Господарська оцінка природних ресурсів і умов України.


Природно-ресурсний потенціал (ПРП) території (акваторії) — це сукупна продуктивність природних ресурсів, засобів виробництва і предметів споживання, вирази в їх суспільній споживацькій вартості.

Економічна оцінка, покладена в основу комплексного економіко-географічного вивчення ПРП, є одним з його найголовніших початкових етапів. При всій науковій самостійності методів системно-структурного аналізу, картографічного моделювання, природно-ресурсного районування і прогнозування тощо, результативність їхнього використання багато в чому зростає саме завдяки попередній економічній оцінці ПРП. Оцінка дає змогу кількісно і якісно зіставляти споживні вартості різноманітних природних ресурсів як у типологічному, так і в територіальному аспектах, є передумовою їхнього аналіз. При аналізі компонентної структури потенціалу природних Ресурсів виявляється своєрідність їхнього складу (структури) в Регіоні, оцінюються його якісні, кількісні показники та співвідношення видів. Це складає основу поглибленого наукового визначення природних передумов і найдоцільніших напрямків становлення і подальшого розвитку галузей спеціалізації народного господарства країни, раціоналізації природокористування в цілому у часовому розрізі. У нерозривному зв'язку із розглянутими структурними елементами ПРП перебуває і його територіальна структура — розміщення основних форм територіального зосередження (організації) природних ресурсів. Територіальна структура ПРП відображає певний склад різноманітних форм і рівнів поєднань природних ресурсів, що сформувались або формуються під впливом розвитку І суспільно-територіальних комплексів та дії природних процесів.

Економічні райони України суттєво різняться між собою за співвідношенням окремих видів природних ресурсів. Якщо в Донецько-Придніпровському районі більше половини природних благ припадає на багаті корисні копалини, то їхня питома вага у Південно-Західному районі лише 6,6%, у Південному ще менша — 5,1 %• Цей же район характеризується і відносно бідною структурою мінеральних ресурсів, серед яких переважають будівельні матеріали. Провідне місце в Україні належить земельним ресурсам. Вони є головною природною продуктивною силою Південного (57,4%)і Південно-Західного (55,0%) районів, в Донецько-Придніпровському районі на них припадає 32,7% сумарного ПРП. Серед природно-господарських регіонів країни особливо великим є значення земельних угідь в областях Поділля (Вінницька — 79,1%, Тернопільська — 75,0%, Хмельницька — 72,6%) та Причорномор'я (Одеська — 71,8%, Кіровоградська — 70,3%ь Херсонська — 67,1%, Миколаївська — 66,7%)- Це максимальні показники по Україні. До речі, у цих областях сільськогосподарські угіддя мають визначальну роль у формуванні міждержавної народногосподарської спеціалізації регіонів. Доцільно звернути увагу на територіальні особливості компонентної структури ПРП щодо водних ресурсів. Географічно легко пояснена їхня про-відна роль у багатих на воду карпатських областях. Так, в Івано-Франківській, Закарпатській областях водні ресурси — перший, у Львівській і Чернівецькій — другий за значенням вид природних багатств. Займаючи менше 1/10 території України, ці області концентрують близько 1/3 місцевого стоку країни. Виділяються оцінкою вод також північно-західні Волинь, Рів-ненщина, Житомирщина (16—18%), північні Чернігівщина, Сумщина (13—16%). У той же час і в бідних на воду південних районах України, як це не парадоксально, водні ресурси посідають у компонентній структурі ПРП дру-ге-третє місця (Миколаївська, Херсонська, Запорізька області — понад 20% сукупних природних ресурсів). Це насамперед пов'язано з великими об'ємами транзитного стоку, що надходить з інших регіонів та використовується для потреб Південного економічного району як безпосередньо з Дніпра, Півден-ного Бугу та інших річок, так і через розвинену мережу каналів. Ряд областей, як і Україна в цілому, мають значний природно-рекреаційний потенціал. Безсумнівно, саме Республіка Крим, Закарпаття, Прикарпаття, Причорномор'я, де найбільш високе значення даного виду ре-сурсів у структурі сумарного потенціалу, є зонами перспективного рекреаційного розвитку на міждержавному рівні.

Розрахунок функціональної структури сумарного ПРП України здійснений за видами природних ресурсів, а також у розрізі економічних районів і адміністративних областей. Функціональне значення ресурсів міждержавної та державної категорій для корисних копалин становить 85,0%. земельних угідь — 82,6, природних рекреаційних ресурсів — 82,1, водних — 78,2%. Ці ресурси і в перспективі визначатимуть можливості розвитку відповідних галузей природокористування, господарського комплексу у міжнародному масштабі.



Дата добавления: 2021-10-28; просмотров: 332;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.007 сек.