ДІЇ НАСЕЛЕННЯ ПРИ СТИХЙНИХ ЛИХАХ, АВАРІЯХ ТА КАТАСТРОФАХ


Стихійні лиха - це різноманітні явища природи, що викликають раптові порушення нормальної життєдіяльності населення, а також руйнування і знищення матеріальних цінностей. Вони часто справляють негативний вплив на навколишнє середовище.

До стихійних лих звичайно належать: землетруси, повені, селеві потоки, зсуви, снігові замети, виверження вулканів, обвали, посухи, бурі і урагани. До таких лих у ряді випадків можуть бути віднесені також пожежі, особливо лісові і торф’яні.

Небезпечними лихами є, крім того, великі аварії. У гірських районах при наявності снігового покриву людині загрожує ще одна небезпека - снігова лава. Значні втрати народному господарству наносять і такі явища, як займання і вибухи природного газу.

Стихійні лиха, пожежі, аварії... По-різному можна зустріти їх. Розгублено, навіть приречено, як століттями зустрічали люди різні лиха, або спокійно, з незламною вірою у власні сили, з надією на їх приборкання. Але впевнено прийняти виклик лих можуть лише ті, хто знаючи, як діяти у тій чи іншій обстановці, прийме єдино правильне рішення: врятує себе, надасть допомогу іншим, попередить, наскільки зуміє, руйнівну дію стихійних сил.

Землетруси - явища, що трапляються у певних ділянках земної кори. Це одне із страшних стихійних лих. Воно виникає раптово. І хоча тривалість головного поштовху не перевищує декількох секунд, його наслідки набувають величезних масштабів.

7 грудня 1988 року на території Вірменської Республіки трапився один з найбільших у світі за останнє століття землетрус, що забрав десятки тисяч людських життів, зруйнував дощенту ряд міст і населених пунктів.

Попередити землетрус неможливо, хоча останнім часом наука володіє відомостями про те, де може бути таке стихійне лихо тієї чи іншої сили, але не в усіх районах світу, та й передбачити день і час його поки що не може. Роботи по прогнозуванню землетрусів ведуться десятки років; в останній час у цьому напрямку намітилися певні успіхи.

Що необхідно для того, щоб звести до мінімуму наслідки руйнівного підземного поштовху?

· Завбачити його раптову появу.

· Суворо додержуватись правил будівництва сейсмостійких споруд.

· Навчити населення поведінці при підземних поштовхах. Організувати допомогу так, щоб вона виявилася ефективною.

Провісниками землетрусу, як це вже встановлено, можуть бути непрямі ознаки. У період, що передує землетрусу, наприклад, має місце підняття геодезичних реперів, змінюються параметри фізико-хімічного складу підземних вод. Ці ознаки реєструються спеціальними приладами геофізичних станцій. До провісників можливих землетрусів слід віднести також деякі ознаки, з якими особливо повинно бути ознайомлене населення сейсмічне небезпечних районів. Це - поява запаху газу у районах, де до цього повітря було чистим і раніше подібне явище не відзначалося;

занепокоєння птахів і домашніх тварин; спалахи у вигляді розсіяного світла блискавиць; іскріння близько розташованих, але не торкаючись один одного дротів; блакитне світіння внутрішньої поверхні стін будинків; самочинне спалахування люмінесцентних ламп незадовго до підземних поштовхів. Всі ці ознаки можуть бути основою для оповіщення населення про можливий землетрус.

Землетруси завжди викликали у людей різного ступеня розлади психіки, що виявлялися у невірній поведінці. Слідом за гострою руховою реакцією часто настає депресивний стан з загальною руховою загальмованістю. Внаслідок цього, як показує статистика, більша частина отриманих травм серед населення пояснюється несвідомими діями самих потерпілих, обумовленими панічним станом і страхом.

Чи існує можливість знизити психотравмуючу дію землетрусу на людину? Так, існує,

перш за все вихованням у кожної людини високої громадянської свідомості, мужності, самовладання, дисциплінованості, відповідальності за поведінку не лише самого себе і своїх близьких, але й оточуючих людей за місцем проживання, роботи чи навчання. швидко, але спокійно, впевнено і без паніки. Вихованню цих якостей значною мірою сприяє гарно відпрацьована система підготовки населення з цивільної оборони, роз'яснювальна робота серед населення, всебічна агітаційно-масова робота.

У випадку оповіщення про загрозу землетрусу чи появи його ознак слід діяти швидко, але спокійно, впевнено і без паніки.

При завчасному попереджені про загрозу землетрусу, перш ніж залишити квартиру (дім), необхідно вимкнути нагрівальні пристрої і газ, якщо топилася піч - затушити її; після цього слід одягти дітей, старих, одягтися самому, взяти необхідні речі, невеликий запас продуктів харчування, медикаменти, документи і вийти на вулицю. На вулиці слід якомога швидше відійти від будівель і споруд у напрямку площ, широких вулиць, скверів, спортивних майданчиків, незабудованих ділянок, суворо дотримуючись встановленого громадського порядку.

Якщо землетрус почався раптово, коли зібратися і вийти з квартири (будинку) виявляється неможливим, необхідно зайняти місце (встати) у дверному чи віконному прорізі; тільки-но стихнуть перші поштовхи землетрусу, слід швидко вийти на вулицю.

На підприємствах і в установах всі види робіт припиняються, виробниче і технологічне обладнання зупиняється, вживаються заходи щодо відключення струму, зниженню тиску повітря, кисню, пари, води, газу тощо; робітники і службовці, що перебувають у формуваннях цивільної оборони, терміново вирушають у райони їх збору, інші робітники і службовці займають безпечні місця. Якщо за умов виробництва зупинити агрегат, піч, технологічну лінію, турбіну тощо у короткий час неможливо, то здійснюється переведення їх на ощадливий режим роботи.

