Предмет економічного аналізу і його інструментарій
Кожна наука має свій предмет дослідження, який вона вивчає з відповідною метою властивими їй методами. Немає предмета дослідження – немає і науки. Визначення предмета має принципове значення для обґрунтування самостійності та відособленості тієї чи іншої галузі знань.
Філософія під предметом будь-якої науки (включаючи й економічний аналіз) розуміє якусь частину чи сторону об'єктивної дійсності, що вивчається тільки даною наукою. Той самий об'єкт може розглядатися різними науками. Кожна з них знаходить у ньому специфічні сторони чи відносини.
Предметом тієї чи іншої науки варто вважати те специфічне, що дозволяє відрізнити її серед безлічі інших наук. Наприклад, у медицині об'єктом вивчення є людина. Однак предметом дослідження окремих медичних наук служать органи, частини людини, їхні функції та взаємодії. Те ж саме спостерігається і в економіці.
Господарська діяльність є об'єктом дослідження багатьох наук: економічної теорії, макро- і мікроекономіки, управління, організації і планування виробничо-фінансової діяльності, статистики, бухгалтерського обліку, економічного аналізу тощо. Економіка вивчає вплив загальних, приватних і специфічних законів на розвиток економічних процесів у конкретних умовах чи галузі окремого підприємства. Статистика досліджує кількісні сторони масових економічних явищ і процесів, що відбуваються в господарській діяльності. Предметом бухгалтерського обліку є кругообіг капіталу в процесі господарської діяльності. Він документально відбиває всі господарські операції, процеси і пов'язаний з ними рух засобів підприємства і результати його діяльності.
Що ж є предметом аналізу господарської діяльності?
Слід відзначити, що визначення предмета будь-якої науки – дуже складна задача, у тому числі й в економічному аналізі. Незважаючи на те, що це питання розробляється вже кілька десятиліть, остаточна крапка у визначенні предмета аналізу господарської діяльності ще не поставлена. У спеціальній літературі стосовно аналізу можна зустріти десятки різноманітних його формулювань. Усі визначення предмета аналізу господарської діяльності, що найчастіше зустрічаються в літературі і які більш-менш відповідають його сутності, можна згрупувати в такий спосіб:
а) господарська діяльність підприємств;
б) господарські процеси і явища.
При більш уважному розгляді цих визначень можна помітити, що аналіз вивчає не саму господарську діяльність як технологічний, організаційний процес, а економічні результати господарювання як наслідок економічних процесів. Тому останнім часом більшість дослідників цієї проблеми предметом аналізу вважають економічні процеси, що відбуваються в результаті господарської діяльності. Однак, як уже зазначалося, господарська діяльність підприємства і ті процеси, що в ній відбуваються, є об'єктом вивчення багатьох наук.
У цих визначеннях спостерігається ідентифікація предмета з його об'єктами і не знайдена межа аналізу господарської діяльності з іншими науками, які вивчають господарську діяльність чи підприємства, господарські явища і процеси, які виникають у ній. Дані визначення не містять того специфічного, що дозволяє відрізнити аналіз господарської діяльності від інших наук. З метою обмеження об'єкта дослідження в деяких визначеннях предмета вказується мета аналізу господарської діяльності: оцінка досягнутих результатів і виявлення резервів підвищення ефективності діяльності підприємства.
Щоб виділити ту частину чи ті відносини в цьому об'єкті, що відносяться тільки до аналізу, потрібно виходити із сутності процесів господарської діяльності. Процес – це причинно-обумовлений перебіг подій, зміна явищ, стану об'єкта відповідно до наміченої мети чи результату. Результати економічних процесів як наслідки плануються і прогнозуються на майбутнє у відповідних показниках, враховуються в міру фактичного формування і потім аналізуються. Але результати як наслідки процесів є не предметом аналізу, а об'єктом. Предметом же економічного аналізу є причини утворення і зміни результатів господарської діяльності. Пізнання причинно-наслідкових зв'язків у господарській діяльності підприємств дозволяє розкрити сутність економічних явищ і на цій основі дати правильну оцінку досягнутим результатам, виявити резерви підвищення ефективності виробництва, обґрунтувати плани й управлінські рішення.
