Загальні положення по організації й проведенню евакуаційних заходив
В умовах неповної забезпеченості захисними спорудженнями робітників, службовців й іншого населення міст і населених пунктів, що мають об'єкти підвищеної небезпеки і є ймовірними об'єктами поразки потенційного супротивника, проведення евакуаційних заходів щодо вивозу (виводу) населення з них і розміщенню в заміській зоні є основним (необхідним) способом його захисту від сучасних засобів поразки.
Евакуація - [лат. еvacuatio - вивільнювати] комплекс заходів щодо організованого вивезення (виведення) населення з районів (місць), зон можливого впливу наслідків надзвичайних ситуацій і розміщення його в безпечних районах (місцях) у разі виникнення безпосередньої загрози життю та заподіяння шкоди здоров'ю людей.
Залежно від обстановки, яка склалася на час надзвичайної ситуації техногенного та природного характеру, може бути проведено загальну або часткову евакуацію населення тимчасового або безповоротного характеру.
загальної евакуації - комплекс заходів, що здійснюються для всіх категорій населення в окремих регіонах держави в разі виникнення надзвичайної ситуації техногенного чи природного характеру;
часткової евакуації - комплекс заходів, що здійснюється для захисту окремих категорій населення в разі виникнення надзвичайної ситуації техногенного чи природного характеру.
Загальна евакуація проводиться за рішенням Кабінету Міністрів України для всіх категорій населення і планується на випадок:
- можливого небезпечного радіоактивного забруднення територій навколо атомних електростанцій (якщо виникає безпосередня загроза життю та здоров'ю людей, які проживають в зоні ураження);
- виникнення загрози катастрофічного затоплення місцевості з чотиригодинним добіганням проривної хвилі усіх видів аварій (1.3) з викидом НХР;
- лісових і торф'яних пожеж, землетрусів, зсувів, інших геофізичних і гідрометеорологічних явищ з тяжкими наслідками, що загрожують населеним пунктам.
Часткова евакуація проводиться за рішенням Кабінету Міністрів України у разі загрози або виникнення надзвичайної ситуації техногенного та природного характеру.
Необхідно звернути увагу, що після проведення загальної евакуації в містах, що мають категорію крім перерахованих вище категорій (військовозобов'язані, що мають мобприписи до початку евакуації можуть уже убути по призначенню), залишаються:
- керівний склад;
- найбільші працюючі зміни підприємств, що продовжують у них роботу;
- черговий персонал, що забезпечує життєдіяльність міста;
- нетранспортабельні хворі.
Часткова евакуація проводиться без порушення діючих графіків роботи транспорту.
Таким чином, часткова евакуація припускає евакуацію осіб, що входять до складу установ й організацій, але не громадян, що проживають індивідуально. Евакуаційні заходи здійснюються Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування.
Під час проведення часткової евакуації завчасно вивозиться не зайняте у сферах виробництва та обслуговування населення: діти, учні навчальних закладів, вихованці дитячих будинків, разом з викладачами та вихователями, студенти, пенсіонери та інваліди, які утримуються у будинках для осіб похилого віку, разом з обслуговуючим персоналом і членами їх сімей.
Проведення організованої евакуації, запобігання проявам паніки і недопущення загибелі людей забезпечується шляхом:
- планування евакуації населення;
- визначення зон, придатних для розміщення евакуйованих в потенційно небезпечних зонах;
- організації оповіщення керівників підприємств і населення про початок евакуації;
- організації управління евакуацією;
- всебічного життєзабезпечення в місцях безпечного розселення евакуйованого населення;
- навчання населення діям під час проведення евакуації.
Евакуація населення проводиться способом, який передбачає вивезення основної частини населення із зон надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру усіма видами наявного транспорту, а в разі його відсутності чи недостатності, а також у випадку руйнування транспортних шляхів - організоване виведення населення пішим ходом по заздалегідь розроблених маршрутах.
Проведення евакозаходів планується з:
міст, віднесених до груп по цивільній обороні;
населених пунктів:
що мають: об'єкти особливої важливості (ООВ);
залізничні станції 1-й категорії по ЦО, розташованих у зонах можливих сильних руйнувань (ЗМСР);
у прикордонних зонах;
у зонах можливого катастрофічного затоплення (ЗМКЗ) - 4-х годинного добігання хвилі прориву греблі гідротехнічного спорудження.
