Тема 3. Операційний компонент діяльності
Операційний компонент діяльності складають дії та операції. Вони є для суб’єкта способами реалізації діяльності та досягнення ним свідомо поставленої мети, тобто отримання результату, що є засобом нейтралізації мотиву та задоволення потреби.
Необхідно звернути увагу на закономірності реалізації діяльності, які ілюструються її функціональної структурою (за О.М.Леонтьєвим).
Ця схема демонструє таку функціональну залежність між складовими діяльності: компоненти нижнього рядку визначають ті явища, на реалізацію яких спрямована відповідна верхня ланка. Таким чином, операція є умовою (способом) виконання дії, мету якої реалізує мотив діяльності.
Інакше кажучи, мотив визначає характер і спрямованість усієї діяльності, мета визначає характер і спрямованість дії, спосіб виконання дій визначає операції, які застосовує суб’єкт.
Поняття, психологічна структура і види дій
Дію слід розуміти як елемент діяльності, мета якого не поділяється на більш прості цілі. Головними особливостями діє є:
ü Свідомий характер.
ü Цілеспрямований характер.
Отже, дія завжди спрямована на досягнення конкретного результату, причому процес його досягнення є усвідомленим суб’єктом.
Для здійснення мети необхідно враховувати умови, в яких передбачаються її реалізація. Співвідношення мети з умовами визначає завдання, яке має бути розв’язане за допомогою дій. Цілеспрямована людська дія завжди є розв’язанням завдання.
Але іноді для реалізації мети діяльності необхідно пройти декілька кроків, тобто виконати не одну, а кілька дій. Причому кожна дія має свою окрему (неподільну на більш прості) мету, і досягнення мети кожної дії дозволяє реалізувати загальну мету діяльності та досягти кінцевого результату.
Дія – відносно закінчений елемент діяльності, спрямований на досягнення проміжних цілей, що підпорядковані загальному мотиву. |
Дія має структуру, подібну до структури діяльності.
М→ Ц → Спосіб → Р |
Дата добавления: 2021-01-26; просмотров: 422;