Управління реальними інвестиціями
Провідну роль в інвестиційній діяльності підприємств відіграють реальні інвестиції. Вони є головною формою реалізації стратегії економічного розвитку підприємства.
За допомогою реальних інвестицій відтворюються на простій і розширеній базі основні засоби виробництва, тобто створюється матеріальний фундамент для підвищення продуктивності живої праці через упровадження комплексної механізації та автоматизації виробництва. Завдяки реальним інвестиціям упроваджуються досконаліші форми суспільної організації виробництва: його спеціалізація, кооперування і комбінування.
Ступінь оновлення основних засобів характеризує управління реальними інвестиціями в Україні. За роки незалежності України, незважаючи на несприятливі економічні умови, фізичний обсяг основних засобів зберігав тенденцію до зростання (за винятком 1995 та 1996 рр.). Про рівень управління реальними інвестиціями свідчить перевищення оновлення основних засобів над їх ліквідацією.
Ступінь оновлення основних засобів значною мірою залежав від інвестиційної ситуації, яка в Україні в роки незалежності була досить нестабільною. 1994—1996 рр. — пік інвестиційної кризи
характеризувалися незначним відтворенням основного капіталу. Щорічне зростання вартості основних засобів відбулося за 1997—2001 рр. Обсяги інвестицій в основний капітал (у порівнянних цінах) у 1998 р. зросли на 6,1 %, у 1999 р. — на 0,4, у 2000 р. — на 14,4, у 2001 р. — на 17,2 %.
Управління інвестиціями включає:
Управління інвестиційною діяльністю на державному рівні, що передбачає законодавче регулювання, контроль, стимулювання інвестиційної діяльності.
Управління інвестиційною діяльністю окремого суб’єкта господарювання, що передбачає вибір об’єктів інвестування і контроль за процесом інвестування.
Управління інвестиційними проектами, що включає планування, організацію розроблення, координацію, контроль тощо.
На рівні підприємства управління інвестиційною діяльністю спрямоване на забезпечення реалізації найефективніших напрямів вкладення капіталу. Управління інвестиціями охоплює кілька етапів, основні з яких відображено на рис. 8.2.
Початковим етапом управління інвестиціями на рівні підприємства є аналіз інвестиційного клімату країни, що грунтується на вивченні таких прогнозів:
динаміки валового внутрішнього продукту і обсягів виробництва продукції;
динаміки розподілу валового внутрішнього продукту (накопичення і споживання);
розвитку приватизаційних процесів;
законодавчого регулювання державою інвестиційної діяльності;
розвитку окремих інвестиційних ринків, особливостей грошового і фондового;
демографічної ситуації.
Рис. 8.2. Процес управління інвестиціями
Висновки з проведеного аналізу є основою наступного етапу — вибору конкретних напрямів інвестиційної діяльності підприємства відповідно до стратегії його економічного і фінансового розвитку. На цьому етапі підприємство обирає галузеву напрямленість своєї інвестиційної діяльності, визначає інвестиційну привабливість окремих галузей економіки — їх кон’юнктуру, динаміку і перспективи попиту на продукцію цих галузей. Оцінювання інвестиційної привабливості галузей економіки включає: визначення стадії життєвого циклу галузі; позиції галузі щодо її ділового циклу; прогнозування перспектив розвитку галузі.
Для інвестора найбільш сприятливим є вкладення капіталу в об’єкти тих галузей, які перебувають на стадії зростання і чітко простежуються позитивні перспективи бізнесу.
У процесі аналізу оцінюють також циклічність галузі, порівнюючи динаміку її розвитку з загальноекономічними тенденціями. На основі цієї оцінки передбачають зміни загальноекономічної кон’юнктури.
Завершуючи оцінювання інвестиційної привабливості галузей, з’ясовують:
динаміку розвитку галузі в країні і світі;
умови конкуренції (бар’єри в галузі, відносини між конкурентами, можливість появи товарів-аналогів);
виробничий потенціал виробників і платоспроможність покупців;
законодавство з інвестицій.
Це дослідження є основою для висновків про перспективність інвестування коштів у підприємства даної галузі.
Основним показником інвестиційної привабливості галузей є рівень забезпечення прибутковості активів, які використовуються.
Оцінка інвестиційної привабливості галузей доповнюється оцінкою регіонів, оскільки продукція підприємств тієї самої галузі, розміщених у різних регіонах, має різну привабливість. Привабливість регіонів обумовлена їх місцерозташуванням, розвитком транспортної мережі, соціальними умовами; розвитком підприємницької інфраструктури; природнокліматичними умовами, наявністю ресурсів тощо.
Інвестиційна привабливість регіонів України оцінюється за різними критеріями. Результати оцінки регіону порівнюються з середніми показниками по Україні і на цій підставі підприємство приймає управлінські рішення про вибір конкретних напрямів інвестицій.
Наступним етапом управління реальними інвестиціями є вибір конкретних об’єктів інвестування, який починається з аналізу пропозицій на інвестиційному ринку, відбору окремих інвестиційних проектів і фінансових інструментів, що відповідають основним напрямам інвестиційної діяльності й економічної стратегії підприємства. Усі відібрані об’єкти інвестування аналізуються з позиції їх економічної ефективності.
За результатами цього аналізу проводиться ранжування об’єктів за критерієм їх ефективності — дохідності. Відбираються до реалізації ті об’єкти, які забезпечують найбільшу ефективність.
Наступним етапом процесу управління інвестиціями є визначення ліквідності інвестицій. У процесі інвестиційної діяльності підприємства в результаті зміни інвестиційного клімату за окремими об’єктами інвестування очікувана дохідність може значно знизитися. Тому необхідно відстежувати ці зміни і своєчасно приймати рішення про вихід з окремих програм інвестування і реінвестування капіталу. За кожним об’єктом інвестування спочатку оцінюють ступінь ліквідності інвестицій і перевагу віддають тим із них, які мають необхідний потенційний рівень ліквідності.
Важливим етапом управління інвестиціями є визначення необхідного обсягу інвестиційних ресурсів і пошук джерел їх формування. На цьому етапі прогнозується загальна потреба підприємства в інвестиційних ресурсах, а на її основі визначаються джерела їх формування. У разі нестачі власних фінансових коштів приймається рішення про залучення позичкових коштів.
У результаті здійснення вказаних заходів формується інвестиційний портфель. Він являє собою сукупність інвестиційних програм, що реалізуються підприємством.
Завершальний етап управління інвестиціями — управління інвестиційними ризиками. На цьому етапі виявляються ризики, з якими може зіткнутися підприємство в процесі реалізації кожного з об’єктів інвестування, і розробляються заходи щодо мінімізації інвестиційних ризиків.
Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 369;