Характер: поняття, психологічна природа, структура, властивості
Характер – сукупність стійких індивідуальних властивостей особистості, що визначають типовий спосіб її поведінки в різних умовах і ситуаціях |
Психологічна природа характеру
В характері окремої людини необхідно вбачати певну єдність усталених і динамічних властивостей. Основа характеру, його стрижень складається поступово, укріплюється в процесі життя та становиться типовим для людини, а конкретні виявлення характеру можуть видозмінюватися залежно від ситуації, в якій знаходиться людина, під впливом оточуючих.
Характер є соціально обумовленим, формується в процесі виховання та навчання. Становлення характеру відбувається через активну взаємодію особистості з оточенням.
Фізіологічною основою характеру є:
ü з одного боку, тип ВНД,
ü з іншого боку, – динамічний стереотип – система тимчасових зв’язків, що виникають внаслідок зовнішніх впливів (життєвих вражень).
Необхідно відзначити наявність тісного взаємозв’язку між характером і темпераментом. В темпераменті особистість розкривається з боку своїх динамічних та емоційних виявлень, а характер відображає зміст стосунків людини зі світом. Характер глибоко впливає на темперамент, підпорядковуючи емоційну збудливість спрямованості і волі особистості, змістовій стороні її поведінки.
Як вже зазначалось, характер формується в процесі активних стосунків особистості зі світом. Умовно це можна відобразити таким чином: вчинок – результат – оцінка результату. Окремі вчинки особистості (дії, наповнені певним сенсом) закріплюються у звичку, стають постійними та визначають її характер в подальшому. Отже, фундаментом характеру людини виступає система звичних дій та вчинків. Східна мудрість говорить: «Посієш вчинок – пожнеш звичку, посієш звичку – пожнеш характер, посієш характер – пожнеш долю».
Характер детермінується суспільним буттям особистості, засвоєнням соціального досвіду, що породжує типові риси характеру, які визначаються загальними обставинами життєвого шляху людини в конкретно-історичних умовах. В єдності із соціально-типовим у характері виступає його індивідуальна своєрідність, що породжується різноманітними неповторними ситуаціями, в яких відбувається соціалізація особистості, її виховання. Таким чином, не дивлячись на різноманітність індивідуальних проявів у характерах різних людей, психологи структурують характер виходячи з його типових рис.
Дата добавления: 2021-01-26; просмотров: 360;