Класифікація видів змін
Існує безліч видів змін (перетворень), властивих кожному управлінню.
Процесні зміни включають такі нововведення:
1) у процесах взаємодії організації із зовнішнім середовищем (організація збутової і закупівельної діяльності, схеми співробітництва, вибір партнерів тощо);
2) у процесах управління рухом матеріальних запасів і грошових коштів (логістичні перетворення);
3) у процесах інформаційно-аналітичного забезпечення управління (оперативність, достовірність, своєчасність, аналітична цінність і пр.);
4) технологічні - в процесах виробництва продукту, послуги та ін;
5) організаційні - у процесах взаємодії функцій, персоналу, цільових груп тощо. Процесні перетворення орієнтовані на економію всіх видів витрат, часу, підвищення якості роботи. У цьому випадку вони можуть бути безпосереднім джерелом додаткового прибутку. Особливість процесних перетворень – короткостроковість їх окупності, доступність у проектуванні та реалізації.
Продуктові перетворення – це вибір і освоєння нових видів продуктів і послуг. Звичайно, для цього необхідно розробити нові технології або придбати будь-які нові технічні рішення і права на їх реалізацію - шляхом покупки винаходу, або запрошення на роботу нових працівників, здатних розробити нові технології, або своїми силами.
При розробці продуктових перетворень завжди виникає необхідність вибору таких перетворень, які виявляться найбільш прийнятними в конкретних умовах функціонування підприємства, його положення на ринку, конкурентоспроможності та ресурсоємності.
Діапазон вибору нових товарів і послуг визначається наступними видами продуктових перетворень:
þ товари і послуги не нові для підприємства, але нові для ринку, на якому працює підприємство;
þ товари і послуги не нові для підприємства, але вироблені для нового ринку, на якому буде працювати підприємство;
þ товари та послуги нові для підприємства, але не нові для ринку і тому вимагають від підприємства освоєння ринку;
þ товари та послуги нові і для підприємства, і для ринку і вимагають освоєння не лише виробництва, а й створення ринку.
Класифікація продуктових інновацій можлива як за критеріями новизни для підприємства і ринку, так і за іншими критеріями.
За життєвим циклом продукту або послуги можна виділити наступні продуктові перетворення:
þ з тривалим життєвим циклом;
þ з коротким життєвим циклом;
þ перетворення в продуктах і послугах, що вимагають значного науково-технічного доробку;
þ капіталомісткі;
þ некапіталомісткі;
þ з коротким терміном окупності;
þ з тривалим терміном окупності.
Дані види перетворень, як правило, поєднуються, що відіграє важливу роль в різних управлінських ситуаціях.
Ресурсні перетворення – це реконструкції основних факторів функціонування підприємства:
þ реорганізація підприємства у різних факторах його функціонування - управління, організація виробництва, робота з персоналом та ін;
þ перерозподіл або реструктуризація матеріальних і нематеріальних ресурсів;
þ перерозподіл відповідальності посадових осіб і повноважень менеджерів різного рівня, зміцнення дисципліни, підвищення організаційної чіткості роботи всіх ланок управління.
Ресурсні перетворення безпосередньо не приносять додаткових прибутків, але є необхідною умовою реалізації всіх перетворювальних проектів продуктового типу, всіх перетворень по збільшенню продажів і зниження собівартості.
У той же час ресурсні перетворення, як і всі інші, потребують певних витрат, проходять іноді дуже болісно в соціально-психологічному відношенні і повільно окупаються. Вони характеризують стратегічний аспект управління змінами.
Різні види перетворень в залежності від їх окупності та доступності щодо стартових інвестицій можна ранжувати наступним чином: найбільш доступні і оперативні – процесні нововведення; продуктові перетворення є середньостроковими і середньокапіталоємні, а ресурсні – самими довгостроковими й дорогими. Це розташування перетворень залишається таким же, якщо ранжувати їх залежно від ймовірності ризиків.
Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 1962;