Імовірні об'єкти поразки супротивника поєднуються поняттям "міста, що мають категорію".
Границі "міст, що мають категорію" установлені БНіП 2.01.51-90 і чітко визначаються на місцевості.
Віднесення міст до груп по цивільній обороні здійснюється рішенням уряду на підставі оцінки їх адміністративного, промислового значення й можливості застосування різних засобів нападу по них у воєнний час.
При плануванні евакуації зі ЗМКЗ мова йде тільки лише про зони затоплення при можливому руйнуванні гідротехнічних споруджень, але не паводкового затоплення.
Найбільш достовірні дані про границі зон можливого катастрофічного затоплення органи керування, що планують евакуацію, одержують від організацій, що проектують будівництво гідротехнічних споруджень.
З метою організованого проведення евакуаційних заходів у максимально стислі (короткі) строки, планування й всебічна підготовка їх робляться завчасно (у мирний час), а здійснення - у період переходу цивільної оборони з мирного на воєнний стан, при погрозі застосування потенційним супротивником сучасних засобів поразки або в умовах війни (збройного конфлікту), що почалася.
Евакозаходи плануються й здійснюються з метою:
- зниження ймовірних втрат населення і збереження кваліфікованих кадрів фахівців;
- забезпечення стійкого функціонування об'єктів економіки, що продовжують свою виробничу діяльність у воєнний час;
- забезпечення умов створення угруповань сил і засобів цивільної оборони [цивільного захисту] в заміській зоні.
Поняття "евакозаходи" включає два основних напрямки - евакуацію й розосередження.
Евакуації підлягають:
робітники та службовці з непрацюючими членами родин об'єктів економіки, діяльність яких триває на новій базі, розташованої в заміській зоні;
робітники та службовці з непрацюючими членами родин об'єктів економіки, що припиняють свою діяльність у воєнний час;
непрацездатне й не зайняте у виробництві населення.
Розосередження - це комплекс заходів щодо організованого вивозу (висвозу) з міст, що мають категорію і розміщення в заміській зоні для проживання й відпочинку робітників та службовців об'єктів економіки, виробнича діяльність яких у воєнний час буде тривати в цих містах.
Безпечний район - придатний для життєдіяльності район розміщення евакуйованого населення, який визначається рішенням відповідного органу виконавчої влади за межами зон можливих зруйнувань, завалів, пожеж, зон хімічного забруднення НХР (ЗХЗ), катастрофічного затоплення, масових лісових і торф'яних пожеж, а також небезпечного радіоактивного забруднення.
Уповноважені органи управління цивільного захисту (структури МНС у регіонах) - Головні управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Автономної Республіки Крим, Головні управління з питань надзвичайних ситуацій Київської міськдержадміністрації, головні управління (управління) з питань надзвичайних ситуацій та в справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи обласних та Севастопольської міської держадміністрацій;
Евакуаційні органи - підрозділи управління процесом евакуації, які призначаються розпорядженням керівника відповідного органу виконавчої влади (об'єкта) для планування, підготовки, організації та проведення евакуації населення, а також для приймання і розміщення евакуйованого населення.
Евакуація населення з населених пунктів, розташованих у ЗМКЗ у межах 4-х годинного добігання хвилі прориву греблі гідротехнічного спорудження - проводиться при оголошенні загальної евакуації або евакуації із прикордонної зони. З населених пунктів, розташованих у більше вилучених районах ЗМКЗ евакуація проводиться при безпосередній погрозі затоплення.
Відповідальність за організацію планування, забезпечення, проведення евакуації населення і його розміщення в заміській зоні покладається на начальників управлінь МНС адміністративно-територіальних утворень, галузей й на начальників штабів ЦО об'єктів економіки.
Всебічне забезпечення евакуаційних заходів організують відповідні служби цивільної оборони, міністерства (відомства), об'єкти економіки незалежно від форм власності у взаємодії з органами виконавчої влади регіонів України, органами місцевого самоврядування.
Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 364;