Світова стратегія і тактика розвитку системи машин і знарядь та правил їх набору


Технічне забезпечення агротехнологій повинно виконува­ти цілий ряд завдань:

- висока якість виконаних технологічних операцій при умові високої технологічної дисципліни;

- правильне внесення мінеральних і органічних добрив;

- забезпечення збереження і накопичення вологи шля­хом суміщення і скорочення операцій (комбіновані агрега­ти).

Основним завданням технічного забезпечення сільсько­господарського виробництва є задоволення потреб суспіль­ства в достатній за обсягами та асортиментом, доступній за цінами, високоякісній продукції, створення комфортних умов праці, підтримання екологічної безпеки довкілля. Його основа - сукупність машинних технологій інтенсивного ви­робництва продукції із заданими споживчими властивостя­ми та техніко-економічними показниками, диференційова­ними з урахуванням зональних умов.

Конкурентоспроможність продукції забезпечується опти­мальним співвідношенням між обсягами виробництва та ма­теріально-технічною базою, яка складається з машинно-тракторного парку, ремонтно-обслуговуючої бази, трудових ресурсів тощо.

Для формування машинно-тракторного парку з урахуван­ням потреб реформованого аграрного сектору необхідно роз­робити та налагодити виробництво сільськогосподарської техніки, експлуатаційно-технологічні параметри якої відпо­відали б вимогам сучасних аграрних формувань усіх типів. Структурну схему системи машин для рослинництва показа­но на рис. 4.

Дослідження з обґрунтування системи машин значно впливали на формування технічної політики в сільськогос­подарському виробництві й машинобудуванні, на визначен­ня і реалізацію основних напрямів технічного прогресу.

Проте монополізм виробників сільськогосподарської тех­ніки, обмеження у використанні конструкційних матеріалів і комплектуючих високого технічного рівня, відсутність міжнародної кооперації та відомчі інтереси не сприяли реа­лізації технічної політики повною мірою. Внаслідок цього вітчизняна сільськогосподарська техніка значно відставала за технічним рівнем від зарубіжних аналогів, зокрема за на­дійністю, енерго- та металомісткістю, умовами праці механі-

 

заторів. Системна криза, що охопила сільськогосподарське виробництво і машинобудування, це відставання останніми роками значно поглибила.

З переходом до ринкової економіки постало питання ство­рення в Україні галузі сільськогосподарського машинобуду­вання і забезпечення сільськогосподарського виробництва сучасною технікою вітчизняного виробництва. Проте за ос­танні роки в сільському господарстві стались значні зміни, які спричинили нові умови його розвитку, що полягають у дефіциті матеріально-технічних та енергетичних ресурсів, значному підвищенні цін на матеріально-технічні ресурси та послуги порівняно з цінами на сільськогосподарську продукцію, малій платоспроможності споживачів техніки. Внаслі­док реформування аграрного сектору економіки зросла кіль­кість суб'єктів господарювання, змінилися структура і тех­нологія виробництва, що потребує нових технічних рішень для задоволення попиту різних типів аграрних формувань.

За таких умов наукове обґрунтування ресурсоощадних технологічних процесів та експлуатаційно-технічних пара­метрів машин, їх попереднє моделювання для різних умов використання з виявленням шляхів зменшення експлуата­ційних затрат на виробництво продукції є актуальною науко­во-технічною проблемою.

Процес створення нової техніки передбачає обґрунтування її раціональних параметрів, за яких машина забезпечить ви­конання заданого обсягу робіт з необхідними показниками якості та найменшими затратами на її розробку, організацію виробництва і використання.

За умов ринкової економіки цього недостатньо. Розпочи­наючи розробку нової машини, необхідно чітко визначити її відповідність вимогам перспективних технологій, хто і за скільки буде купувати цю машину, яку кількість машин мо­же бути продано, які конкуренти є на внутрішньому і зов­нішньому ринках, які кошти необхідно вкласти в розробку такої машини і налагодження її виробництва, який приріст капіталу забезпечить реалізація цього проекту. Важливо та­кож визначити ефективність застосування нової машини в сільськогосподарському виробництні в складі технічних сис­тем різного рівня.

