Геологічна історія земної кори
Докембрій. Докембрійська історія характеризує початкову стадію геологічного розвитку Землі. Це найдовша і мало вивчена стадія, що продовжувалася більше від трьох млрд. років. Докембрій охоплює архейську та протерозойську ери. Докембрійські породи у більшості випадків закриті молодшими відкладами. Представлені вони переважно породами магматичного й метаморфічного походження – гранітами, гнейсами, сланцями, кварцитами та амфіболами. Метаморфічні породи на ¾ складаються з первинноосадових порід і порівняно з магматичними ширше розповсюджені у верхній частині літосфери. З осадових порід у верхніх товщах докембрію розповсюджені конгломерати, пісковики, кристалічні вапняки, доломіти. У слабкометаморфізованих породах нижнього протерозою й рифею іноді зустрічаються рештки форамініфер, кишковопорожнинних, синьо-зелених водоростей та інших організмів.
Високорозвинений органічний світ протерозою вказує, що життя на Землі з’явилося в археї або ще раніше. Наявність серед докембрійських утворень інтрузій магматичних порід і лав свідчить про прояви інтенсивного магматизму. Докембрійські породи звичайно зім’яті у складки і розірвані тріщинами. Рухи земної кори, що неодноразово повторювалися, зробили будову земної кори складною. До кінця докембрію у межах окремих літосферних плит були сформовані Східноєвропейська, Північноазійська (Сибірська), Південноазійська (Китайська), Північноамериканська (Канадська), Індостанська, Австралійська, Африканська, Південноамериканська та Східноантарктична платформи, які були об’єднані в єдиний суперконтинент Гондвану. У докембрійських породах зосереджено 70% запасів хрому, 70% – заліза, 70% – нікелю, 90% – золота і кобальту, 50% – урану.
Палеозой. Його тривалість близько 340 млн. років. Різниця у фауні, петрографічному складі порід та інші ознаки дозволили поділити палеозойську групу порід на шість систем: кембрійську, ордовікську, силурійську, девонську, кам’яновугільну й пермську. За палеозойської ери (грецьк. палеос – древній) на Землі відбувалися величезні зміни. Змінилися рельєф, клімат й органічний світ. Паралельно з розвитком морських організмів (рис. 6.1) на суші з’явилися наземні тварини – спочатку земноводні, а потім плазуни. У рослинному світі на початку палеозою з’явилися плаунові, членистостебелеві, папоротники, які наприкінці ери досягли свого розквіту й стали вихідним матеріалом для утворення багаточисельних родовищ вугілля (Донецький та Львівсько-Волинський вугільні басейни України, Кузнецький та Підмосковний вугільний басейни Росії й ін.).
Зміни рельєфу були спричинені тектонічними рухами земної кори. Гороутворюючі (орогенні) процеси раннього палеозою сприяли утворенню гір Ісландії, Великої Британії, Скандинавії, Казахстану та інших, а середини – кінця палеозою – формуванню гірських масивів Уралу, південного Тянь-Шаню, Алтаю, Західного Сибіру, Донбасу, Апалачів, Австралійських Кордильєрів й інших. З часом деякі з них були зруйновані геологічними процесами (гори Донбасу, Західного Сибіру, Південного Уралу, Казахстану). Коливальні рухи земної кори спричиняли багаторазові здіймання та занурення докембрійських платформ і зміщення берегової лінії моря.
Рисунок 6.1 – Основні викопні раковини молюсків карбону:
а – Chaetetes; б – Productus giganteus; в – Fusulina; г – Schwagerina
Зміни у співвідношенні суші й моря мали серйозний вплив на клімат палеозою. У карбоні на більшості платформ Північної півкулі клімат був теплим та вологим, а у пермі – сухим та спекотним. Про це свідчать багаточисленні родовища вугілля, відкриті у верхньопалеозойських відкладах. У південній півкулі у цей час клімат був дуже холодним. Тут існувало декілька центрів зледеніння. Моренні відклади, що підтверджують розповсюдження льодовиків, виявлено у північних районах Африки, Південної Америки, Австралії.
З палеозойськими породами пов’язано більшість нафтогазових родовищ України, Сибіру, Поволжя, Білорусі, вугілля Донбасу, Кузбасу, Сілезії, а також родовищ чорних, кольорових, рідкісних і благородних металів, солей, фосфоритів, бокситів та інших корисних копалин.
Мезозой. Мезозойська ера (грецьк. мезос – середній) продовжувалася понад 170 млн. років. За органічними рештками її породи поділяються на три системи – тріасову, юрську і крейдяну .
