Фінансове та матеріальне забезпечення заходів у сфері захисту населення й територій від НС


 

Велика роль у нормотворчої діяльності, спрямованої на створення економічних механізмів попередження й зм'якшення НС, приділяється регіонам України. Але вони поки мало працюють у цьому плані.

Сформована в цей час система ресурсного забезпечення заходів ЦО-ЦЗ містить у собі ряд елементів. Їх можна підрозділити на два блоки:

1) фінансовий: організація й використання засобів резервного фонду КМУ на ліквідацію надзвичайних ситуацій; порядок здійснення фінансування; страхування ризиків;

2) організаційний: декларування безпеки промислових об'єктів; ліцензування видів діяльності, пов'язаної з небезпечними виробництвами; експертиза проектів.

Розглянемо зміст цих блоків докладніше

Засоби на ліквідацію НС виділяються із резервного фонду Уряду України при виникненні державних і регіональних надзвичайних ситуацій, а в окремих випадках - і місцевих, якщо для їхньої ліквідації засобів місцевих бюджетів недостатньо. Потреба в додаткових грошових ресурсах визначається органами виконавчої влади регіонів України з обов'язковою участю представника МНС України.

Засоби, виділювані з резервного фонду Уряди України на ліквідацію НС, можуть витрачатися тільки на певні цілі:

проведення аварійно-рятувальних, аварійно-відбудовних й інших невідкладних робіт з усунення безпосередньої небезпеки для життя й здоров'я людей на об'єктах житлово-комунального господарства, соціальної сфери й ін.;

надання одноразової допомоги постраждалому населенню;

розгортання й зміст тимчасових пунктів проживання й харчування постраждалих громадян;

відшкодування витрат, пов'язаних з відряджанням співробітників міністерств, відомств й організацій, приваблюваних МНС України для проведення заходів щодо ліквідації надзвичайних ситуацій.

Заходи щодо проведення аварійно-відбудовних робіт на потерпілих у результаті НС об'єктах економіки (капітальний ремонт, капітальне будівництво й забезпечення житлом постраждалого населення) за рахунок резервного фонду Уряду України, як правило, фінансуються Мінфіном України. Воно виділяє кошти безпосередньо міністерствам і відомствам, адміністраціям регіонів (областей), автономної республіки Крим, Києва й Севастополя.

Одноразова допомога постраждалому населенню за рахунок резервного фонду Уряду України виділяється через відділення Ощадного банку України.

До виходу рішення уряду й початку фінансування Мінфіном зазначених заходів у виняткових випадках за рішенням МНС України можуть бути надані кошти з фінансового резерву міністерства на першочергове життєзабезпечення постраждалого населення в рахунок коштів, які повинні бути виділені з резервного фонду.

За рахунок резервного фонду, уряд передбачає забезпечення житлом громадян, що втратили дах внаслідок надзвичайних ситуацій. Таким громадянам надаються державні житлові сертифікати. Порядок їхнього випуску й погашення визначений урядом. Законодавством України або окремими рішеннями уряду можуть установлюватися й інші компенсаційні виплати й пільги потерпілим у надзвичайних ситуаціях

Страхування ризиків - одне з найважливіших (а в умовах ринкової економіки - ключових) кроків у ресурсному забезпеченні функціонування системи ЦО-ЦЗ.Воно спрямовано на економічну підтримку превентивних заходів, фінансування екстреного реагування на НС, зниження ваги їх наслідків. Однак, у цей час страхування ризиків - найбільш слабка ланка системи. Основний тягар витрат на попередження й ліквідацію НС як і раніше несе державний бюджет. По цій статті він випробовує граничні навантаження.

Безсумнівно, економічний механізм ресурсного забезпечення заходів ЦО-ЦЗ варто вдосконалювати. Він повинен включати обов'язкове державне страхування ризиків потенційно небезпечних об'єктів і галузеву систему перестрахування солідарного галузевого фінансового резервного фонду. Необхідність страхування небезпечних промислових підприємств від надзвичайних ситуацій очевидна й не може відкладатися на більше пізній строк

Держава повинна виступати гарантом по регулюванню відносин в області страхування ризику й відповідальності організацій, що експлуатують небезпечні об'єкти, по зобов'язаннях, що виникають внаслідок заподіяного ними шкоди життя, здоров'ю й майну громадян. Правом висновку договорів страхування відповідальності за заподіяний збиток повинні володіти страхові організації, що одержали у встановленому законодавством порядку ліцензію на здійснення даного виду страхування.

