Криза й крах економічної системи соціалізму
Як ми вже відзначали, радянська економіка ґрунтувалася на абсолютному домінуванні держави в господарському житті, на практично повній монополії державної власності на засоби виробництва із твердою вертикальною координацією й контролем економічних зв'язків по горизонталі. Радянська економічна система опиралася на абсолютне панування держави. Але соціалістичну систему не можна зводити тільки до радянської. В економіці ряду соціалістичних країн східної Європи були й деякі відмінності: у Польщі не був здійснений процес колективізації в сільському господарстві, воно залишилося приватним. У ряді країн було й приватне підприємництво, особливо в сфері послуг, у дрібнім виробництві. Югославія взагалі намагалася побудувати «самокерований соціалізм», тому що багато підприємств були не державними, а перебували у власності трудових колективів. У цілому ж соціалістичну економічну модель у силу зазначених рис правомірно характеризують як державний соціалізм, можливості якого, як показав історичний досвід, обмежені, у силу породжуваних командною системою протиріч.
Курс на прискорення соціально-економічного розвитку країни, під яким розумілося, насамперед, підвищення темпів економічного росту, точніше - нова якість росту, підсилена інтенсифікація виробництва на основі науково-технічного прогресу, структурна перебудова економіки, ефективні форми керування, організації й стимулювання праці, не зводився тільки до перетворень в економічній області. Він передбачав проведення активної соціальної політики, удосконалювання суспільних відносин, рішуче подолання інерції, застійності й консерватизму.
Був прийнятий ряд законів, що юридично закріплювали перехід на новіумови господарювання; «Закон про індивідуальну трудову діяльність», «3акон про кооперацію», «Закон про державне підприємство», «Закон про оренду», розроблена Комплексна програма науково-технічного прогресу СРСР на 1986–2005 рр. На цій основі почався бурхливий ріст кооперативів у сфері послуг, торгівлі, громадського харчування, перехід підприємств на нові умови господарювання. Центр уваги в господарській діяльності був перенесений з кількісних показників на якість й ефективність; з розширення виробничих фондів на їхнє відновлення; з нарощування паливно-сировинних ресурсів – на поліпшення їхнього використання; на прискорення розвитку наукомістких технологій і галузей.
Разом з новими законами й методами господарювання з'явилися й зовсім нові поняття, які якщо й були, то тільки в теорії, а не в практиці: самоврядування трудових колективів, госпрозрахунковий дохід трудового колективу, економічний норматив тривалої дії й господарський договір як основа плану підприємства, договірна ціна. Ставилося завдання підвищити роль споживача у господарських зв'язках. Перехід підприємств на систему повного госпрозрахунку ввів у дію економічні важелі, змусив «рахувати». Підприємства стали заощаджувати оборотні кошти, скорочувати надмірні запаси матеріальних цінностей.
Були наявними позитивні тенденції, але докорінного перелому не відбулося. Підводячи деякі підсумки перебудови, відзначалося, що вона йде важко, складно, суперечливо. Якщо в цілому народне господарство стало працювати трохи краще за рахунок поступового усунення колишніх методів господарювання, то на повсякденному житті населення це мало позначилося. Намітився явний розрив між перебудовою на підприємствах і вищих ланках керівництва – міністерствами й відомствами: підприємства хотіли й працювали, становили плани по-новому, а план ХП п'ятирічки був складений «по-старому» з тими ж показниками, які, як і раніше, штовхали на подорожчання продукції. Закон про XII п'ятирічку й Закон про підприємство виявилися в повнім протиріччі. Стара система господарювання в особі міністерств, як і раніше, залишала трудовим колективам роль рядових виконавців, замість посилення демократизації керування підсилювалася бюрократизація, змушуючи підприємства робити те, що у відомчих інтересах. Якщо результати роботи підприємства видно в доході трудового колективу, то результати роботи міністерства – у тім, скільки воно «освоїло» капіталовкладень.
Є ще кілька причин того, чому населення СРСР не відчуло змін на краще. Економічне становище країни виявилося гірше, ніж представлялося на початку перебудови. Як відзначалося, доходи від експорту нафти й від продажу горілки впали, валюти стало менше, скоротився імпорт товарів народного споживання. Народне господарство стало виробляти товарів більше, але сума незабезпечених товарами грошей зросла. Зріс товарний дефіцит. Після введення талонів на цукор почастішали випадки ажіотажного попиту, коли покупці здобували товари не тому, що вони потрібні, а в силу втрати довіри до торгівлі, до надійності грошей. Тому ящиками, мішками населення скуповувало сіль, сірники, мило. Втрачено було, власне кажучи, довіра до держави, до КПРС як керівної сили суспільства.
