Структура машинобудівного комплексу і характеристика його основних ланок


Машинобудівний комплекс дуже складний за структурою і зв'язками з Іншими галузями народного господарства. В ньому виділяють три групи галузей і виробництв:

1) машинобудування;

2) промисловість металоконструкцій і металовиробів;

3) ремонт машин і устаткування

Найбільший потенціал має перша група — машинобудування. Ця група надзвичайно складна за своєю структурою. її галузі і виробництва різняться між собою особливостями розміщення підприємств. Друга й третя групи своєрідні за характером підприємств, за особливостями їх розміщення, зв'язками з іншими міжгалузевими комплексами, вони відіграють специфічну роль у формуванні інтегральних, територіальних виробничих комплексів. У географічному відношенні вони, по суті, не вивчені. Ми розглянемо тільки машинобудування.Послідовність галузей взято за величиною частки чисельності промислово-виробничого персоналу галузі від усієї чисельності персоналу машинобудування.Як видно з таблиці, найбільшими галузями (за чисельністю промисло­во-виробничого персоналу) є приладобудування, тракторне і сільськогос­подарське, електротехнічне, залізничного транспорту, автомобільне, хімічне та нафтохімічне, верстатобудівне та інструментальне машинобудування. Кожна галузь машинобудування тісно пов'язана з певною галуззю (або кількома) народного господарства і разом з нею утворює відповідний міжгалузевийкомплекс.Так. виробництво сільськогосподарських машин входить до складу агропромислового комплексу, виготовлення устаткування для металургійних заводів — до складу металургійного комплексу.Коротко розглянемо найважливіші галузі й виробництва машинобудування, згрупувавши їх так: важке машинобудування, електротехнічна промисловість, транспортне машинобудування, сільськогосподарське машинобудування, машинобудування для легкої і харчової промисловості та побутових приладів, верстато- і приладобудування.

Важке машинобудування - це сукупність галузей машинобудівного комплексу, які виробляють великогабаритні й металомісткі машини, устаткування для електроенергетики, металургії, добувної промисловості та інших галузей народного господарства. Важке машинобудування характеризується випуском продукції невеликими серіями, але великої одиничної потужності. У своєму розміщенні воно тяжіє до районів споживання. Для металургійної промисловості машинобудівні підприємства випускають прокатні стани, конвертори, розливні крани тощо. Найбільшим підприємством з виробництва прокатного устаткування є Новокраматорський машинобудівний завод, що спеціалізується на випуску обжимних товстолистових станів. Маріупольський завод важкого машинобудування виробляє конвертори — устаткування для виплавки сталі.

Одне з найбільших підприємств енергетичного машинобудування -Харківський турбінний завод, що є головним виробником парових турбіндля атомних електростанцій потужністю до 1 млн кВт в одному агрегаті.Краматорський завод «Енергомашспецсталь» виробляє заготовки із спеціальних сталей.

Важливе місце в структурі важкого машинобудування належить хімічному й нафтохімічному машинобудуванню. Його центрами є Київ, Дніпропетровськ, Бердичів, Львів, Павлоград, Суми, Дрогобич, Фастів. Сумське машинобудівне виробниче об'єднання випускає технологічні лінії для виробництва азотної кислоти, газоперекачувальні агрегати для компресорних станцій магістральних трубопроводів, насосне устаткування, зокрема для атомної енергетики. Київське виробниче об'єднання полімерного машинобудування «Більшовик» спеціалізується на виробництві устаткування для переробки полімерних матеріалів та гуми. Різноманітний інструмент для буріння нафтових і газових свердловин, у тому числі із застосуванням синтетичних алмазів, забезпечує Дрогобицький долотний завод.

Розміщення виробництва гірничошахтного, гірничорудного та металургійного устаткування, як дуже металомісткої продукті, тяжіє до районів і центрів чорної металургії, які є також основними споживачами цієї продукції. Великі центри виробництва гірничошахтного і гірничорудного устаткування - Донецьк, Харків, Горлівка, Дружківка, Красний Луч, Ясинувата, Конотоп; металургійного - Краматорськ, Маріуполь, Дніпропетровськ. Слов'янськ. Кривий Ріг, Марганець.

Через загальну економічну й структурну кризу виробництво продукт, важкого машинобудування різко скоротилося.