На здійснення програм попередження надзвичайних ситуацій можуть видаватися банківські кредити. Порядок й умови зміни оподатковуваної бази банківських установ у таких випадках можуть установлюватися органами державної влади суб'єктів України. Однак у цілому вони ще слабко користуються своїми правами.

Резерви матеріальних ресурсів для ліквідації надзвичайних ситуацій - це запаси аварійно-рятувальної техніки, інструмента, продовольства й харчової сировини, медичного майна й медикаментів, транспортних засобів, будівельної техніки й матеріалів, палива, засобів індивідуального захисту, інших ресурсів, необхідних для проведення аварійно-рятувальних й інших невідкладних робіт, а також першочергового життєзабезпечення населення, що постраждало в надзвичайних ситуаціях.

Система таких резервів містить у собі запаси матеріальних цінностей для забезпечення першочергових робіт при ліквідації НС, сформовані в складі держрезерву; запаси матеріальних ресурсів державних органів виконавчої влади (відомчі резерви); органів виконавчої влади суб'єктів України; органів місцевого самоврядування (місцеві резерви), підприємств, установ й організацій (об'єктові резерви). Вони створюються відповідно рішеннями уряду, органів виконавчої влади - державних і суб'єктів України, місцевого самоврядування й адміністрації підприємств.

Потреба в резервах визначається з урахуванням видів і масштабів прогнозованих надзвичайних ситуацій, розмірів потенційного збитку від них, природних, економічних й інших особливостей територій, характеру й передбачуваного обсягу робіт по ліквідації НС, необхідної достатності й максимально можливого використання наявних сил і засобів, величини асигнувань, виділених на створення відповідного виду резервів.

З метою оперативного керування матеріальними ресурсами при ліквідації надзвичайних ситуацій завчасно здійснюється збір й узагальнення інформації про наявність резервів у регіонах. Вона включає дані про номенклатуру й обсяги резервів, що течуть відпускних цінах продукції, підприємствах - постачальниках і місцях їхнього розміщення, а також про обсяги виробництва й запасах продукції по номенклатурі резервів НС. Збір й узагальнення інформації здійснюють регіональні центри й територіальні органи ЦО-ЦЗ разом з комісіями ТЕБ і НС, потім вони передають її в МНС України

Резерви розміщаються як на об'єктах, спеціально призначених для їхнього зберігання й обслуговування, так й (на договірній основі) на базах і складах промислових, транспортних, сільськогосподарських, постачальницько-збутових, торгово-посередницьких й інших підприємств й організацій, де гарантована безумовна схоронність резервів і звідки можлива їхня оперативна доставка в зони НС.

Розподіляє матеріальні ресурси, що надходять із резервів, той орган, якому вони надані, а контроль за їхнім розподілом і використанням - орган, що створили ці резерви. Він же вирішує питання їхнього заповнення.

Матеріально-технічне забезпечення заходів ЦО-ЦЗ містить у собі постачання сил і засобів центрального підпорядкування МНС і регіональних центрів МНС інженерною й автомобільною технікою, аварійно-рятувальним інструментом, засобами малої механізації.

Важливим його аспектом є поставка вантажів гуманітарної допомоги в райони надзвичайних ситуацій.

Велике значення має робота з накопичення ресурсів у державному резерві для ліквідації НС. Вона дозволяє негайно надавати допомогу населенню постраждалих регіонів.

Щорічно вдосконалюється номенклатура й уточнюються обсяги державного резерву. Планується завчасно зосереджувати ці ресурси в районах, де ймовірність виникнення надзвичайних ситуацій найбільш висока.

У період обмеженого фінансування особливо гостро стоїть питання економії й строгого цільового використання бюджетних засобів. Аналіз матеріалів ревізій і перевірок фінансово-господарської діяльності свідчить про наявних у цьому плані грубих порушеннях. У їхньому числі нецільова витрата засобів резервного фонду Уряду України й товарно-матеріальних цінностей, недостатній контроль на місцях за використанням бюджетних засобів, призначених для ліквідації НС, та ін.



Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 258;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.009 сек.