Класифікація, систематизація, моделювання, вимірювання причинно-наслідкових зв'язків є головним методологічним питанням в аналізі господарської діяльності.
Тільки розкривши причинно-наслідкові зв'язки різних сторін діяльності, можна дуже швидко розрахувати, як зміняться основні результати господарської діяльності за рахунок того чи іншого фактора, зробити обґрунтування будь-якого управлінського рішення, розрахувати, як зміниться сума прибутку, беззбитковий обсяг продажів, запас фінансової стійкості, собівартість одиниці продукції у разі зміни будь-якої виробничої ситуації.
Таким чином, предметом аналізу господарської діяльності є причинно-наслідкові зв'язки економічних явищ і процесів.
Об'єкти економічного аналізу – економічні результати господарської діяльності. Наприклад, на промисловому підприємстві до об'єктів аналізу відносяться виробництво та реалізація продукції, її собівартість, використання матеріальних, трудових і фінансових ресурсів, фінансові результати виробництва, фінансовий стан підприємства тощо. У сільському господарстві, крім цього, до об'єктів аналізу відноситься ступінь використання земельних ресурсів підприємства (вихід продукції на 100 га сільгоспугідь, урожайність культур, якість ґрунту, склад посівних площ і ін.).
Основна відмінність предмета від об'єкта полягає в тім, що в предмет входять лише головні, найбільш істотні з погляду даної науки властивості й ознаки. Такою істотною ознакою аналізу господарської діяльності є вивчення взаємодії явищ, причинно-наслідкових зв'язків у господарській діяльності підприємств (об'єднань).
Науковий інструментарій (апарат) – це способи, прийоми і засоби, що в різних комбінаціях використовуються для досягнення поставлених цілей аналізу. Будь-який з інструментів аналізу може називатися методом у вузькому значенні цього слова.
Можна виділити дві основні особливості наукового інструментарію, який застосовується в аналізі. Перша – це відкритість, виражена в акумулюванні методів дослідження із суміжних галузей знань (математики, економічної теорії, статистики та ін.). Аналіз не обмежується специфічними, розробленими в його рамках прийомами, але активно використовує найрізноманітніші методики, творчо їх переробивши відповідно до власних вимог. В останні роки удосконалювання наукового апарата аналізу йшло шляхом посиленої математизації методик. Це природно, оскільки ще Леонардо да Вінчі сказав: "Ніякої вірогідності немає в науках там, де не можна прикласти ні однієї з математичних наук, і в тому, що не має зв'язку з математикою".
Друга особливість полягає в тому, що на різних етапах аналізу фінансово-господарської діяльності підприємства застосовуються різні методики і прийоми. При цьому не існує ніякої чіткої регламентації з приводу їхнього застосування. Багато чого тут залежить від мети аналізу, яка знаходиться в розпорядженні аналітика, тимчасових, інформаційних і людських ресурсів, інформаційного й технічного забезпечення. У реальному аналізі найчастіше використовуються комбінації різних прийомів і методик.
Змістом і предметом економічного аналізу визначаються задачі, які стоять перед ним. Найважливіші з них:
1) підвищення науково-економічної обґрунтованості бізнес-планів, бізнесів-процесів і нормативів (у процесі їхньої розробки);
2) об'єктивне та всебічне дослідження виконання бізнес-планів, бізнесів-процесів і дотримання нормативів (за даними обліку і звітності);
3) визначення результативності використання трудових, матеріальних і фінансових ресурсів (окремо і в сукупності);
4) контроль за здійсненням вимог комерційного розрахунку;
5) виявлення і вимірювання внутрішніх резервів (на всіх стадіях виробничого процесу);
6) перевірка оптимальності управлінських рішень.
Перша задача – підвищення науково-економічної обґрунтованості бізнес-планів, бізнесів-процесів і нормативів, що досягається докладним ретроспективним аналізом господарської діяльності. Побудова тимчасових рядів за значний період дозволяє встановити певні економічні закономірності господарського розвитку. Далі виявляються основні фактори, які впливали в минулому і можуть впливати в майбутньому на господарську діяльність підприємств (асоціацій, товариств, концернів і ін.).