Важливою галуззю важкого машинобудування є будівельне, шляхове та комунальне машинобудування. На підприємствах галузі виробляють машини й устаткування для механізації промислового, житлового і шляхового будівництва, меліорації земель, комунального господарства та для добування й виробництва будівельних матеріалів (екскаватори, бульдозери, канавокопачі, грейдери, скрепери, котки, трубоукладачі, будівельні крани, устаткування для прокладання шляхів тощо). Підприємства, продукція яких потребує великої кількості металу (потужні крани, крокуючі екскаватори), розміщуються в районах чорної металургії і Харкові. Менш металомісткі виробництва розташовані у великих містах. Будівельні й шляхові машини виробляють у Києві (об'єднання «Червоний екскаватор»), Одесі («Будгідравліка»), Слов'янську («Бетонмаш»), Кременчуці («Шляхмашина»).

Електротехнічна промисловість — це галузь, що виготовляє машини, апаратуру та інші вироби, призначені для перетворення, передавання і споживання електроенергії. Вона має велике значення для механізації та автоматизації виробничих процесів в усіх галузях народного господарства. Номенклатура виробів сучасної електротехнічної промисловості включає десятки тисяч найменувань. її продукція широко використовується в побуті. Це — електродвигуни, трансформатори, акумулятори, кабель тощо.

Сучасна електротехнічна промисловість в Україні налічує понад 130 підприємств і охоплює виробництво електротехнічних машин, кабелів, електроламп, електроізоляторів, акумуляторів, трансформаторів, електрозварювальне устаткування, електроапаратуру тощо.

Електротехнічна промисловість забезпечує насамперед важку індустрію потужними і надпотужними електричними машинами, електробурами, електротехнічним устаткуванням, електродвигунами. Тому її підприємства розміщуються у Придніпров'ї і Донбасі, де зосереджені галузі металургійної, вугільної і хімічної промисловості, важкого машинобудування. У великих промислових центрах електротехнічна промисловість орієнтується на висококваліфіковані кадри та науково-технічну базу, у малих і середніх містах — на трудові ресурси. Основні потужності електротехнічної промисловості зосереджені у Харкові, Запоріжжі, Києві, Донецьку, Дніпропетровську, Слов'янську, Хмельницькому, Рівному, Полтаві. Львові. Найбільші кабельні заводи знаходяться у Києві, Одесі, Бердянську, Харкові; електроізоляційні виробництва — у Луганську, Львові, Слов'янську. За останні роки випуск продукції електротехнічної промисловості скоротився.

В Україні є всі галузі транспортного машинобудування — залізничне, авто-, авіа- і суднобудування. Історично розвиток галузі почався наприкінці XIX — на початку XX ст. з введенням в дію Луганського та Харківського паровозобудівних заводів, які з часом перетворилися на великі підприємства. Луганське виробниче об'єднання тепловозобудування тепер виробляє потужні тепловози різних модифікацій. Значного розвитку набуло вагонобудування. Такі вагонобудівні заводи, як Маріупольський важкого машинобудування, Дніпродзержинський, Кременчуцький та Стаханівський виробляють понад 50 типів магістральних і промислових вагонів та вагонів-цистерн. Через матеріаломісткість виробництва розміщення залізничного машинобудування в цих центрах зумовлене територіальною близькістю до металургійних баз та шляхів транспортування.

Автомобільну промисловість в Україні створено після Великої Вітчизняної війни. Основні потужності цієї галузі концентруються у Кременчуці (великовагові автомобілі). Запоріжжі, Луцьку (легкові автомобілі), Львові (автобуси, автонавантажувачі), Луганську, Одесі, Сімферополі (автоскладання), Чернігові, Херсоні, Одесі, Краснодоні (автозапчастини). Значних масштабів розвитку набуло виробництво мотоциклів (Київ), мопедів (Львів), велосипедів (Харків. Чернігів).

Авіаційна промисловість виробляє літаки, вертольоти, двигуни, прилади та устаткування для авіації. Перший авіаційний завод засновано в Києві у 1920 р. Ще перед Другою світовою війною у Харкові відкрито завод дослідного літакобудування. Після війни Харківський авіаційний завод почав випускати швидкісні турбореактивні пасажирські літаки (наприклад ТУ-1 34). На Київському авіаційному заводі виготовлено надпотужний літак «Мрія», він має найбільшу в світі вантажопідйомність.

Суднобудування — традиційна галузь транспортного машинобудування в Україні, яка спеціалізується на будівництві суден різного призначення — морських, океанських, річкових, окремих і комбінованих типів: танкерів, суховантажних дизельелектроходів, риболовних траулерів, пасажирських суден. Основні виробничі потужності суднобудування із Україні зосереджені у причорноморських портових центрах та на Дніпрі: Миколаїв. Керч. Херсон. Київ. Великі судноремонтні підприємства працюють у Херсоні. Одесі. Маріуполі, Керчі. Києві, Запоріжжі, Дніпропетровську, Ізмаїлі.

Таблиця 18



Дата добавления: 2021-10-28; просмотров: 308;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.017 сек.