Прояв темпераменту особистості у діяльності


 

Вище вказані властивості психіки людини як певні особливості реагування на умови життя детермінують процесуальні особливості її поведінки в цих умовах. Можна визначити такі типові риси, які притаманні поведінці особистості з тим чи іншим темпераментом.

Холерик – людина, нервова система якої визначається переважанням збудження над гальмуванням, завдяки чому вона реагує швидко, часто необмірковано, не встигає себе стримати, загальмувати, виявляє рвучкість, невтримність рухів. Неврівноваженість нервової системи зумовлює циклічність у зміні його активності та бадьорості: занурившись у будь-яку справу, він пристрасно, зацікавлено працює, але сили йому вистачає ненадовго, і тоді все стає йому невмоготу. З’являється роздратування, поганий настрій, млявість, байдужість. Зміна позитивних циклів підйому настрою та енергійності негативними циклами спаду обумовлюють нерівність поведінки та самопочуття, схильність до невротичних зривів і конфліктів з іншими.

Сангвінік – людина з сильною, врівноваженою, рухомою нервовою системою, якій притаманна швидка реакція, її вчинки обмірковані, вона весела, безтурботна, оптимістична. Задоволена життям. Рухомість нервової системи сангвініка обумовлює мінливість почуттів, інтересів, поглядів, можливість швидко пристосовуватися до нових умов. Це комунікабельна людина, яка легко знаходить спільну мову з іншими людьми, хоча і не вирізняється усталеністю в спілкуванні. Він продуктивний діяч, але тоді, коли багато цікавих для нього справ, тобто при постійному збудженні. В іншому випадку він стає млявим, відволікається. В стресових ситуаціях виявляє «реакцію лева»: активно, обмірковано захищає себе, намагається зберегти власне самопочуття та умови існування.

Флегматик – людина з сильною, врівноваженою, але інертною нервовою системою, внаслідок чого реагує повільно; емоційно-невиразна людина,, відзначається високою працездатністю, добре опирається сильним та тривалим подразникам, труднощам і перешкодам, але не здатна швидко реагувати в несподіваних нових умовах. Непластична особа, що тяжіє до усталених способів діяльності, не змінює звички, розклад життя, роботу, друзів, і важко та повільно пристосовується до нових ситуацій. Настрій стабільний, рівний. У будь-яких ситуаціях флегматик залишається зовнішньо спокійним.

Меланхолік – людина зі слабкою нервовою системою, якій притаманна підвищена чутливість навіть до слабких подразників, а сильний подразник може викликати зрив, ступор, розгубленість, тому в стресових ситуаціях результати діяльності меланхоліка можуть погіршуватися порівняно до звичної ситуації. Підвищена чутливість призводить до швидкої стомлюваності, падіння працездатності. Незначний привід може визвати образу, сльози. Меланхолік зазвичай намагається не виявляти свої почуття назовні, не розповідати про своє переживання, хоча він часто буває похмурим, невпевненим у собі, тривожним, песимістичним, у нього можуть виникнути невротичні розлади. Але висока чутливість нервової системи зумовлює наявність художніх та інтелектуальних здібностей.

 

Отже, темперамент – це психічні особливості особистості людини, що виявляються у її поведінці, яка, у свою чергу, зумовлена властивостями психіки, які, у свою чергу, детерміновані типом ВНД.

 




Дата добавления: 2021-01-26; просмотров: 352;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.007 сек.