Особливості будови лімфатичних вузлів та їх роль


· Лімфатичні вузли розташовані по ходу лімфатичних судин і являють собою маленькі подовгувасті або брунькоподібні утворення довжиною 0,1-2,5 см. Вони з’єднані з системою лімфоциркуляції аферентними лімфатичними судинами, які входять у лімфатичний вузол у ділянці великої кривизни, та еферентними судинами, які виходять із воріт. Клапани в лімфатичних судинах забезпечують односторонній рух лімфи. У ворота входять артерії, а виходять з них вени.

· Кожний вузол має фіброзну капсулу, яка розповсюджується в паренхиму у вигляді перетинок (трабекул). Спеціалізовані сітки, або фільтраційне ложе, яке складається з ретикулярних клітин та волокон, отримує Т- та В- лімфоцити з рециркулюючого лімфатичного пулу.

· Т-лімфоцити займають периферійну ділянку лімфатичних вузлів та концентруються в міжфолікулярній зоні (між зонами первинних та вторинних фолікулів), а також в паракортикальній ділянці.

· В-лімфоцити в кірковій речовині лімфатичного вузла містяться всередині первинних та вторинних лімфоїдних фолікулів (вузликів).

· Кожен лімфатичний вузол є агрегатом В-лімфоїдних фолікулів, а в кожному фолікулі відбувається експансія декількох В-клітинних клонів. Т-лімфоцити групуються навколо цих фолікулів, функціонуючи разом з В-клітинами. На Т-клітинах, що безпосередньо оточують фолікули, експресовані спеціалізовані молекули міжклітинної взаємодії, які виступають у ролі молекул адгезії при контакті Т та В-клітин та допомагають здійснити Т-В- взаємозв’язок в процесі дозрівання та секреції антитіл.

· Бар’єрні клітини фібробластного походження об’єднуються, визначаючи шлях крові та ділянки секвестрації.

· Макрофаги сумісно з бар’єрними клітинами попереджають розвиток інфекції та приймають участь і імунній відповіді.

· Аферентні лімфатичні судини, що містять лімфу, антигени, лімфоцити та макрофаги, проникають у субкапсулярний простір. Лімфа потрапляє в паракортикальні та медулярні ділянки, медулярні синуси і, накінець в еферентні лімфатичні судини.

· Артерії постачають Т-клітини з тимусу та В-клітини з кісткового мозку до лімфатичних вузлів. В - і Т-клітини входять у середину лімфатичного вузла, де високі ендотеліальні клітини розпізнають лімфоцити та направляють їх у лімфовузли.

· Структурний та клітинний склад лімфатичних вузлів дозволяє взаємодіяти антигену та лімфоцитарним клітинам, які визначають оптимальний рівень активації імунної відповіді.

· Лімфатичні вузли можуть збільшуватися в розмірах і при нормальних умовах, але частіше це відбувається при посиленній імунній відповіді, а також при деяких патологічних станах.



Дата добавления: 2020-10-25; просмотров: 517;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.006 сек.