При знаходженні під час землетрусу поза квартирою (будинком) або місцем роботи, наприклад, у магазині, театрі або просто на вулиці, не слід квапитися додому; слід спокійно вислухати вказівки відповідних посадових осіб по діям у ситуації, що склалася, і вчинити відповідно до цієї вказівки. У випадку знаходження у громадському транспорті не можна залишати його на ходу, треба дочекатися повної зупинки транспорту і виходити з нього спокійно, пропускаючи вперед дітей, інвалідів, старих. Учні старших класів шкіл повинні допомогти дирекції і вчителям у підтриманні порядку серед школярів молодших класів.

Після землетрусу або навіть у процесі його будуть вестись роботи по наданню допомоги потерпілим, по ліквідації наслідків землетрусу. У першу чергу такі роботи будуть здійснювати особи, що перебувають у формуваннях цивільної оборони. Але і інші громадяни на заклик органів місцевої влади і органів управління ЦО повинні приймати участь у першочергових рятувальних і аварійно-відновлювальних роботах у районах руйнувань.

Повені - значне затоплення суші водою у результаті підйому її рівня вище звичайного унаслідок рясних опадів, швидкого танення снігів, утворення заторів льоду.

Причини повені - в основному, весняні, літні і осінні паводки. Масштаби і початок їх можна спрогнозувати за місяць і більше, а так звані “нагонні” паводки (унаслідок припливної хвилі) – за декілька годин (діб), як це відбувалося не раз у Санкт-Петербурзі.

При значному часі попередження паводку здійснюються заходи по зведенню відповідних гідротехнічних споруд на ріках і в інших місцях передбачуваного паводку, по підготовці і проведенню завчасної евакуації населення і свійських тварин, по вивозу матеріальних цінностей із районів можливого затоплення.

Про евакуацію на випадок повені, як правило, оголошується спеціальним розпорядженням комісії по боротьбі з повінню. Населення про початок і порядок евакуації оповіщається по місцевим радіотрансляційним мережам і місцевому телебаченню: працюючі, крім того, оповіщаються через адміністрацію підприємств, установ і закладів освіти, а населення, що не зайняте у виробництві і сфері обслуговування, - через житлово-експлуатаційні контори і домоуправління. Населенню повідомляються місця розгортання збірних евакопунктів, строки прибуття на ці пункти, маршрути слідування під час евакуації пішим порядком, а також інші відомості, що співвідносяться з місцевою обстановкою, очікуваним масштабом лиха, часом його упередження.

За наявності достатнього часу населення із загрожуваних районів евакуюється разом із майном. З цією метою кожній родині надається автомобільний чи гужовий транспорт з зазначенням часу його подачі.

Евакуація здійснюється у найближчі населенні пункти, що знаходяться поза зонами затоплення. Розселення населення здійснюється у громадські будинки чи на житлові площі місцевих жителів.

На підприємствах і в установах, при загрозі затоплення, змінюється режим роботи, а в деяких випадках робота припиняється. Захист деякої частини матеріальних цінностей іноді передбачається на місці, для чого забиваються приямки, входи і віконні прорізи підвалів і нижніх поверхів будинків.

У зонах можливого затоплення тимчасово припиняють роботу школи і дошкільні дитячі установи; дітей переводять у школи і дитячі установи, які знаходяться у безпечних місцях.

У випадку раптових повеней попередження населення провадиться всіма наявними технічними засобами оповіщення, а також гучно мовними і пересувними установками. Раптовість виникнення повені викликає необхідність особливих дій і поведінки населення.

Якщо люди проживають на першому поверсі чи інших нижніх поверхах і на вулиці спостерігається підйом води, необхідно залишити квартиру, .піднятися на верхні поверхи; якщо будинок одноповерховий-зайняти горищеві приміщення. Про знаходженні на роботі згідно до розпорядження адміністрації слід, дотримуючись встановленого порядку, зайняти підвищені місця. Знаходячись у полі при раптовому затоплені слід зайняти підвищені місця або дерева, використати різного роду плаваючі предмети (камери шин сільськогосподарської техніки).

Пошук людей на затопленій території організується і здійснюється негайно, для чого залучаються екіпажі плаваючих засобів формувань ЦО і всі інші наявні сили і засоби.

При рятувальних роботах необхідно виявляти витримку і самовладання, суворо дотримуватись вимог рятувальників. Не можна переповнювати рятувальні засоби (катери, човни, плоти і т.д.), оскільки це загрожує безпеці і врятованих, і рятувальників. Потрапивши у воду, слід скинути із себе важкий одяг і взуття, відшукати поблизу плаваючі чи підвищені над водою предмети, користуватися ними до отримання допомоги.

Урагани.

Вітер великої руйнівної сили і значної тривалості, швидкість якого 33 м/с і більше, зветься ураганом. Він є однією з найбільш могутніх сил стихії і за своєю руйнівною силою може бути порівняний з землетрусом.

Ураганний вітер руйнує міцні і зносить легкі будівлі, спустошує поля, обриває проводи, поваляє стовпи ліній електропередач і зв'язку, ламає і вириває з корінням дерева, потопляє судна, ушкоджує транспортні магістралі і мости, комунально-енергетичні мережі.

Смерч.

Висхідний вихор швидко обертаючогося повітря, що має вигляд темного стовпа діаметром від декількох десятків до сотень метрів з вертикальною, іноді вигнутою віссю обертання.

Смерч спостерігається в усіх районах земної кулі.

Ці стихійні лиха завдають чималих втрат людям і народному господарству.



Дата добавления: 2021-11-16; просмотров: 285;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.01 сек.