Організація первинного обліку основних засобів
В основі належної організації бухгалтерського обліку основних засобів на підприємстві, у відповідності з нормативною базою України, є внутрішній нормативний документ підприємства про облікову політику. Загальна схема обліку основних засобів та первинні документи з документального оформлення їх руху наведена на рис. 4.1.
Основні первинні документи з обліку руху основних засобів затверджені наказом Міністерства статистики України від 29.12.1995 № 352.
Рис.4.1. Схема організації бухгалтерського обліку основних засобів
Важливим моментом організації обліку, і в тому числі основних засобів, є правильне заповнення первинних документів основні вимоги до якого розкриті в Положенні про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженім наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, а також, відповідно до положення. Наведемо порядок оформлення основних первинних документів з обліку основних засобів.
Форма ОЗ-І «Акт приймання-передачі (внутрішньогопереміаці) основних засобів;» застосовується для оформлення зарахування до складу основних засобів окремих об’єктів, для обліку введення їх в експлуатацію, за винятком тих випадків, коли введення об’єктів в дію повинно, у відповідності з існуючим законодавством оформлятися в особливому порядку, для оформлення внутрішнього переміщення основних засобів із одного цеху (відділу, дільниці) в інший, для оформлення передачі основних засобів зі складу (із запасу) в експлуатацію, а також для виключення із складу основних засобів при передачі іншому підприємству (організації).
При оформленні приймання основних засобів акт (накладна) складається в одному примірнику на кожний окремий об’єкт приймальною комісією, призначеною розпорядженням (наказом) керівника підприємства (організації). Складання загального акта для оформлення приймання декількох об’єктів основних засобів допускається лише при обліку господарського інвентарю, інструменту, обладнання і т.п., якщо ці об’єкти однотипні, мають однакову вартість та прийняті в одному календарному місяці. Акт (накладна), після його оформлення, з прикладеною технічною документацією, що відноситься до даного об’єкта, передається до бухгалтерії підприємства, підписується головним бухгалтером та затверджується керівником, підприємства, оргааціїк чи особами, на те уповноваженими.
При оформленні внутрішнього переміщення основних засобів акт
(накладна) виписується у двох примірниках працівником відділу (цеху) здавальника. Перший примірник з розпискою одержувача та здавальника передається до бухгалтерії, а другий— відділу (цеху) здавальнику.
При безоплатній передачі основних засобів іншому підприємству акт складається у двох примірниках (для підприємства, що здає та приймає основні засоби).
При передачі основних засобів іншому підприємству за плату акт
складається у трьох примірниках: перші два у підприємства, що здає
(де перший примірник додається до звіту, а другий до повідомлення на передачу та для акцепту), третій примірник передається особі,
що приймає основні засоби.
Форма 03-2«Акт приймання-здачі відремонтованих,реконстаціїкто та модернізованих об’єктів» застосовується для оформлення приймання-здачі основних засобів із ремонту, реконструкції та модернізації.
Акт, підписаний працівником цеху (відділу), що уповноважений на приймання основних засобів, та представником цеху (підприємства), який виконував ремонт, реконструкцію та модернізацію, здають до бухгалтерії підприємства (організації). Акт підписується головним бухгалтером та затверджується керівником підприємства, організації чи особами на те уповноваженими. До технічного паспорта відповідного об’єкта основних засобів повинні бути внесені необхідні зміни до характеристики об’єкта, пов’язані з капітальним ремонтом, реконструкцією та модернізацією.
Якщо ремонт, реконструкцію або модернізацію виконує стороннє підприємство, акт складають у двох примірниках. Другий примірник передають підприємству, що виконує ремонт, реконструкцію, модернізацію.
Форма ОЗ-З «Акт списання основних засобів»застосовується для оформлення вибуття основних засобів (крім автотранспортних засобів) при повному або частковому їх списанні. Акт складається у двох примірниках комісією, призначеною керівником підприємства, будови, організації, затверджується керівником підприємства (організації) або особою, на те уповноваженою. Перший примірник акта передають до бухгалтерії, другий залишається у особи, відповідальної за зберігання основних засобів та є підставою для здачі на склад запчастин, що залишилися в результаті їх списання, а також матеріалів, металобрухту тощо.