На початок ери багато з палеозойських тварин і рослин (трилобіти, голчастошкірі, корали та інші) вимерли й на зміну їм прийшли головоногі та двостворчасті молюски, мезозойські ящури, птахи, а із рослин – голонасінні. З’явилися нові, невідомі раніше, представники голчастошкірих, форамініфер, риб, черевоногих молюсків. На суші й у воді мешкали плазуни, а у повітрі літали птахи. Лісові масиви мезозойських континентів складалися переважно з голосіменних рослин, а у крейдяному періоді до них приєдналися і покритонасінні.
Орогенічні процеси у мезозої розвивалися в області Тихоокеанського кільця й завершилися утворенням хребтів і цілих гірських систем Чукотки, Камчатки, Східного Сибіру, Далекого Сходу Росії, а також Скелястих гір у Північній Америці, гір Східного Китаю та Індокитаю.
На початку мезозою відбувся розподіл Гондвани на п’ять частин: Австралійську, Індостанську, Африканську, Бразильську й Антарктичну. У Північній півкулі у цей час відокремилися північна Америка та Євразія. Одночасно було закладено велетенські западини Індійського, Атлантичного і Північного Льодовитого океанів.
Клімат на початку мезозою у Північній півкулі залишався теплим і вологим, про що свідчать вугленосні відклади у багатьох регіонах (Сибірська платформа, Індокитай), родовища нафти й газу (Західний Сибір, півострів Мангишлак) та ін.
В Україні з мезозойськими відкладами пов’язані деякі нафтогазові родовища, родовища фосфоритів, крейди, доломіту, глин, пісків та інших корисних копалин.
Кайнозой. Кайнозойська ера (грецьк. кайнос – новий) продовжується останні 67 млн. років. Кайнозойська група порід поділяється на три системи: палеогенову, неогенову та четвертинну. Відклади цих систем, що вкривають як дно сучасних морів та океанів, так і континенти, вміщують безліч органічних решток. Органічний світ кайнозою характеризується появою нових форм тварин і рослин з одночасним збільшенням кількості видів. У кайнозойських морях широкого розповсюдження набувають двостулкові та черевоногі молюски, риби, найпростіші організми. На суші місце майже повністю вимерлих плазунів займають ссавці. У палеогені й неогені серед ссавців з’являються хоботні (мамонти), конеподібні, гризуни, а у кінці неогену – людиноподібні мавпи. Наймолодший, четвертинний, період, який нараховує близько мільйона років, позначився появою людини.
Рослинний світ кайнозою характеризується розквітом покритонасінних рослин. Але поряд з ними розвиваються і голонасінні, папоротники, мохи.
У кайнозойський період були сформовані такі гірські споруди, як Альпи, Балкани, Карпати, Кавказ, Памір, Алтай, Гімалаї, Анди. Про продовження ендогенних тектонічних процесів свідчить сучасний вулканізм, землетруси та брилові підняття.
Тектонічні рухи, наприклад, зумовили утворення рифтових систем (проваль по розломах), на місці яких утворились озера та внутрішні моря (африканські озера Ківу, Танганьіка, сибірське озеро Байкал, Червоне море та ін.).
У кінці кайнозойської ери відбулися кліматичні зміни у Північній півкулі. У неогені почалося похолодання, що охопило у четвертинному періоді північні райони Європи, Азії, Північної Америки. Почалося зледеніння цих областей. Центрами були Канадський щит, Гренландія, Нова Земля, Скандинавські гори, Полярний Урал.
Потепління у кінці пізньочетвертинної й на початку сучасної епохи викликало розтавання льодовиків і поступове формування сучасних кліматичних умов. Льодовики залишили не тільки величезну кількість уламків (морени) у вигляді брил, гравію, піску, строкатих глин та суглинків, а й льодовикові озера (Шатські озера на Волині, Україна та ін.).
Контрольні питання
1. Яким є геологічний вік Землі?
2. За допомогою яких методів визначають відносний вік геологічних порід?
3. На чому ґрунтується стратиграфічний метод визначення віку гірських порід?
4. Назвіть еони, ери, періоди та епохи геологічного розвитку Землі.
5. В якому періоді ми з вами живемо?
6. За допомогою яких методів визначають абсолютний вік гірських порід?
7. Схарактеризуйте призначення та структуру геохронологічної шкали.
8. Яка з ер займала найдовший період в історії розвитку Землі?
9. Чи існувала жива матерія на Землі в археї?
10. Що ознаменувало початок біологічної еволюції на Землі?
11. Коли з’явилися перші наземні тварини?
12. З яким періодом пов’язані деякі нафтогазові родовища в Україні?
13. Які гірські споруди були сформовані у кайнозої?
14. До якої епохи належить формування сучасної людини?
15. До якої ери приурочена герцинська епоха складчастості?
16. Як називають складчастість, що виникла наприкінці тріасу?
17. На основі яких геологічних факторів та процесів поділяються періоди розвитку нашої планети?
Дата добавления: 2021-02-19; просмотров: 490;