Структура машинобудівного комплексуукраїни у 1990 р.
(по підприємствах. які перебуваютьна самостійному балансі). %
Групи галузей І виробництва | За кількістю підприємств | За чисельністю Промислово-виробничого персоналу | За обсягом продукції | За вартістю основних Промислово-виробничих фондів |
Машинобудування Промисловість: металоконструкцій і металовиробів Ремонт машин і устаткування Всього | 62.6 14.2 23.6 100.0 | 86.6 4.6 8.6 100.0 | 90.4 3.9 5.7 100.0 | 90.6 3.2 6.2 100.0 |
Сільськогосподарське машинобудування — одна із давніх галузей. В Україні виробляється багато видів сільськогосподарських машин: тракторів, буряко- і кукурудзозбиральних комбайнів, самохідних сінокосарок, тракторних сівалок і плугів, устаткування для тваринницьких ферм. Підприємства галузі розміщені у багатьох областях, найбільші центри — у степовій зоні (Одеса, Кіровоград, Дніпропетровськ, Херсон) та лісостеповій (Харків. Львів, Тернопіль). АПК є пріоритетним міжгалузевим комплексом, від якого залежить виживання України, підвищення матеріального добробуту населення. Постачання сільськогосподарському виробництву машин і устаткування має особливе значення. На жаль, за останні роки (1990—1995 рр.) виробництво тракторів і сільськогосподарських машин різко скоротилося, що дуже ускладнює вихід АПК із кризи.
Машинобудування для легкої і харчової промисловості та побутових послуг. Ці виробництва машинобудування нині набули особливого значення. Вони випускають устаткування для харчової промисловості, комбікормових підприємств, зерносховищ, для підприємств торгівлі і громадського харчування, для легкої і поліграфічної промисловості, різні електропобутові машини й прилади. Потреба в продукції цих виробництв дуже велика. Послідовний науково-технічний прогрес у промисловості, що переробляє сільськогосподарську продукцію і випускає предмети народного споживання, — одна з найважливіших умов поліпшення матеріального добробуту населення. Підприємства, що виробляють машини та устаткування для харчової промисловості, розмішуються у великих, середніх і навіть малих містах — Одесі, Сімферополі, Києві, Мелітополі, Смілі. Калинівці. Білопіллі та багатьох інших. Виробництво устаткування для легкої промисловості і побутової техніки зосереджено у Києві. Харкові. Дніпропетровську. Донецьку. Чернівцях. Василькові, Кам'янці.
Верстато- і приладобудування, виробництво засобів автоматизації та обчислювальної техніки розміщуються у великих індустріальних центрах (Києві, Харкові, Краматорську, Одесі, Запоріжжі, Дніпропетровську, Львові), де є багато кваліфікованих кадрів, наукових і проектно-конструкторських установ. Серед багатьох приладобудівних центрів особливо виділяється столиця України — Київ, де зосереджена майже половина виробництва її приладобудівної продукції, причому продукції, яка вирізняється найвищими рівнями складності і технічної культури.
В Україні добре розвинуте виробництво токарних автоматів і напівавтоматів, важких, універсальних, токарно-револьверних, алмазо- розточувальних та інших верстатів.
Виробництво продукції цієї групи галузей машинобудування, як і багатьох інших, скоротилося за останні роки .
Машинобудування має бути ведучою галуззю промисловості будь-якої країни , оскільки від розвитку машинобудування залежить розвиток інших галузей промисловості , матеріального виробництва та невиробничої сфери , рівень научно - технічного прогресу , обороноздатність та інше .
Україна має добрі передумови для розвитку машинобудування , виробництва високоякісних конструкційних матеріалів .
У зв’язку з наявністю висококваліфікованих трудових кадрів в Україні розвинуті як важке , так і трудомістке машинобудування .
Проте в галузі є проблеми, від вирішення яких залежить майбутнє країни. По-перше, машинобудування має займати перше місце в структурі виробничої сфери, по-друге, має відбутися підвищення експортної спроможності галузі. Також недостатнім є розвиток нових галузей машинобудування, особливо виробництво засобів зв’язку, електронних приладів, верстатів та приладів для інших складних галузей економіки. Також мають бути освоєні нові технології та типи праці. Отже, галузь потребує модернізації, щоб відповідати сучасним потребам розвитку світового машинобудування .
Охотний С.В.
18. Хімічна промисловість України і її міжгалузеві звязки
Дата добавления: 2021-10-28; просмотров: 308;