Для забезпечення ефективного використання окремо взя­того технічного засобу в складі технічних систем різного рів­ня його техніко-експлуатаційні параметри потрібно узгодити з параметрами інших елементів цих систем. Доцільність включення окремої машини в систему слід оцінювати, перед­усім, з позиції створення можливостей для збільшення ви­робництва продукції і поліпшення її споживчих якостей, зменшення затрат праці, матеріально-технічних ресурсів та пального на одиницю продукції, збереження довкілля. Основне завдання формування системи машин для АПК - ви­значити напрями розвитку засобів механізації та значення їхніх техніко-експлуатаційних й економічних показників, які необхідно забезпечити для досягнення позитивного еко­номічного ефекту у виробників та споживачів техніки. Тому система машин - не простий перелік технічних засобів, а сис­тема знань, на основі яких мають прийматись стратегічні та тактичні рішення з розвитку сільськогосподарського маши­нобудування та матеріально-технічної бази АПК. Визначе­ним у системі машин вимогам до відповідних типів техніч­них засобів повинні відповідати всі технічні засоби даного типу незалежно від того, хто їхній виробник. Саме через сис­тему машин треба проводити державну політику управління технічним прогресом в АПК.

Сукупність машин і обладнання, об'єднаних у систему ма­шин, утворюють замкнену множину, параметри кожного елемента якої не можуть змінюватись незалежно, оскільки впливають на показники ефективності інших елементів сис­теми. Так, енергія, яка потрібна для виконання механізова­них робіт у сільському господарстві, визначає типорозмір-ний ряд тракторів, які в свою чергу визначають шлейф сіль­ськогосподарських машин для їх раціонального агрегатуван­ня. Випуск нової машини змінює сферу функціонування її аналогів. Тому створення навіть унікальної високопродук­тивної машини, не підкріпленої допоміжними технічними за­собами та організаційними заходами, не забезпечить еконо­мічного ефекту, а її використання може бути навіть збитко­вим. Наприклад, використання енергонасичених високопро­дуктивних зерно- чи кормозбиральних комбайнів на полях з малою урожайністю або незабезпечення їхньої роботи необ­хідною кількістю транспортних засобів не сприятиме досяг­ненню ними високої потенційної продуктивності, а навпаки, збільшить експлуатаційні витрати на одиницю продукції.

В основі методики розробки системи машин повинні бути закладені сучасні методи оптимізації складних машинних систем. Оцінювати МТА і комплекси машин необхідно методами багатокритеріальної оцінки, враховуючи основні техні-ко-економічні та енергетичні показники: продуктивність, металомісткість, вартість, витрати пального, потребу в люд­ських ресурсах, надійність, уніфікацію, якість виконання технологічних операцій, умови праці та вплив на довкілля.

Виконання багатокритеріальної оцінки породжує дві проблеми: визначення вагомості критеріїв та оцінка зміни якості і кількості одержаної продукції. Це викликано тим, що немає достатніх даних про зміну врожайності тієї чи ін­шої культури залежно від строків та якості виконання техно­логічних операцій різними технічними засобами.

Системи технологій і машин для рослинництва розробля­ють у два етапи:

1. Формування бази перспективних машинних технологій
виробництва сільськогосподарської продукції а урахуванням
зональних вимог та досягнень науково-технічного прогресу.

2. Вибір перспективних технічних рішені, а урахуванням
вимог агротехніки, умов функціонування ти тенденцій роз­
витку конструкцій сільськогосподарської техніки та техно­
логій.

Ці етапи взаємопов'язані, базуються на одному методично­му забезпеченні і потребують належного інформаційного за­безпечення. Велика різноманітність. природно-кліматичних умов, технологій вирощування сільськогосподарських куль­тур і форм господарювання потребують створення єдиного ін­формаційного банку даних, який включав би перспективні технології вирощування сільськогосподарських культур у різних ґрунтово-кліматичних та організаційних умовах.

Для визначення техніко-експлуатаційних параметрів но­вої техніки необхідно мати математичні моделі машинно-тракторного агрегату (МТА), створеного на її основі. Попе­реднє моделювання роботи МТА дає змогу без значних капі­таловкладень у розробку та виготовлення фізичної моделі по­передньо визначити раціональні параметри машин, доціль­ність їхнього створення та умови раціонального використан­ня.