Витрати по списанню, а також вартість матеріальних цінностей, що надійшли від зносу та розбирання будинків, споруд, демонтажу обладнання тощо, відображають в акті в розділі «Розрахунок результатів списання об’єктів».
Форма 03-4 «Акт на списання автотранспортних засобів»застосовується для оформлення списання автомобіля вантажного чи легкового, причепа чи напівпричепа при їх ліквідації. Акт складається у двох примірниках та підписується комісією, що призначається керівником автогосподарства (підприємства) і затверджується керівником підприємства (організації) чи особою, на те уповноваженою. Перший примірник передається до бухгалтерії, другий залишається у особи, відповідальної за зберігання основних засобів, та є підставою для здачі на склад матеріальних цінностей та металобрухту, що залишився в результаті списання.
Витрати по списанню, а також вартість матеріальних цінностей, що надійшли від розбирання автотранспортних засобів, відображають в розділі «Розрахунок результатів списання автомобіля (причепа)».
Форма 03-5 «Акт про установку, пуск та демонтаж будівельної машини»застосовується в будівельно-монтажних організаціях для оформлення передачі, установки та пуску будівельних машин та наступного їх демонтажу і передачі.
Акт складається у двох примірниках представником організації бази та будівельної дільниці, що експлуатує будівельні машини та механізми.
Форма ОЗ-6 «Інвентарна картка обліку основних засобів»застосовується для обліку всіх видів основних засобів, а також для групового обліку однотипних об’єктів основних засобів, що надійшли в експлуатацію в одному календарному місяці та таких, що мають одне і те ж виробничо-господарське призначення, технічну характеристику та вартість.
Інвентарна картка ведеться в бухгалтерії на кожний об’єкт чи групу об’єктів. У випадку групового обліку картка заповнюється шляхом позиційних записів окремих об’єктів основних засобів.
Форма заповнюється в одному примірнику на основі «Акта (накладної) приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів» (форма 03-1), технічної та іншої документації.
Підставою для відміток про вибуття об’єктів основних засобів при передачі їх іншому підприємству (організації), а також про переміщення в середині підприємства є «Акт (накладна) приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів» (форма № 03-1); при списанні об’єкта основних засобів внаслідок старіння чи зносу — «Акт на списання основних засобів» (форма № 03-3). Записи про закінчені роботи по добудові, дообладнанні, реконструкції та модернізації, ремонту об’єкта ведуться в картці на підставі «Акта приймання-здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об’єктів» (форма № 03-2).
У розділі «Коротка індивідуальна характеристика об’єкта» записуються тільки основні якісні та кількісні показники основного об’єкта, а також найважливіші прибудови, пристосування та приналежності, що відносяться до нього, обмежуючись двома-трьома найбільш важливими для даного об’єкта якісними показниками виключаючи дублювання даних, що є на підприємстві (організації), технічної документації на даний об’єкт.
Коротку індивідуальну характеристику у випадку групового обліку основних засобів дають не по кожному об’єкту окремо, а в цілому по всій групі об’єктів, що враховуються в інвентарній картці.
При значній зміні якісних та кількісних показників в характеристиці об’єкта в результаті реконструкції (модернізації), добудови та дообладнання попередню інвентарну картку у випадку неможливості відобразити в ній всі показники, що характеризують реконструйований (модернізований, дообладнаний (добудований) об’єкт в цілому, замінюють новою. Стару інвентарну картку зберігають як довідковий документ.
Форма 03-7 «Опис інвентарних карток по обліку основних засобів»застосовується для реєстрації інвентарних карток обліку основних засобів. Опис складається в одному примірнику бухгалтерією в цілях контролю за зберіганням інвентарних карток. Записи ведуться в розрізі класифікаційних груп (видів) основних засобів.