В усіх випадках використовуються методи порівняльного аналізу кінцевих виробничо-фінансових результатів, показників соціально-економічної ефективності передових підприємств і організацій (вітчизняних і закордонних). Таким чином, бізнес-плани докладно заповнюються необхідними економічними розрахунками.
Друга задача – об'єктивне й усебічне вивчення за даними обліку і звітності виконання встановлених бізнес-планів, бізнесів-процесів і дотримання нормативів за кількістю, структурою і якістю випущеної продукції, виконаних робіт і послуг. На промислових підприємствах, наприклад, досліджується виконання виробничої програми за кількістю й асортиментом найважливіших виробів, сортності, комплектності та якості продукції, ритмічності виробництва, реалізації продукції, виконанню договорів постачання; на транспорті – за вантажообігом; в організаціях зв'язку – за кількістю зроблених послуг тощо. У торгівлі основна увага звертається на обсяг оптового й роздрібного товарообігу, на його асортиментну структуру тощо.
Третя задача – визначення економічної ефективності використання трудових матеріальних і фінансових ресурсів. На промислових підприємствах окремо досліджується ефективність використання засобів і предметів праці (будинків і споруджень, інструментів, сировини та матеріалів), робочої сили (за чисельністю, професійним складом працівників, основним і допоміжним персоналом, продуктивністю праці), фінансових ресурсів, узятих в сукупності (власних і позикових).
У сільському господарстві аналіз використання матеріальних, трудових і фінансових ресурсів безпосередньо погоджується з аналізом використання природних ресурсів, із чітким дотриманням певних екологічних вимог.
Четверта задача економічного аналізу – забезпечення заданої ефективності й оцінка кінцевих фінансових результатів.
При оцінюванні фінансових результатів діяльності підприємств використовуються і кількісні, і якісні показники (в їх необхідному узгодженні). Так, розмір прибутку промислового підприємства визначається не тільки кількістю й асортиментом виробів, що випускаються, але і їхньою собівартістю. Прибуток торгового підприємства залежить як від виконання плану товарообігу (за обсягом і структурою), так і від фактично сформованого рівня витрат обігу.
Для правильної оцінки дотримання принципів комерційного розрахунку і фінансових результатів необхідно підрозділити фактори, що вплинули на досліджувані показники, на залежні і незалежні від підприємств. Усунення впливу сторонніх факторів (шляхом відповідних розрахунків) дозволяє об'єктивно проаналізувати результати зусиль колективу чи підприємства власника. Підрозділ факторів на залежні і незалежні від підприємства особливо необхідно в умовах ринкових відносин.
При аналізі діяльності внутрішніх підрозділів аналітичні розробки трохи звужуються. Зокрема, скорочуються позиції, пов'язані з результатами договорів постачання, з банківськими і бюджетними розрахунками, обмежуються можливості аналізу фінансових результатів.
П'ята задача економічного аналізу – виявлення і вимір внутрішніх резервів на всіх стадіях виробничого процесу.
Економічний аналіз як прикладна дисципліна виправдує себе повною мірою лише тоді, коли приносить реальну користь. Дійсна корисність його полягає у виявленні невикористаних резервів на всіх стадіях виробничого процесу. Підвищення темпів розвитку економіки безпосередньо залежить від того, чи приведені в дію всі наявні в господарстві резерви, чи дотриманий непорушний принцип режиму економії – досягнення найбільших результатів з найменшими витратами.
У процесі економічного аналізу виявлення резервів відбувається шляхом порівняльного вивчення, виконання плану внутрішніми підрозділами підприємства, однорідними підприємствами, а також вивчення і найбільш повного використання вітчизняного та закордонного передового досвіду. Критична оцінка самих планових розробок також може вказати на можливості їхнього перевиконання.
Шоста задача економічного аналізу полягає в обґрунтуванні і перевірці оптимальності управлінських рішень. Прийняти правильне управлінське рішення, виявити його раціональність і ефективність можна лише на основі попереднього економічного аналізу.
Задачі економічного аналізу, звичайно, не вичерпуються наведеним вище переліком. Багатогранність господарських ситуацій ставить перед ним багато задач автономного характеру. І їх можна вирішити, застосовуючи загальні й часткові аналітичні методи.
Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 1777;