Правові засади державного експортного контролю України
Правову основу державного експортного контролю становлять Конституція України, Закон України “Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання” (у редакції 2010 року), інші закони України, міжнародні договори України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, акти Президента України і Кабінету Міністрів України, а також інші нормативно-правові акти.
Ієрархію законодавства в галузі державного експортного контролю можливо представити у вигляді структури, що має шість рівнів, як це показано на мал. 5.6.
Конституція України є базовим правовим документом у системі законодавства в галузі державного експортного контролю.
Міжнародні договори України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, є другим рівнем законодавства в галузі державного експортного контролю. Прикладом таких договорів є “Договір про нерозповсюдження ядерної зброї”, до якого Україна приєдналася у листопаді 1994 року відповідно до прийнятого Верховною Радою України закону. Іншим прикладом є “Конвенція про заборону розробки, виробництва, накопичення, застосування хімічної зброї та про її знищення” яка у жовтні 1998 року ратифікована Верховною Радою України.
Закони України складають третій рівень законодавства в галузі державного експортного контролю. Цей рівень умовно можливо розділити на дві частини:
перша частина – це закони України “загального” застосування;
друга частина – це “спеціальні” закони, які визначають законодавчі основи конкретних сфер чи галузей діяльності.
Прикладом законів “загального” застосування може бути “Господарський кодекс України”, який встановлює правові основи господарювання в Україні. Іншим прикладом “загальних” законів може бути Закон України “Про зовнішньоекономічну діяльність”, який визначає загальні підходи та процедури здійснення зовнішньоекономічної діяльності у всіх сферах господарської діяльності.
Прикладом “спеціальних” законів є Закон України “Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення”, який визначає законодавчі основи діяльності у галузі державного експортного контролю.
Укази Президента України, що мають відношення до галузі державного експортного контролю складають четвертий рівень законодавства в галузі державного експортного контролю. Прикладом таких указів є Укази Президента України:
“Про Державну службу експортного контролю України”, якім визначено статус, права та обов’язки цією служби, як спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у галузі державного експортного контролю;
“Про розмежування повноважень центральних органів виконавчої влади у сфері військово-технічного співробітництва з іноземними державами”, яким визначено повноваження державних органів у сфері військово-технічного співробітництва та експортного контролю;
“Про порядок встановлення (скасування) ембарго на експорт товарів відповідно до міжнародних зобов’язань України”, яким визначені процедури прийняття національних документів щодо встановлення (скасування) ембарго на експорт товарів (у тому числі товарів, що підлягають державному експортному контролю) відповідно до міжнародних зобов’язань України;
“Про додаткові заходи щодо вдосконалення контролю у сфері міжнародного військово-технічного співробітництва”, яким визначено процедури оперативного реагування державними органами на прийняти Радою Безпеки Організації Об’єднаних Націй резолюції щодо встановлення або скасування ембарго.
Акти Кабінету Міністрів України, що стосуються галузі державного експортного контролю, складають п’ятий рівень законодавства в галузі державного експортного контролю. Такі акти приймаються Кабінетом Міністрів України у вигляді відповідних постанов або розпоряджень. Саме цей рівень складають нормативно-правові акти, якими:
визначені порядки та процедури здійснення державного експортного контролю відповідно до конкретних категорій товарів, наприклад порядок здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, або порядок здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання;
затверджені відповідні списки товарів військового призначення та списки товарів подвійного використання, які є предметом експортного контролю в Україні;
визначені процедури державного контролю за проведенням переговорів відносно експорту товарів військового призначення та подвійного використання;
затверджені порядки здійснення державного контролю за виконанням зобов’язань щодо кінцевого використання товарів, проведення експертиз у галузі державного експортного контролю, надання повноважень на експорт/імпорт товарів військового призначення тощо.
Тобто цей рівень є рівнем нормативно-правового визначення процедур здійснення державного експортного контролю в Україні.
Правові акти, затверджені відповідними державними органами та у встановленому порядку зареєстровані Міністерством юстиції України, якими здійснюється деталізація конкретних процедур, що застосовуються у системі державного експортного контролю, складають шостий рівень законодавства в галузі державного експортного контролю. Як правило, такі правові акти затверджуються у вигляді відповідних інструкції, порядків або правил.
Правовими актами цього рівня встановлюються порядки оформлення та використання дозвільних документів у галузі державного експортного контролю, порядки спільної взаємодії окремих державних органів для вирішення завдань державного експортного контролю, правила правозастосування у галузі держаного експортного контролю, порядки звітності суб’єктів за фактично здійснені операції експорту/імпорту товарів, тощо. Цей рівень є рівнем галузевого нормативного регулювання відповідно до норм права, що визначені у правових актах вищого рівня.
Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 1405;