Організація документування господарських операцій
Забезпечення прийняття оперативних управлінських рішень неможливе без чітко організованої системи збору і обробки облікових даних. Своєчасність обліку полягає в забезпеченні підприємств своєчасною інформацією, необхідною для прийняття ефективних рішень, розробки конкретних заходів, оперативного керівництва. Організація збору і обробки облікової інформації на підприємстві має відповідати принципу економічності (економії матеріальних і трудових ресурсів), що досягається шляхом раціональної організації обліку, використання прогресивних форм його ведення, автоматизацією обліково-обчислювальних робіт тощо.
Внаслідок агрегування показників первинної документації в обліковій системі формується інформація, що набуває нової якості, відмінної від початкової. Наприклад, первинна інформація про витрачання засобів на виробництво набуває нової якості, яка характеризує величину витрат і новостворений продукт. Таким чином облікова система, як інформаційна база, відображає не тільки рух засобів і джерел, але й ефективність (продуктивність) їх використання, а тому цікавить широке коло учасників ринкової економіки, як внутрішніх так і зовнішніх. Більшість важливих рішень, незалежно від їх суті, базується на фінансових розрахунках. Облік забезпечує ці розрахунки потрібною базисною інформацією та дає аналітичну орієнтацію щодо можливих чинників та наслідків альтернатив, які розглядаються. Водночас облік дає змогу здійснювати зворотній зв'язок, адже фінансові звіти підприємства, які періодично складаються для зацікавлених осіб, містять у собі й відомості про економічні наслідки раніше прийнятих рішень.
Бухгалтерський облік як упорядкована система (рис. 2.1) узагальнення інформації про діяльність юридичних осіб ґрунтується винятково на застосуванні методу документування. Цей метод передбачає суцільне й безперервне документування всіх господарських операцій, що здійснюються підприємствами, установами і організаціями. Задокументовані господарські операції, прийняті до обліку, записуються в облікові регістри (книги, журнали, відомості, розроблювальні таблиці тощо). «Тільки зафіксована в документах сукупність економічної інформації може бути відображена на рахунках бухгалтерського обліку»
Рис.2.1 Система облікового процесу на підприємстві
Видатний італієць Лука Пачолі, автор першої книги з бухгалтерського обліку, виданої у 1494 році, писав: «…ніхто не спроможний вести свої справи, якщо не захоче дотримуватися належного порядку в записах, та при цьому душа його буде в постійній тривозі» .
Очевидно, що кожна упорядкована система передбачає застосування певних правил, норм і порядків, які закріплюються відповідним нормативним документом для загального користування і дотримання.
Підприємство самостійно обирає форму обліку, а також первинні документи (на основі типових), які забезпечують відображення всіх здійснюваних на підприємстві господарських операцій. Найкращим чином упорядкувати форму обліку та ув’язати її з первинними документами можна шляхом складання робочих альбомів носіїв інформації.Робочі альбоми краще складати за видами господарських операцій або за робочими місцями (топологічні ділянки обліку). Вони мають містити всі форми первинних документів та регістри, які застосовуються для відображення певного виду господарських операцій, або господарських операцій, які відображаються за певним робочим місцем. Структура такого альбому може бути наступною:
—титульна сторінка;
—Розділ І. Перелік носіїв інформації;
—Розділ П. Взірці носіїв інформації;
— Розділ III. Короткі вказівки щодо заповнення носіїв інформації.
Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 1915;