Сучасні вимоги та підбір кадрів бухгалтерії


 

В умовах науково-технічного прогресу постійно підвищуються вимоги до кадрів. Некваліфіковані кадри не в змозі використовувати не тільки досягнення науково-технічної революції, а й використати переваги ринкової економіки.

Кадри повинні мати певні знання, навички та вміння. Знання зале­жать від загальної та спеціальної освіти, навички та вміння від стажу роботи і віку. Вміння — це здатність виконувати необхідні операції в умовах, що змінюються. Необхідність певної кількості знань, навичок та вмінь випливає з закону відповідності кваліфікації робочої сили рі­вню використовуваних в процесі виробництва засобів виробництва і, в першу чергу, засобів праці. Тому кваліфікація працівника — це зда­тність виконувати певну конкретну роботу.

Комплектуючи кадри бухгалтерії необхідно керуватись Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників бу­хгалтерського обліку, затвердженими Міністерством праці України 28.12.2001 р.

На практиці кваліфікація працівника не завжди точно відповідає складності та кваліфікації праці. Якщо кваліфікація працівника нижча за кваліфікацію роботи, яку він повинен виконати, то виробляється неякісний продукт, гальмується удосконалення техніки і технології, організації праці. Якщо ж кваліфікація працівника вище кваліфікації роботи, з'являється можливість удосконалення техніки, технології і організації праці, поліпшується якість виробленого продукту.

В Україні сертифікація бухгалтерів обов'язкова лише щодо голо­вних бухгалтерів фінансових установ. Професійні вимоги до керівників та головних бухгалтерів фінансових установ затверджені розпоря­дженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 13.07.2004 № 1590. Головний бухгалтер фінансової уста­нови повинен відповідати таким професійним вимогам:

а) мати вищу освіту (спеціаліст, магістр);

б) пройти підвищення кваліфікації за формою "спеціалізація" від­повідно до програм, погоджених із Держфінпослуг;

в) мати стаж роботи на посадах головного бухгалтера або бухгал­тера, фінансового директора не менший двох років, зокрема, на рин­ках фінансових послуг — не менший 1 року (для головного бухгалте­ра кредитної спілки та ломбарду — мати стаж роботи на посадах го­ловного бухгалтера або бухгалтера, фінансового директора не мен­ший трьох років);

г) протягом останніх п'яти років не бути керівником, фінансовим
директором або головним бухгалтером фінансової установи, визнаної
банкрутом, підданої процедурі примусової ліквідації, або до якої було
застосовано захід впливу відповідним органом, який здійснює регулювання ринків фінансових послуг, у вигляді відсторонення керівни­цтва від управління фінансовою установою та призначення тимчасо­вої адміністрації;

ґ) не мати непогашеної судимості за умисні злочини, злочини у сфері господарської та службової діяльності, а також не бути позбав­леним права обіймати певні посади та займатися певною діяльністю.

Головні бухгалтери фінансових установ мають проходити підви­щення кваліфікації за формою "спеціалізація" відповідно до програм, погоджених із Держфінпослуг, кожних 3 роки.

При зміні головного бухгалтера фінансової установи новопризначений головний бухгалтер, у разі відсутності в нього підвищення ква­ліфікації, повинен у тримісячний строк пройти підвищення кваліфі­кації за формою "спеціалізація" відповідно до програм, погоджених із Держфінпослуг.

Щодо бухгалтерів інших підприємств, установ і організацій спеці­альних вимог, і в тому числі щодо сертифікації, нормативними доку­ментами не встановлено. Незважаючи на добровільність сертифікації бухгалтерів (крім посад головних бухгалтерів підприємств і організа­цій, що залучають кошти фізичних та юридичних осіб), в Україні здійснюється сертифікація бухгалтерів як професіоналів на основі ро­сійськомовної програми міжнародної сертифікації професійних бух­галтерів СІРА (Certified International Professional Accountant— Сертифікований міжнародний професійний бухгалтер). Власники серти­фікатів САР/СІРА набувають права додавати назву сертифіката до свого підпису, що відповідає міжнародній практиці.

Програму СІРА було започатковано Міжнародною радою сертифікованих бухгалтерів та аудиторів (МРСБА) у 2001 році за сприяння Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Україна у складі МРСБА представлена Федерацією професійних бухгалтерів та ауди­торів України (ФПБАУ). Членами МРСБА, крім України, є 13 профе­сійних організацій у 7 країнах: Україні, Росії, Молдові, Казахстані, Киргизстані, Таджикистані та Узбекистані.

Сертифікація за програмою СІРА включає два кваліфікаційні рівні:

1. CAP (Certified Accounting Practitioner – Сертифікований бухгалтер-практик). Вважається, що САР здатний вести систему бухгал­терського обліку на підприємстві та складати всі основні звіти, вклю­чаючи податкові декларації.

2. СІРА (Certified International Professional Accountant — Сертифі­кований міжнародний професійний бухгалтер). Передбачається, що СІРА здатний застосовувати професійне судження до питань фінан­сового управління та брати участь у прийнятті управлінських рішень.

Сертифікат першого рівня (САР) претендент — дійсний член ФПБАУ отримує за умови успішного складання кваліфікаційних іс­питів з дисциплін: "Фінансовий облік-1" (за міжнародними стандар­тами), "Управлінський облік-І", "Податки та право в Україні". Участь в іспитах є платною, проте умови не надто жорсткі: можна або склас­ти всі іспити одразу, або складати по одному іспиту під час кожної екзаменаційної сесії (на рік провадиться по 4 сесії в кількох обласних центрах). У разі невдалого складання іспиту його можна скласти по­вторно. Складанню іспитів може передувати спеціальне навчання, яке також є платним, зате значно підвищує імовірність успішного скла­дання. За умови складання іспиту з дисципліни "Фінансовий облік в Україні", власник сертифіката САР отримає сертифікат "Сертифіко­ваний бухгалтер-практик ФПБАУ".

Отримати сертифікат другого кваліфікаційного рівня (СІРА) може лише власник сертифіката САР, який складе додатково іспити з таких дисциплін: "Фінансовий облік-2", "Управлінський облік-2", "Аудит", "Фінанси", "Інформаційні технології". Для цього кваліфікаційного рі­вня на рік проводиться по 2 екзаменаційні сесії.

Власники сертифікатів заносяться до бази даних, доступної потен­ційним роботодавцям, переважно спільним підприємствам та підприємствам з іноземними інвестиціями, для яких такий сертифікат є "знаком якості" бухгалтера.

Суттєвою мірою ефективна робота бухгалтерії залежить від нале­жного підбору та розстановки кадрів. В основу підбору кадрів пови­нні покладатись:

—їх ділова активність;

— професійна компетентність;

—відношення до дорученої справи;

—вміння працювати командою.

Професіоналізм, швидкість і якість роботи (прийняття рішень) — являють собою основну проблему ефективної роботи бухгалтерської служби підприємства.

Здійснюючи розстановку кадрів бухгалтерії слід враховувати ві­кові особливості працівників. Так відомо, що швидше приймають рі­шення особи молодого віку. Вік у 45—65 років характеризується най­більш врівноваженим і самостійним судженням, всебічною попере­дньою оцінкою рішень, що приймаються. Більш старший вік характе­ризується зниженням оперативності, тому доцільним є переведення таких працівників на посади, де не вимагається швидке прийняття рішень. Безумовно, що це лише тенденції, а справу роблять конкретні працівники.

 



Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 3117;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.008 сек.