Форма 03-8 «Картка обліку руху основних засобів»застосовується для обліку руху основних засобів по класифікаційних групах при ручній обробці облікової документації.
Заповнюється на основі даних інвентарних карток відповідних груп (видів) основних засобів та звіряється з даними синтетичного обліку основних засобів.
На основі підсумкових даних цих карток заповнюються звітні форми з руху основних засобів.
Форма 03-9 «Інвентарний список основних засобів»застосовується для пооб’єктного обліку основних засобів за місцем їх знаходження (експлуатації) по матеріально-відповідальних особах.
Дані пооб’єктного обліку основних засобів за місцями їх знаходження (експлуатації) повинні бути тотожні записам в інвентарних картках обліку основних засобів, що ведуться в бухгалтерії.
Форма 03-14 «Розрахунок амортизації основних засобів (для промислових підприємств)»застосовується промисловим підприємством для визначення суми амортизації основних засобів, що належить до нарахування у звітному місяці.
Форма 03-15 «Розрахунок амортизації основних засобів»(для будівельних організацій) застосовується будівельними організаціями для визначення суми амортизації основних засобів, що належить до нарахування у звітному місяці.
03-16 «Розрахунок амортизації по автотранспорту»застосовується для визначення сум амортизації автотранспортних засобів, що належать до нарахування у звітному місяці.
Для всіх первинних документів на підприємстві складають графік документообігу (табл. 4.1).
Таблиця 4.1
№ з.п. | Назва документа | Шифр доку-мента | Створення документа | Обробка документа | Зберігання документа | Строк збері-гання | ||||||||
Опера-ція,що реєстру-ється та мета доку-мента | Відпо-відальна особа, що випи-сує доку-мент | Підт-вержу-вальні підпи-си | Кількість екземплярів, та куди передається кожен екземпляр | Строки пере-дачі в оброб- ку | Вико-навець, який відпо-відає за обробку | Відобра-ження в регістрах обліку | Поточне місце збері-гання | Відпо-відаль-ний за збері-гання | ||||||
Акт при-ймання-передачі | 03-1 | Приймання або передача основних засобів | Комісія | Керівник підприємства* | Внутрішнє переміщення— 2 шт.: в бухгалтерію та здавачу Безкоштовна передача— 2 шт.: підприємству передавачу та підприємству одержувачу При купівлі 3 шт.: 2 шт. Підприємству здавачу — 1 одержувачу | На дату приймання | Бухгалтер по необоротним активам | Журнал 3 Відомість 3,2 Журнал 4 ‘ Відомість 4.1 Відомість 4,2 Відомість 4,3 | Бухгалтерія | Бухгалтер по необоротним активам | 3 роки після ліквідації основних засобів | |||
Акт приймання здачі відремонтованих, реконструйованих об’єктів | 03-2 | При прийнятті відремонтованих, реконструйованих об’єктів ОЗ | Особа, яка уповноважена прийняти об’єкт | Керівник підприємства* | Власними сила ми – 1 шт. Сторонніми ор аціїкток 2 шт.: 1 —на підприємстві, 1— підприємству, що виконує ремонт. | На дату приймання | Бухгалтер по необоротним активам | Журнал 3 Відомість 3,2 Журнал 4 Відомості 4,1— 4.3 | Бухгалтерія | Бухгалтер по необоротним активам | ||||
Акт списання основних засобів | 03-3 | При списанні | Комісія | Керівник підприємства* | Комісією підприємства у 2 примірниках: 1 примірник акта передають до бухгалтерії, 2 залишається у особи, відповідальної за зберігай ня основних засобів та є підставою для здачі на склад аціїтин, що залишилися в результаті їх списання | На день списання | Бухгалтер по необоротним активам | Журнал 3 Відомість 3,2 Журнал 4 Відомість 4,1 Відомість 4,2 Відомість 4,3 | Бухгалтерія | Бухгалтер по необоротним активам | ||||
