективному веденню підприємництва в цілому.
Таблиця 6.1
Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 320;