Тема 3. Операційний компонент діяльності


 

Операційний компонент діяльності складають дії та операції. Вони є для суб’єкта способами реалізації діяльності та досягнення ним свідомо поставленої мети, тобто отримання результату, що є засобом нейтралізації мотиву та задоволення потреби.

Необхідно звернути увагу на закономірності реалізації діяльності, які ілюструються її функціональної структурою (за О.М.Леонтьєвим).

 

 

Ця схема демонструє таку функціональну залежність між складовими діяльності: компоненти нижнього рядку визначають ті явища, на реалізацію яких спрямована відповідна верхня ланка. Таким чином, операція є умовою (способом) виконання дії, мету якої реалізує мотив діяльності.

Інакше кажучи, мотив визначає характер і спрямованість усієї діяльності, мета визначає характер і спрямованість дії, спосіб виконання дій визначає операції, які застосовує суб’єкт.

 

 

Поняття, психологічна структура і види дій

Дію слід розуміти як елемент діяльності, мета якого не поділяється на більш прості цілі. Головними особливостями діє є:

ü Свідомий характер.

ü Цілеспрямований характер.

Отже, дія завжди спрямована на досягнення конкретного результату, причому процес його досягнення є усвідомленим суб’єктом.

Для здійснення мети необхідно враховувати умови, в яких передбачаються її реалізація. Співвідношення мети з умовами визначає завдання, яке має бути розв’язане за допомогою дій. Цілеспрямована людська дія завжди є розв’язанням завдання.

Але іноді для реалізації мети діяльності необхідно пройти декілька кроків, тобто виконати не одну, а кілька дій. Причому кожна дія має свою окрему (неподільну на більш прості) мету, і досягнення мети кожної дії дозволяє реалізувати загальну мету діяльності та досягти кінцевого результату.

 

Діявідносно закінчений елемент діяльності, спрямований на досягнення проміжних цілей, що підпорядковані загальному мотиву.

Дія має структуру, подібну до структури діяльності.

 

М→ Ц → Спосіб → Р

 



Дата добавления: 2021-01-26; просмотров: 422;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.007 сек.