Акт- на списання автотранспортних засобів | 03-4 | При списанні | Комісія | Керівник підприємства* | Комісією підприємства у 2 примірниках: 1 примірник акта передають до бухгалтерії, 2 залишається у особи, відповідальної за зберігання основних засобів та є підставою для здачі на склад аціїтин, що залишилися в результаті їх списання | На день списання | Бухгалтер по необоротним активам | Журнал 3 « Відомість 3,2 Журнал 4 Відомість 4,1 Відомість 4,2 Відомість 4,3 | Бухгалтерія | Бухгалтер по необоротним активам | ||||
Акт № про установку, пуск та демонтаж будівельної машини» | 03-5 | При установці, пуску та демонтаж будівельних машин | Представником машино-прокат-ної бази та будівельної дільниці, що експлуатує будівельні ашини та механізми. | Керівник підприємства* | У двох примірниках: 1 — представнику аціїктокат-ної бази, 2 — будівельній дільниці, що експлуатує будівельні машини та механізми | На момент запуску | Бухгалтер по необоротним активам | Журнал Г 3 Відомість 3,2 Журнал 4 Відомість 4,1 Відомість 4,2 Відомість 4,3 | Бухгалтерія | Бухгалтер по необоротним активам | ||||
‘’Інвентарна картка обліку основних засобів» | ОЗ-б | При вводі в експлуатації | Бухгалтер по необоротним активам | Головний бухгалтер | 1 примірник в бухгалтерії | За фактом настання події, наступного дня після за-твер-джен-1 ня | Бухгалтер по необо-I ротним активам | Журнал 3 Відомість 3,2 Журнал 4 Відомість 4,1 Відомість 4,2 Відо-1 мість4,3 | Бухгалтерія | Бухгалтер по необоротним активам | ||||
Графік документообігу з обліку основних засобів
«Опис інве- нтарних а- рток по об- ліку основ- них засобів» | 03-7 | При появі нових інве- нтарних а- рток | Бухгал- тер по аціїк- аціїк- тивам | Голо- вний аціїк- тер | 1 примірник в бухгалтерії | Нері- дше 1 разу квар- тал | Бухгал- тер по необо- ротним активам | Журнал Відо- мість 3,2 Журнал 4 Відомість 4,1 Відо- мість 4,2 Відо- мість 4,3 | Бухгал- терія | Бухгалтер по необоро- тним акти- вам | 3 роки | |
«Картка об- ліку руху основних засобів» | 03-8 | При наявно- сті руху 03 | Керів- ник підприємства* | 1 примірник в бухгалтерії | За фа- ктом руху | Бухгал- терія | Бухгалтер по необоротним активам | |||||
«Інвентар- ний список основних засобів» | 03-9 | Приймання або переда- ча основних засобів | Керів- ник підпри- ації* | 1 примірник в бухгалтерії | За фа- ктом руху | Бухгал- терія | Бухгалтер по аціїк- тним акти- вам | |||||
«Розрахунок амортизації основних засобів (для промислоаці підприємств)» | 03-14 | Знос 03 | Керів- ник підпри- ації* | 1 примірник в бухгалтерії | 1 раз в місяць | Бухгал- терія | Бухгалтер по необоро- тним акти- вам | |||||
«Розрахунок амортизації основних засобів» | 03-15 | Знос 03 | Керів- ник підприємства* | 1 примірник в оухгалтери | 1 раз в місяць | Бухгал- терія | Бухгалтер по иеоооро-тним активам | |||||
«Розрахунок амортизації по автотранспорту» | 03-16 | Знос 03 | Керів- ник підприємства* | 1 примірник в оухгалтери | І раз в місяць | Бухгал- терія | Бухгалтер по необоротним активам |
Робітники бухгалтерії зобов’язані розробити та надати, в строки, які встановлені графіком документообігу, первинні документи, що стосуються сфери їх відповідальності. Для цього у кожного працівника повинен бути витяг з графіка документообігу,в якому наводиться перелік первинних документів, що стосуються саме його обов’язків, строки їх складання та передачі, підрозділи підприємства, до яких передаються ці документи.
Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 3430;