Перебудова, обумовлена об'єктивними причинами, необхідність якої назріла, проходила суперечливо ще й тому, що не було досить чіткої, обґрунтованої програми дій, вона порою приймала стихійний характер. Їй пручався старий, консервативний за структурою й економічним мисленням управлінський апарат. Програма перебудови була в основному партійною програмою. Не була розглянута та обговорена альтернативна програма Шаталіна і Явлінського «500 днів» Командно-адміністративна система була похитнута, але не зломлена. До прийняття й побудови системи соціально-орієнтованої ринкової економіки радянське керівництво було не готове, що й привело до руйнування усієї системи.
Основні поняття
Соціалістичне суспільство, суспільна власність, політика «воєнного комунізму», нова економічна політика (НЕП), командні методи керування економікою, демократичний централізм, бюрократичний централізм, соціалістичний ринок, валова продукція, реалізована продукція, економічна реформа, народногосподарські пропорції, дефіцит, прихована інфляція, прискорення соціально-економічного розвитку, нові умови господарювання, госпрозрахунковий дохід трудового колективу, відомчі інтереси, товарний дефіцит, розпад.
Питання для обговорення на семінарському занятті
1. Основні риси теорії соціалізму й практика побудови соціалізму в СРСР.
2. Механізм функціонування командно-адміністративної системи
3. Соціально-економічні наслідки соціалістичного господарювання в радянській економіці.
4. Спроби реформування господарського механізму та їхня неефективність. Застій і криза радянської економічної системи.
Практикум
Вправа 1. Знайдіть правильну відповідь
1. При побудові соціалістичного суспільства передбачалося:
а) знищення власності взагалі; в) створення суспільної власності;
б) знищення приватної власності; г) усунення експлуатації людини людиною.
2. Практика побудови соціалізму спиралася на:
а) економічні методи; в) сполучення економічних і командних методів;
б) командні методи, г) стихійне регулювання економіки.
3. Практика побудови соціалізму в СРСР дала:
а) позитивні результати; в) прорив в індустріальному розвитку;
б) тільки негативні результати; г) протиріччя в соціально-економічному розвитку.
4. Радянський господарський механізм був заснований на:
а) науковій оцінці реальної продукції;
б) витратному показнику валової продукції;
в) розвитку товарно-грошових відносин;
г) ігноруванні принципів ринку.
5. Створений у СРСР господарський механізм показав:
а) свою стабільність й ефективність;
б) необхідність його вдосконалювання,
в) свою неспроможність;
г) фактичне ігнорування економічної теорії.
6. Командні методи керування радянською економікою привели до:
а) достатку;
б) постійного дефіциту;
в) диспропорціям у народному господарстві;
г) постійного прискорення розвитку економіки.
7. Основними причинами диспропорцій у народному господарстві були:
а) диспропорції розвитку груп «А» й «Б» у промисловості;
б) мілітаризація економіки;
в) швидке зростання фонду споживання;
г) експорт енергоносіїв.
8. Радянська економіка була заснована на:
а) різноманітті форм власності; в) одержавленні всіх форм власності;
б) монополії державної власності; г) приватної власності.
9. Спроби реформування економіки привели до:
а) істотних успіхів; в) провалу реформ,
б) незначних успіхів; г) загострення протиріч.
10. Спроби перебудови привели до:
а) кардинального реформування економічної системи;
б) краху економічної системи;
в) необхідності ще більшого вдосконалювання господарського механізму;
г) погіршення соціально-економічного розвитку.
Литература
1. К.Маркс, Ф.Энгельс. Манифест коммунистической партии. Маркс К, Энгельс Ф. Соч.Изд.2. Т.4
2. К.Маркс. Критика Готской программы. Маркс К., Энгельс Ф. Соч. Изд. 2. Т.19
3. Ф.Энгельс. Принципы коммунизма. Маркс К., Энгельс Ф. Соч. Изд, 2. Т.4
4. В.И.Ленин. Очередные задачи Советской власти. ПСС. Т.36
5. Мочерний С.Б.Політична економія. К. "Знання-Прес". 2002.
6. Николенко Ю.В. Політекономія.К. ЦУЛ, 2003
7. Політична економія.За ред.Кривенка К.Т.К.КНЕУ. 2001
8. Сычев Н.В. Политическая экономия. М. "ИКФ Экмос".2002
9. Чепінога В.Г. Основи економічної теорії. К. "ЮРІНК0М ІНТЕР". 2003.
10. Економічна теорія. 3а ред.Воробйова Е.М.К - Х. 2003
Тема 24. Закономірності та особливості розвитку перехідних економік
Дата добавления: 2020-10-14; просмотров: 392;