Рекреаційні ресурси
Природно-рекреаційний потенціал рекреаційними ресурсами володіють практично всі області республіки. Виділяються південні приморські області: Одеська, Миколаївська, Херсонська, Донецькая, Запорізька, республіка Крим, де кількість сонячних днів з водами Чорного, що добре прогріваються, і Азовського морів в літній час, наявність великої кількості фруктів і овочів створюють спиятливі умови для відпочинку і оздоровлення мільйонів людей. Особливо виділяється м'яким, цілющим субтропічним кліматом і теплим морем Південний берег Крима, приймаючий щорічно більше 20 млн. відпочиваючих.
Унікальні рекреаційні ресурси є в Карпатах, Передкарпатті і Закарпатті. Тут м'яка зима, тепле вологе літо, помірно-тепла і суха осінь. Гірські райони характеризуються чистим повітрям, влітку і восени насиченим ароматом хвойних,мішаних лісів і різнотрав'я. Взимку товщина сніжного покриву досягає 40—80 см. Карпати надзвичайно првабливі для організації в них літнього і, що особливо важливо, зимового відпочинку. Велика кількість мінеральних цілющих джерел створюють передумови для створення на їх базі різного роду здравниць.
Великі можливості для організації баз відпочинку, різного роду туристичних маршрутів, полювання любительського рибальства має Полісся, де зосереджені великі площі лісів, озера і річки; м'яка і тепла зима, нежарке вологе літо. На жаль, аварія на Чорнобильській АЕC сильно скоротила площу Полісся, придатну для активної господарської діяльності і рекреаційної діяльності, менше втратило від Чорнобильської аварії Західне Полісся, що як і раніше, приваблювало туристів і відпочиваючих, і тут є добрі умови для створення автокемпингов, баз відпочинку туристичних маршрутів, полювання і рибальства. Особливою рекреаційною унікальністю тут виділяється північний захід України, що отримав назву Українсьске поліське поозерря.
Перспективними для залучення в господарську діяльність є рекреаційні ресурси Лісостепової зони. Складовою їх частиною є широколистяні ліси, чисті річки і лікувальні мінеральні джерела.
В багатьох місцях республіки зустрічаються радонові води (Вінницька, Хмельницька, Київська, Черкаська, Кіровоградська області і ін.). Хлоридно-натрієві води є в Полтавській області (Миргородське джерело) гідрокарбонатно - кальцієво - натрієво-магнієві у Харківській обл..
Джерела, цих вод, а також багато інших в різних областях республіки вже використовують в медичних цілях. На їх базі побудовані і функціонують численні установи санаторно-курортного призначення.
Потенційні ресурси лікувального призначення мають соляні шахти в Закарпатті і Донбасі. У Закарпатті на місці вироблених соляних шахт в пгт. Солотвіно функціонує республіканська алергологічна лікарня, де лікуються хворі не тільки з України, але і з багатьох республік СНД. Можливості для створення подібної установи є також в соляних шахтах Артемовська.
Україна має велику нагоду для активізації рекреаційної діяльності в європейському масштабі із залученням рекреантів з інших держав. Тільки два найперспективніші в цьому відношенні регіону країни — Азово-чорноморське побережжя і Карпати — дозволяють забезпечити в рік природними (в т.ч. і лікувальними) ресурсами рекреантів у кількості, що перевищує в 2,5 рази чисельність населення України, Основне місце в структурі природно-ресурсного рекреаційного потенціалу України належить відпочинку і туризму (72,8 %). На санаторно-курортне лікування приходиться 27,2 %. Найважливішою задачею в рекреаційному природокористуванні є прискорення освоєння природно-ресурсного потенціалу і впорядкування рекреаційних навантажень на природні ландшафти.
Висновки
Підводячи підсумок аналізу природно-ресурсного потенціалу України, як одного з чинників її розвитку в умовах політичної і економічної незалежності можна зробити наступні висновки:
1. Територія республіки, її площа, конфігурація, географічне положення сприяють розвитку продуктивних сил.
2. Рельєф, кліматичні умови, грунтово-рослинний покрив сприяють всебічному розвиткові сільського господарства, включаючи рослинництво і тваринництво. Певні труднощі представляють умови природного зволоження — брак вологи на півдні і перезволоження земель на північному заході (Поліссі), що вимагає додаткових витрат на відповідні гідромеліорації і експлуатацію зрошуваних і протилежних їм систем.
Природні умови в цілому дозволяють суттєво підвищити врожайність сільськогосподарських культур і продуктивність тваринництва, а отже, збільшити виробництво сільськогосподарської npoдукції до об'ємів, не тільки задовольняючих внутрішній попит, але і для перетворення України в крупного експортера сільгосппродуктів.
3. Україна відносно добре забезпечена мінерально-сировинними ресурсами для виробництва сталі (залізняк, марганець, сорти вугілля, феросплавів, що коксуються, марганець), продукції неорганичної хімії (саморідна сірка, калієва і кам’яна сіль), будівельних матеріалів (мергель, вапняки, піски, глини, граніт і т.ін).
Значно гірше забезпечена республіка сировиною для розвитку кольорової металургії, хімії органичного синтезу, лісової і целюлозно-паперової промисловості. Дефіцитна вона по енергоносіях (нафта, видобуток вугілля — дорога (в порівнянні з розробками в інших європейських країнах — Росії, Німеччини).
В цілому забезпеченість України сировинними паливно-енергетичними ресурсами може бути охарактеризована як помірно-сприятлива, що сприяє розвитку лише окремих галузей її экономіки . Водні ресурси України обмежені. По водозабезпеченості одиниці площі і одного споживача вона поступається багатьом країнам світу, включаючи, Францію, Німеччину і ін.
Водний чинник у ряді випадків виступає обмежуючим фактором подальшого розвитку продуктивних сил (в Донбасі, Причорномор'ї, Криму, Приазов'ї) і потребують заходів не тільки з раціоналізації водопостачання, але і з часткового територіального перерозподілу водних ресурсів.
5. Україна має в своєму розпорядженні значні рекреаційні ресурси природного, историко-архитектурного і культурного характеру. Узбережжя теплих морів, середньовысокі, покриті лісом гори, Поліське Поозерря, численні пам’ятникі історико-архітектурного призначення можуть стати, при комерційній постановці питання, джерелом
Значних надходжень грошових коштів і слугувати тим початковим імпульсом оновлення господарського розвитку країни, який з великим успіхом вже апробований світовою практикою.
Карта 12 . Рекреаційні ресурси
Рис.8 Санаторій «Утьос»
Дата добавления: 2021-10-28; просмотров: 316;