Обмеження звичайних озброєнь
Крім діяльності у міжнародних режимах експортного контролю, Україна також бере активну участь у розгляді проблем нерозповсюдження ЗМЗ та проблем правового впорядкування обігу зброї у світі.
На сьогоднішній день Україна є учасницею двох міжнародних документів у сфері контролю над легкими озброєннями та стрілецькою зброєю – “Програми дій ООН із запобігання і викорінення незаконної торгівлі стрілецькою зброєю та легким озброєнням у всіх її аспектах та боротьбі з нею” та Документа ОБСЄ про легкі озброєння і стрілецьку зброю.
У ході міжнародних багатосторонніх заходів із проблематики незаконного розповсюдження вогнепальної зброї Україна наголошує, що лише спільними зусиллями міжнародне співтовариство зможе ефективно протидіяти неконтрольованому розповсюдженню цього виду зброї.
Зі свого боку, на виконання відповідного Указу Президента від 3 вересня 2001 року Міністерством закордонних справ України спільно з причетними міністерствами і відомствами було підготовлено та внесено на розгляд Кабінету Міністрів України проект Плану заходів з імплементації Документа ОБСЄ про легкі озброєння і стрілецьку зброю та “Програми дій ООН із запобігання і викорінення незаконної торгівлі стрілецькою зброєю та легким озброєнням у всіх її аспектах та боротьбі з нею”. Згаданий План заходів було погоджено та взято до виконання всіма причетними міністерствами і відомствами. План покликаний забезпечити належне виконання Україною політичних зобов’язань, передбачених вищезгаданими міжнародними документами, а також доповнити і удосконалити існуючі в нашій державі нормативно-правові акти у цій сфері.
При прийнятті рішень щодо постачання озброєнь наша держава враховує положення Мораторію Економічного Співтовариства Держав Західної Африки на імпорт, експорт та виробництво стрілецької зброї, а також враховує принци Кодексу поведінки ЄС стосовно експорту звичайних озброєнь.
Україна чітко виконує рішення, ухвалені Радою Безпеки ООН, ОБСЄ та іншими міжнародними організаціями, членом яких є Україна, відносно вдосконалення міжнародного режиму нерозповсюдження ЗМЗ та обмеження передач звичайних озброєнь. Резолюції РБ ООН, що запроваджують режими санкцій, є керівними настановами при ухваленні відповідних законодавчих і нормативних актів.
___________________
Запитання для самоконтролю
1. Назвіть головну сутність міжнародних режимів експортного контролю.
2. Надайте характеристику міжнародного режиму експортного контролю “Вассенаарська домовленість” в частині сфери застосування та принципів діяльності.
3. Надайте характеристику міжнародного режиму контролю ракетних технологій в частині сфери застосування та принципів діяльності.
4. Надайте характеристику складовим режиму експортного контролю у сфері нерозповсюдження хімічної та біологічної зброї.
РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
Основна
1. Науково-практичний коментар до Закону України “Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання” за редакцією Легейди О.С., Дмитрієва А.І., Гришуткіна О.М., Київ, Видавнича компанія “КИТ”, 2005 р.
2. Загальна інформація про організації міжнародних режимів експортного контролю. http://www.dsecu.gov.ua/
3. Комітет Зангера http//www.zanggercommittee.org/
4. Режим Вассенаарська домовленість http//www.wassenaar.org/
5. Режим РКРТ http//www.mtcr.info/
6. Режим ГЯП http//www.nuclearsupplitrsgroup.net/
7. Режим АГ http//www.australiagroup.net/
8. КХЗ http//www.opcw.org/
9. Звіт щодо діяльності Державної служби експортного контролю України за 2011 рік, на сайті http://www.dsecu.gov.ua/
Додаткова
10. Вісник експортного контролю №1, №2, Науково-технічний центр експорту та імпорту спеціальних технологій, техніки та матеріалів, 2011р.
11. Ядерное сдерживание и нераспространение / Под редакцией Алексея Арбатова и Владимира Дворкина. http://gatchino.com/knogg/1_17.htm
12. Р.М. Тимербаев. Группа ядерных поставщиков: история создания (1974-1978): Монография // ПИР-Центр – Москва, 2000
13. П.Г. Литаврин. Россия и “Новый форум” на смену КОКОМ (Вассенаарские договоренности): Статья // Московский Центр Карнеги, 1996.
14. Мальський М. 3., Мацях М. М. Теорія міжнародних відносин: Підручник. – 3-тє вид., перероб. і доп. – К.: Знання, 2007. — 461 с.
Тема 5
Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 1676;