Вирахування із заробітної плати та нарахування
Із заробітної плати вираховуються:
— внески у Пенсійний фонд України;
— внески на страхування в зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, обумовленими народженням і похованням;
— внески на страхування на випадок безробіття;
— податок з доходів фізичних осіб.
На заробітну плату за рахунок роботодавця нараховуються:
— внески у Пенсійний фонд України;
— внески на страхування в зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, обумовленими народженням і похованням;
— внески на страхування на випадок безробіття;
—внески у Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та у зв'язку з професійним захворюванням.
Сумарна заробітна плата за місяць для визначення страхових виплат за всіма видами соціального страхування враховується у межах максимальної величини заробітної плати (доходу), з яких сплачуються страхові платежі до фондів державного соціального страхування.Починаючи з 2004 року максимальний розмір заробітної плати з якої нараховуються внески до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування встановлюється на рівні величини семи середніх заробітних плат, що склалася в попередньому календарному році.Однак вона може уточнюватись при прийнятті Закону України "Про державний бюджет" на відповідний рік. Якщо працівник отримує заробітну плату вищу ніж зазначена, то з суми перевищення не стягуються і на суму перевищення ці внески не нараховуються.
Рис.8.3. Схема документообігу та кореспонденції рахунків при наданні чергових відпусток за умови створення резерву виплати відпусток
При нарахуванні заробітної плати об'єкт оподаткування податком з доходів фізичних осіб визначається як сума нарахованої заробітної плати, зменшена на суму внесків до Пенсійного фонду та внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування,які відповідно до закону справляються за рахунок доходу найманої особи.Отже якщо працівнику нараховуються лікарняні, які не є заробітною платою, то об'єкт оподаткування не зменшується на суму внесків у пенсійний та інші фондизагальнообов'язкового державного соціального страхування.
Підприємство може нараховувати працівнику доходи і у не грошовій формі. При нарахуванні доходів у будь-яких негрошових формах об'єкт оподаткування визначається як вартість такого нарахування, визначена за звичайними цінами, помножена на коефіцієнт, який розраховується за такою формулою:
К =100:(100-Сn),
де К — коефіцієнт;
Сп — ставка податку, встановлена для таких доходів на момент такого нарахування.
Вартість такого нарахування визначається виходячи із звичайної ціни, що включає податок на додану вартість (якщо особа, яка здійснює таке нарахування, є платником податку на додану вартість) та акцизного збору (якщо надається підакцизний товар).
Окремим категоріям працівників встановлено податкові соціальні пільги, перелік та розмір яких наведено в табл.8.3.
Соціальні пільги застосовується до доходу, отриманого платником податку (нарахованого на його користь) як заробітна плата (інші, прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та відшкодування), якщо його розмір не перевищує суми місячного мінімального прожиткового рівня для працездатної особи, встановленого на 1 січня звітного податкового року, помноженої на 1,4 та округленої до найближчих 10 гривень.Якщо, наприклад, за місяць працівнику нараховані лише лікарняні, то податкова соціальна пільга до такого доходу не застосовується. Не застосовується також податкова пільга і до доходу, отриманого як заробітна плата у місяці припинення трудових відносин1.
У разі, якщо платник податку має право на одержання додаткової пільги з кількох підстав, йому надається лише одна, найбільша.
На заробітну плату нараховується також комунальний податок.Декретом Кабінету Міністрів України визначено, що величина комунального
податку встановлюється місцевими органами влади, але не більше 10 % від неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. В Чернігівській області комунальний податок визначено в розмірі 10 % від неоподатковуваного мінімуму на середньооблікового штатного працівника (17 грн * 0,1 = 1,70 грн.). Ці витрати відносяться на відповідні рахунки витрат.
Таблиця 8.3.
Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 1675;