Закони функціонування автоматів
У практиці використання цифрових автоматів можна виділити невелику кількість типових алгоритмів їх функціонування. Найбільшого розповсюдження набули два типи автоматів – автомати Мілі і Мура.
Закон функціонування автомата Мілі задається рівняннями:
(5.1) |
Закон функціонування автомата Мура описується рівняннями:
(5.2) |
Різниця між автоматами Мілі і Мура полягає лише в тому, що вихідний сигнал останнього залежить тільки від внутрішнього стану, у той час як в автоматі Мілі значення вихідного сигналу залежить також і від вхідного сигналу.
Структура автомата Мілі зображена на рис. 5.1.
Рис.5.1. Структура автомата Мілі
Автомат складається з набору елементарних автоматів (тригерів T1 , T2 , ..., Tn ), стани яких , , …, в кожний момент часу визначають внутрішній стан автомата в цілому. Під дією вхідних сигналів , які подаються в дискретні моменти часу, відбувається формування сигналів , що забезпечують послідовне перемикання тригерів . Таким шляхом відбувається послідовна зміна станів автомата. Оскільки комбінаційна схема формує керуючі сигнали тригерів в залежності від значень виходів тригерів у момент подачі тактового сигналу (для синхронних схем) або в моменти подачі вхідних сигналів (для асинхронних), то значення виходів тригерів у послідуючий момент часу і, відповідно, стан автомата однозначно визначається вхідними сигналами і станом автомата в попередній момент часу.
Сигнали керування тригерами формуються комбінаційним пристроєм , структура якого визначає функцію переходів автомата. Функція виходів реалізується комбінаційним пристроєм , який формує сигнали як функції виходів пам’яті (для автоматів Мура) або як функції виходів пам’яті і вхідних сигналів (для автоматів Мілі).
Переходячи до відносного часу роботи, формули (5.1), (5.2) можна зобразити у вигляді:
· для автомата Мілі:
(5.3) |
· для автомата Мура:
(5.4) |
Рівняння (5.3), (5.4) можуть бути заданими аналітично або у вигляді таблиць станів (таблиць відповідностей).
Взаємозв’язок між поточними Qn і послідуючими значеннями Qn+1 виходів визначається характеристичними рівняннями використовуваних тригерів.
У табл. 5.1 приведені характеристичні рівняння тригерів, розглянутих у попередніх розділах.
Таблиця 5.1.
Поєднуючи характеристичні рівняння тригерів і рівняння комбінаційних схем, можна проводити аналіз роботи існуючого автомата або виконувати його синтез.
Дата добавления: 2016-09-26; просмотров: 1725;