Умови виникнення ризиків
Здійснення підприємницької діяльності (причому не залежно під того, чи це господарські операції в рамках операційної, інвестиційної чи фінансової діяльності) нерозривно пов’язано з таким ннищем, як невизначеність, тобто об’єктивною неспроможністю спро.чіозувати майбутні наслідки здійснення підприємством тієї чи іншої господарської операції із 1 ОО-відсотковою достовірністю. Однак це не є підставою для відмови від зорієнтованих на перспективу напрямів управління фінансами суб’єктів господарювання. При цьому слід чітко усвідомлювати, що, наприклад, планування та прогнозування є об’єктивною необхідністю побудови ефективної моделі фінансового менеджменту на підприємстві. Наявність ефекту невизначеності та її вплив на формування сценарію фінансово-господарської діяльності підприємства не означає, що суб’єктам господарювання не доцільно здійснювати її планування та прогнозування на поточний та майбутні періоди. Навпаки, управління невизначеністю у фінансово-господарській діяльності підприємства потребує формулювання прогнозів та обґрунтування планових величин[22] з метою забезпечення стабільності його діяльності у короткостроковому та довгостроковому періодах.
Невизначеність у процесі здійснення господарських операцій свідчить про наявність імовірності відхилення кінцевого результату від очікуваної величини. Таке відхилення може мати як позитивний, так і негативний ефект. У свою чергу, ймовірність виникнення будь-яких відхилень (незалежно від того, позитивне чи негативне таке відхшення) від очікуваного рівня фінансово- економічних показників та індикаторів заведено визначати як ризик, що дає змогу стверджувати таке. Невизначеність, притаманна реалізації тих чи інших господарських операцій підприємства, формує його сукупний ризик. Водночас сукупний ризик підприємства складається із системи окремих видів ризиків, що дає змо- гуі сформулювати основні напрями моніторингу моделлю управління ризиками фінансово-господарської діяльності підприємства з метою мінімізації негативного впливу комерційних ризиків — відстежування ризиків:
за структурними підрозділами підприємства;
за основними (внутрішніми та зовнішніми) господарськими зв’язками підприємства;
за основними видами ризиків (див. розділ 9.1.2);
за центрами локалізації ризиків;
за ступенем взаємозв’язку та взаємозалежності окремих ризиків та центрів їх локалізації;
за впливом зовнішніх факторів ризику (які формують системний ризик за класифікацією Марковіца).
Організація та реалізація такого моніторингу дає можливість керівництву підприємства забезпечити збереження та підвищення його ринкової вартості (і, відповідно, достатку акціонерів), виділити та реалізувати диференціальні та конкурентні ринкові переваги, пом’якшити конфлікт інтересів (наприклад, менеджери-акціонери, підприємство-ринок), зменшити ризик неплатоспроможності підприємства та його дефолту. Такі можливості, пов’язані із моделлю управління ризиками, реалізуються за рахунок мобілізації внутрі- шньофірмових резервів щодо вдосконалення процесу прийняття та підтримання управлінських фінансових рішень.
Існування невизначеності під час прийняття управлінських фінансових рішень, а також ризику, що пов’язаний із їх виконанням, обумовлює необхідність формування адекватної системи виявлення, ідентифікації, оцінювання та нейтралізації відповідних ризиків у фінансово-господарській діяльності підприємства — моделі управління ризиками (або ризик-менеджменту[23] — risk management). Водночас ефективність моделі управління ризиками передбачає чітке усвідомлення основних функціонально- організаційних питань, пов’язаних із практичним використанням такої моделі. Її впровадження потребує:
групування та локалізації господарських операцій за центрами формування ризиків з метою наступного їх аналізу;
виявлення та ідентифікації ризиків підприємства за видами його діяльності, а також відповідно до основних критеріїв, визначених корпоративною стратегією підприємства;
структурування сукупного ризику суб’єкта господарювання, а також виділення основних його видів (відповідно до специфіки та реалій фінансово-господарської діяльності підприємства2);
обґрунтування використання фінансово-математичних моделей та методів кількісного оцінювання рівня ризику та підтримки управлінських фінансових рішень;
визначення доцільності використання окремих фінансових показників та коефіцієнтів для аналізу конкретного виду ризику;
визначення та зведення основних критеріїв прийняття управлінських фінансових рішень в умовах невизначеності;
формулювання критеріїв моніторингу ризику та оцінки результативності управління даним ризиком, групою ризиків.
Практична реалізація зазначених вище критеріїв спирається насамперед на систематизацію та структурування сукупного ризику підприємства за окремими видами ризиків як базових об’єктів управління з боку фінансового менеджера такого підприємства.
Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 275;