 

Створюючи нову техніку, необхідно враховувати досяг­нення науково-технічного прогресу, досвід провідних фірм сільськогосподарського машинобудування, тенденції розвит­ку технологій і техніки та їхню відповідність умовам Украї­ни.

Аналіз зарубіжного досвіду показав, що останніми роками значно зріс технічний рівень сільськогосподарської техніки, створено нове покоління машин, основною тенденцією роз­витку яких є підвищення продуктивності МТА, зниження затрат енергії на виконання технологічних операцій, підви­щення якості роботи, автоматизація режимів роботи, ство­рення комфортних умов для оператора, зменшення негатив­ного впливу на довкілля. Основні стратегічні напрями в роз­витку системи машин і механізмів включають наступні поло­ження:

1. Конструкції сучасного трактора провідних західно­європейських фірм, розрахованого на широке використання в сільському господарстві, визначені як універсальний тяго­во-приводний енергетичний засіб. Це, в основному, повно-приводні трактори, оснащені шинами збільшеного профілю, які мало пошкоджують ґрунт. Кабіна сучасного трактора -це автоматизований командний пункт для МТА. Трактори обладнують передньою й задньою причіпними системами з швидкодіючою зчіпкою, яка має дистанційне управління з кабіни трактора.

На тракторах встановлено високоекономічні двигуни, що мають питомі витрати пального 142 - 145 г/год. на ефектив­ну кінську силу, що на 15 - 20% менше від вітчизняних дви­гунів. Цього досягають за рахунок оптимізації параметрів камери згорання, підвищення до 1500 - 1800 атм тиску впор­скування, вдосконалення параметрів і конструкцій розпилю­вачів. Моторесурс двигунів доведено до 15000 мотогодин. Ок­ремі фірми ("Перкінс", "Штайєр") дають гарантію 50000 мото-. годин.

Трактори обладнано бортовими комп'ютерами, які реєс­трують режим роботи, виконаний обсяг робіт та інші техніко-експлуатаційні показники, аналіз яких дає змогу визна­чити найефективніші способи використання МТА на кон­кретних роботах.

2. Конструкції ґрунтообробної та посівної техніки у за­
рубіжних країнах розвиваються в напрямах:

- підвищення технічного рівня плугів за рахунок оптимі­зації параметрів і застосування змінних елементів робочих органів, які працюють з найбільшим навантаженням;

- застосування нових матеріалів і технологій зміцнення робочих органів;

- розповсюдження плугів зі змінною шириною захвату та оборотних;

- збільшення кількості моделей і різноманітності кон­струкцій комбінованих ґрунтообробних та ґрунтообробнопо-сівних машин, застосування в конструкціях комбінованих машин активних робочих органів;

- розширення гами типорозмірних рядів машин для за­безпечення агрегатування тракторів різного рівня потужнос­ті й задоволення потреб усіх типів і груп споживачів.

3. Для внесення мінеральних і органічних добрив випус­
кають розкидачі кузовного типу, що дає змогу споживачу
вибрати той, що найбільше відповідає його потребам. Основна тенденція в розвитку конструкцій машин для внесення добрив - це збільшення ширини захвату і підвищення рівномірності розкидання за рахунок оптимізації параметрів робочих органів, автоматизації управління режимом роботи. Особливістю конструкцій є суцільнозварні кузови зі спеці­альних профілів сталі. Робочі органи розкидачів мінераль­них добрив - дискові, відцентрового типу. Механізм регулю­
вання норми внесення зблокований з регулятором зони пода­
чі технологічного матеріалу, що забезпечує стабільність
ефективної ширини захвату та можливість автоматичного
регулювання норми внесення добрив.

Робочі органи розкидачів органічних добрив - переважно вертикальні ротори. Для підвищення рівномірності їх вне сення по всій ширині захвату провідні фірми нижче дна кузо­ва встановлюють додатково відцентрові дискові робочі органи.

