Основні положення деяких законодавчих актів
1. Закон України № 2974-XII вiд 03.02.1993 р. «Про Цивільну оборону України»
Основними положеннями є:
Стаття 1. - Систему цивільної оборони складають:
- органи виконавчої влади всіх рівнів;
- органи повсякденного управління процесами захисту населення в складі міністерств, органів виконавчої влади, місцевих державних адміністрацій, керівництва підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності і підпорядкування;
- сили й засоби, призначені для виконання завдань цивільної оборони;
- фонди фінансових, медичних та матеріально-технічних ресурсів;
- системи зв'язку, оповіщення;
- МНС України;
- курси та навчальні заклади підготовки і перепідготовки фахівців та населення з питань цивільної оборони;
- служби цивільної оборони.
Стаття 4. завдання влади - Кабінет Міністрів України створює:
- резерви засобів індивідуального захисту й майна ЦО;
- розподіляє міста й території за групами, а юридичних осіб - за категоріями щодо дій цивільної оборони;
- створює єдину систему підготовки органів управління в справах ЦО;
- визначає створення спеціалізованих і пошуково-рятувальних формувань особливого періоду.
Стаття 8. «Керівництво підприємств, установ й організацій незалежно від форм власності й підпорядкування забезпечує своїх робітників засобами індивідуального й колективного захисту, організовує евакозаходи, створює сили для ліквідації наслідків НС і забезпечує їхню готовність до практичних дій, проводити інші заходи цивільної оборони й несе пов'язані з цим матеріальні й фінансові витрати в порядку й обсягах, передбачених законодавством».
Розділ 3 – Для виконання специфічних робіт, пов'язаних з радіаційною та хімічною небезпекою, значними руйнуваннями внаслідок землетрусу, аварійними ситуаціями на нафтогазодобувних промислах, проведення профілактичних та відновлювальних робіт, у тому числі й поза межами України, у встановленому законодавством порядку можуть створюватися спеціалізовані формування, що підпорядковуються МНС.
2.Закон України від 08.6.2000 р. „Про захист населення й територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру”
Він визначає організаційні та правові основи захисту громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перебувають на території України, захисту об'єктів виробничого й соціального призначення, довкілля від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Основними положеннями є:
- основні завдання в сфері захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру:
здійснення комплексу заходів щодо запобігання та реагування на НС;
забезпечення готовності та контролю за станом готовності до дій і взаємодії органів управління в цій сфері, сил та засобів, призначених для запобігання НС і реагування на них.
- основні принципи в сфері захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру:
пріоритетності завдань, спрямованих на рятування життя та збереження здоров'я людей і довкілля;
безумовного надання переваги раціональній та превентивній безпеці;
вільного доступу населення до інформації щодо захисту населення й територій від НС;
особистої відповідальності й піклування громадян про власну безпеку, неухильного дотримання ними правил поведінки та дій у НС;
відповідальності в межах своїх повноважень посадових осіб за дотримання вимог цього Закону;
обов'язковості завчасної реалізації заходів спрямованих на запобігання виникненню НС та мінімізацію їх негативних психо-соціальних наслідків;
урахування економічних, природних та інших особливостей територій і ступеня реальної небезпеки виникнення НС;
максимально можливого, ефективного й комплексного використання наявних сил і засобів, які призначені для запобігання НС і реагування на них
3.Закон України № 791а-XII вiд 27.02.1991 р. „Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Основними положеннями є:
- стаття 2. визначає категорії зон радіоактивно забруднених територій
Розділи II - IV Визначають правовий режим зон відчуження та відселення
4. Постанова КМУ N 174 від 16 лютого 1998 р. „Про Державну комісію з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій”.5. Постанова КМУ №1198 від 03.8.1998 р. „Про єдину державну систему запобігання й реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру”.Основними положеннями є: - „визначає принципи створення єдиної державної системи запобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру, основні завдання, склад сил і засобів, порядок виконання завдань і взаємодії структурних підрозділів, а також регулює основні питання функціонування єдиної державної системи”.6.Закон України № 1550-III вiд 16.03.2000 р.„Про правовий режим надзвичайного стану”. Основними положеннями є: - зміст правового режиму надзвичайного стану, порядок його введення та припинення дії, особливості діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах надзвичайного стану, додержання прав і вільностей людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб та відповідальність за порушення вимог або невиконання заходів правового режиму надзвичайного стану.7.Закон України від 14.01.1998 р. „Про захист людини від впливу іонізуючого випромінювання”. Він спрямований на забезпечення захисту життя, здоров'я та майна людей від негативного впливу іонізуючого випромінювання, спричиненого практичною діяльністю, а також у випадках радіаційних аварій, шляхом виконання запобіжних та рятувальних заходів і відшкодування шкоди.Основними положеннями є: - регулювання правовідносин між державою в особі її відповідних органів виконавчої влади, юридичними та фізичними особами, що виникають у зв'язку з практичною діяльністю.Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 298;