Рентабельність як показник відносної прибутковості
Рентабельність є однією з базових економічних категорій економіки. Пояснення терміну «рентабельність» не визичає різних думок, оскільки під ним розуміється відношення, в чисельнику якого завжди фігурує прибуток. Рентабельність прибутку визначається як відношення прибутку до капіталу (активам), рентабельність витрат – як відношення прибутку до собівартості (витрат), рентабельність продаж відношення прибутку до ціни (виручки від реалізації).
Показники рентабельності являються відносними характеристиками фінансових результатів та ефективності діяльності підприємства. Вони вимірюють доходність підприємства з різних та групуються в співвідношенні інтересами учасників економічного процесу, ринкового обміну.
Показники рентабельності є важливими характеристиками факторного середовища формування прибутку (та доходу) підприємства. З цієї причини вони є обов'язковими елементами порівняного аналізу та оцінки фінансового стану підприємства.
При аналізі виробництва, показники рентабельності можна об'єднати в слідуючи групи:
1) показники рентабельності продукції;
2) показники рентабельності капіталів (активів);
3) показники, розраховані на підставі потоків власних грошових коштів.
Перша група показників формується на підставі розрахунків рівнів рентабельності (доходності) по показникам прибутку (доходу), відбитий в звітності підприємства.
Друга група показників рентабельності формується на підставі розрахунків рівнів рентабельності в залежності від зміни розміру та характеру авансованих коштів: всі активи підприємства; інвестиційний капітал (власні кошти + довгострокові зобов'язання); акціонерний (власний) капітал.
Третя група показників рентабельності формується на базі розрахунку рівня рентабельності аналогічно показникам першої та другої груп, однак замість прибутку в розрахунку приймається прибуток грошових коштів.
Концепція рентабельності розраховується на підставі притоку грошової «готівки», широко використовується в країнах з розвинутою ринковою економікою. Вона більше приоритетна, тому що операції з грошовими потоками є признакою інтенсивного типа виробництва ознакою «здоров'я» економіки і фінансового стану підприємства. Перехід на використання цієї концепції потребує перебудови звітності підприємства. Ця робота минається лише на початковій стадії. |
Різноманітність показників рентабельності визначає альтернативність пошуку шляхів її підвищення. При аналізі шляхів підвищення рентабельності важливо розрізняти вплив зовнішніх та внутрішніх факторів. Такі показники, як ціна продукту і ресурсу, об'єм ресурсів, що використовується та обсяг виробництва продукції, прибутку від реалізації та рентабельності (доходності) продаж, знаходяться між собою в тісному функціональному зв'язку.
Отже,рентабельність – це відносний показник ефективності роботи підприємства, який у загальній формі обчислюється як відношення прибутку до витрат.
До показників оцінки рентабельності підприємства належать:
- перша група – показники рентабельності продукції:
рентабельність продукції (Рп) характеризує ефективність витрат підприємства на виготовлення та збут продукції:
(21.8) |
де
Пр – прибуток від реалізації продукції, грн.;
Ср – собівартість реалізованої продукції, грн.;
рентабельність одного виробу (Р1вир.) визначається за формулою:
(21.9) |
де
Ці – ціна і-го виробу, грн.;
Сі – собівартість і-го виробу, грн.
- друга група – показники рентабельності активів:
рентабельність активів (Ра) свідчить про ефективність використання всього наявного майна підприємства:
(21.10) |
де
Пч, Пв – відповідно чистий або валовий прибуток підприємства за період, грн.;
М – середньорічна сума майна підприємства, грн.;
- третя група – показники рентабельності продукції, розраховані на основі власних грошових потоків:
рентабельність власного капіталу (Рв) характеризує ефективність використання активів, створених за рахунок власних коштів:
(21.11) |
де
Пч – чистий прибуток підприємства за період, грн.;
ВК – власні кошти підприємства, грн.;
Дані показники – практичні. Вони відповідають вимогам власників. Наприклад, адміністрацію підприємства інтересує віддача (доходність) всіх активів (всього капіталу); потенційних інвесторів і кредиторів – віддача на капітал, що інвестується; власників та засновників – доходність акцій тощо.
Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 298;