4. Основна тенденція у розвитку конструкцій зернозби­
ральних машин
- підвищення продуктивності комбайнів і
якості їхньої роботи. Цього досягають двома шляхами. У
конструкціях комбайнів з класичною молотильно-сепарую­
чою системою (МСС) збільшують лінійні розміри робочих ор­
ганів і потужність двигуна. Вони стають громіздкими та ма-
теріалоємкими. Прогресивніше застосувати робочі органи,
які забезпечують інтенсифікацію процесу сепарації. Такі
технічні рішення ефективні для комбайнів малої і середньої
потужностей (до 270 к.с). У комбайнах великої потужності
використовують роздільно-агрегатні МСС, виконані на осно­
ві класичної схеми, але замість клавішних соломотрусів ус­
тановлюють роторні соломосепаратори. Роздільно-агрегатні
МСС дають змогу уніфікувати класичні машини з роторни­
ми.

5. Техніку для заготівлі кормів з трав і силосних культур
вдосконалюють під технології, які забезпечують зменшення
втрат кормів під час збирання та зберігання. У цих техноло­
гіях для зберігання корму широко застосовують полімерні
плівки. Сіно, спресоване в рулон чи паку, герметично запако­
вують у плівку, а силос - у плівкові туби. Для цього розроб­
лено спеціальні прес-підбирачі, обмотувачі рулонів та пак,
наповнювачі плівкових тубів подрібненою масою технологіч­
ного матеріалу.

Використання таких технологій забезпечує високу якість кормів, комплексну механізацію їх заготівлі, зводить до мі­німуму затрати праці та втрати кормів.

У конструкціях сільськогосподарської техніки застосову­ють блочно-модульний принцип побудови та елементну базу високого технічного рівня, засоби автоматизації контролю та управління роботою, прогресивні конструкційні матеріали.

Структурну схему алгоритму розробки та освоєння систе­ми машин для комплексної механізації виробництва продук­ції рослинництва показано на рис. 5, з якого видно, що розробка і реалізація системи машин здійснюється за двокон­турним алгоритмом замкнутого типу і передбачає виконання таких етапів:

1. Визначення соціально-економічних потреб сільськогос­
подарського виробництва та рівня досягнень науки і техніки.

2. Розробку технологічних регламентів на вирощування
сільськогосподарських культур і обґрунтування вимог агро­
техніки до якості виконання технологічних операцій з ура­
хуванням зональних умов та форм господарювання.

3. Обґрунтування експлуатаційно-технологічних вимог до
техніки з урахуванням досягнень науково-технічного про­
гресу в сільськогосподарському виробництві і машинобуду­
ванні.

4. Вибір типу робочих органів та конструктивно-техноло­
гічних схем машин, які забезпечать виконання вимог агро­
техніки, виявлені при цьому готові технічні рішення, що від­
повідають усім вимогам по лінії малого контуру, переходять
до блоку формування системи машин, а нові технічні рішен­
ня, які потребують розробки, проходять по великому конту­
ру, який передбачає виконання наступних етапів створення.

5. Розробку математичних моделей МТА з метою поперед­
нього визначення їхніх техніко-економічних показників у
різних умовах використання.

6. Обґрунтування типорозмірних рядів машин з урахуван­
ням функцій попиту та технологічних комплексів машин.

7. Розробку та виготовлення дослідних зразків машин, пе­
ревірку адекватності математичних моделей МТА у складі
технологічних комплексів та МТП сільськогосподарських
підприємств, оцінку їхньої відповідності сучасним вимогам
виробництва.

8. Формування системи машин для виробництва продукції
рослинництва із заданими споживчими властивостями.

9. Розробку системи заходів державної підтримки освоєн­
ня виробництва пріоритетних технічних засобів і викорис­
тання їх у сільськогосподарському виробництві України з
урахуванням наявності ресурсів та потреб виробництва.

 


 

10. Організацію серійного виробництва та формування
ринку сільськогосподарської техніки.

11. Сертифікацію і контроль якості сільськогосподарської
техніки, що надходить у сільське господарство, виявлення
невідповідностей вимогам сільськогосподарського виробни­
цтва, визначення шляхів підвищення її технічного рівня і
конкурентоспроможності на внутрішньому та зовнішньому
ринках.

Дотримання цих етапів забезпечить розробку системи знань, які сприятимуть реалізації в агропромисловому ви­робництві ефективної технічної і технологічної політики, спрямованих на забезпечення механізованого виробництва конкурентоспроможної сільськогосподарської продукції із заданими споживчими властивостями.



Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 1960;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.016 сек.