Застосування пестицидів в агротехнологіях
Виробництво сільськогосподарської продукції - це, певною мірою, ризик. Якщо вкласти достатньо коштів у всі технологічні лінії виробництва, а на одному з етапів спробувати зекономити, тоді, замість прибутку, можна одержати тільки збитки. Це стосується рівною мірою кожної з технологічних ліній під час вирощування та збирання культури.
Найважливіші в усьому технологічному процесі - операції догляду, зокрема хімічного захисту рослин. У підвищенні врожайності сільськогосподарських культур і збільшенні виробництва продукції рослинництва важливе місце належить боротьбі з бур'янами, шкідниками та хворобами рослин, тому що вони завдають шкоди всім без винятку сільськогосподарським культурам. Якщо завчасно не застосувати відповідних засобів боротьби з ними, можна втратити 30-50% врожаю. Зокрема, у посівах озимої пшениці втрати врожаю від хвороб сягають 20-30%, а отримана продукція не може бути використана за призначенням через надмірне накопичення в ній токсинів.
Ефективність розв'язання цього завдання значною мірою залежить від удосконалення методів боротьби з ними, якості самих хімічних препаратів і рівня механізації виконання робіт із захисту рослин. Нині відомі кілька способів захисту культурних рослин від бур'янів, шкідників і хвороб. Хімічний спосіб захисту рослин є найпоширенішим і вважається найраціональнішим. Ефективність та економічність обприскування з кожним роком зростає завдяки створенню нових хімічних препаратів, що дає змогу зменшити витрату робочої суміші за високої її концентрації, тобто застосовувати залежно від умов малооб'ємного та ультрамалооб'ємного обприску вання. Розрахунками доведено, що витрати на пестициди у будь-якій економічній ситуації виправдовують себе приростом урожайності на 20-25%.
З розвитком хімічного захисту рослин стало очевидно, що надмірне і одностороннє його використання може призвести до негативної побічної дії, яка проявились вперше - у інсектицидів і акарицидів, пізніше - у гербіцидів і фунгіцидів. У якості таких негативних факторів можна назвати:
- порушення природних механізмів регуляції в аграрних та інших екосистемах, а також негативний вплив на чисельність деяких видів рослин і тварин;
- забруднення ґрунту, поверхневих і ґрунтових вод, джерел питної води;
- накопичення пестицидів у харчових ланцюгах і можливі їх рештки в продуктах харчування;
- селекція резистентних до пестицидів форм шкідливих організмів.
Численні дослідження і практичний досвід показують, що застосування пестицидів не може забезпечити довготривале регулювання чисельності шкідливих організмів. Цього можна досягнути тільки при систематичному комплексному використанні профілактичних та винищувальних заходів. Найбільш ефективні інтегровані методи захисту рослин, які передбачають не просто знищення окремих видів шкідливих організмів, а довготривале стримування їх комплексу на безпечному рівні з мінімальною негативною післядією для зовнішнього середовища.
Теоретичні передумови використання пестицидів ґрунтуються на обов'язковому виконанні наступних взаємопов'язаних елементів:
- висока агротехнологія, яка забезпечує одержання повноцінних рослин, стійких до умов зовнішнього середовища з обов'язковим включенням заходів для профілактики або гальмуванню розвитку окремих шкідливих об'єктів;
- вирощування сортів (гібридів), стійких до хвороб і шкідників;
- використання прийомів, які зберігають і активізують діяльність природних ентомофагів та інших організмів, регулюючих чисельність шкідників, фітопатогенів і бур'янів;
- використання активних заходів гальмування чисельності шкідливих організмів на основі детального аналізу агробіоценозу при умові об'єктивного оцінювання очікуваного розвитку шкідників і рівня втрат.
Методологічним аспектом вибору пестицидів і методів їх застосування є подавлення шкідливих організмів з обов'язковим збереженням та активізацією діяльності корисних. При цьому обробіток пестицидами повинен проводитись з урахуванням реальної чисельності шкідників на основі економічного порогу шкодочинності - збережений врожай окупить витрати на обробки.
Економічний поріг шкодочинності враховує щільність популяції шкідників і ступінь пошкодження рослин, при яких може бути економічно спричинена шкода врожаю з втратами 3-5% . Економічний поріг шкодочинності часто ототожнюють з порогом шкодочинності, який вказує на початок прояву шкоди врожаю. Економічний поріг шкодочинності - це втрати врожаю, запобігання яких економічно і екологічно виправдовує використання пестицидів.
Для організації комплексу захисних заходів і правильного визначення строків проведення окремих заходів з урахуванням щільності популяції шкідливих об'єктів важливе значення має система огляду полів: об'єктивна оцінка фітосані-тарного стану, виявлення потенційної небезпеки шкідливих організмів і проведення у відповідності з цим захисних заходів. Вона є підставою для складання короткострокового та довгострокового прогнозів. Уточнюють обсяги і строки проведення обстежень і оцінюється фітосанітарний стан посівів кожного регіону, господарства, поля культури. Необхідно вказати, що при добре поставленій роботі по контролю за фі-тосанітарним станом посівів спостерігається раціональне і ефективне використання пестицидів.
Використання пестицидів вимагає чіткого виконання відповідних регламентів, які враховують наступні положення:
- фенологію і динаміку розвитку основних хвороб, шкідників і бур'янів у даному регіоні;
- фази розвитку (етапи органогенезу), в яких культури найбільш чутливі до поширення найбільш небезпечних шкідників, збудників хвороб та бур'янів;
- вплив погодних умов на розвиток бур'янів, хвороб та шкідників;
- довго- та короткотривалий прогноз появи хвороб та шкідників;
- економічні пороги шкодочинності та розміри територій, яким загрожують хвороби та шкідники;
- профілактичні та комплексні заходи боротьби, необхідні на випадок фактичної загрози.
Досвід зарубіжних країн показав, що своєчасне визначення збудника хвороб, шкідників і бур'янів, правильний вибір ефективних пестицидів і строків їх використання забезпечить високу ефективність захисту рослин в період формування врожаю. Основні труднощі пов'язані з тим, що часто необхідно використовувати препарати в дво-, трикомпонентних сумішках. Це визначається розвитком змішаних популяцій патогенів і вибірковою дією більшості пестицидів.
Інтенсивні технології вирощування сільськогосподарських культур включають використання високоефективних дорогих пестицидів, особливо гербіцидів і фунгіцидів. Використання їх доцільно при забезпеченні технологічної дисципліни і високої прибавки врожаю.
У системі захисних заходів важливу роль відводять боротьбі з бур'янами, оскільки вони не тільки використовують поживні речовини, воду, затіняють культурні рослини, але і є резерватами шкідників і хвороб рослин. Доцільність використання гербіцидів визначають на основі фактичної забур'яненості посівів, порівнянні її з економічним порогом шкодочинності бур'янів. Втрати врожаю можна визначити на основі дослідних даних, які показують його зниження при збільшенні кількості бур'янів на одиницю площі (на 1 бур'ян/м2), або на основі ступеня забур'яненості на 1% проективного покриття ґрунту (табл.17).
Таблиця 17
Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 1928;