Початок психічного життя


У двомісячному віці зародок, маючи кілька сантимет­рів, уже реагує на дотики. До третього місяця вагітності у плода вже в основному розвинені органи, які відповідають за сприймання різних відчуттів і їх представленість у моз­ку. Удосконалення і спеціалізація цих органів продовжу­ється до родів і після них.

До кінця другого місяця вагітності появляються сма­кові відчуття, незабаром розвиваються нюх, слух, відчут­тя рівноваги. В останню чергу появляються зорові відчут­тя. Наприкінці шостого місяця всі органи чуттів більш-менш добре функціонують, здатні повідомляти плоду про те, що відбувається в оточуючому середовищі, наскільки воно сприятливе чи несприятливе.

Свого часу 3. Фройд висунув припущення, що, перебува­ючи в лоні матері, плід відчуває жах. Так вважають і деякі інші вчені, доводячи, що організм вагітної жінки і плід спря­мовані на знищення одне одного. їх опоненти стверджують, що внутріутробний період є найщасливішим у житті люди­ни, наводячи аргументи, що в житті кожної людини бува­ють ситуації, коли внаслідок фізичного чи душевного небла-гополуччя виникає потреба в захисті. Прийнявши «позу ембріона», вона заспокоюється, починає відчувати себе ком­фортно. Така поведінка, на їхній погляд, спричинена неусвідомленою потребою повернутися до внутріутробного ста­ну, коли відчуття спокою було найстабільнішим.

На тринадцятому-чотирнадцятому тижнях вагітності добре вираженими стають рухові реакції плода на зміни емоційного стану матері.

Чути звуки плід починає приблизно наприкінці п'ято­го — на початку шостого місяця вагітності. При різкому звуку він здригається. Якщо звуки повторюються трива­лий час, плід звикає до них і здригання не відбувається. Результатом повторюваного поєднання дзвінка з різким звуком буде те, що через певний час на дзвінок плід реагу­ватиме відповідним рухом. Це свідчить про його здатність запам'ятовувати звуки, виробляти умовний рефлекс.

Дитина у пренатальному періоді постійно чує шум току крові в черевній аорті, биття серця матері. Як відомо, щоб заспокоїти новонародженого, мати бере його на руки і при­тискає до грудей. Експериментально доведено, що новона­роджені швидко перестають плакати, коли чують звукове відтворення биття серця. Прослуховування новонародже­ними дітьми аудіозаписів внутріутробних звуків, як свід­чать дослідження японських учених, супроводжується по­явою на їхніх обличчях ознак позитивних емоцій. Якби внутріутробні звуки не асоціювались у них із приємними спогадами, цього б не сталось.

В одному з експериментів вагітним жінкам щоденно в певний час пропонували слухати спокійну, тиху музику. Пізніше їхні новонароджені діти, почувши ці мелодії, пе­реставали плакати.

До моменту народження добре функціонують органи нюху. Новонароджений може відрізняти запах грудного молока матері від запаху молока іншої жінки.

Добре розвинені у плода і смакові відчуття. Щодня він випиває певну кількість навколоплідної рідини, в якій плаває. Коли добавляли до неї солодку глюкозу, плід випивав більше, ніж звичайно, а коли гіркий роз­чин — менше.

Наприкінці шостого місяця плід реагує на яскраве оранжеве світло, спрямоване на оголений живіт вагітної. Це є свідченням того, що він уже бачить. Отримання протягом пренатального періоду інформа­ції про оточуючий світ, емоційні реакції на зміни в ньому є передумовою складної психічної діяльності майбутньої людини.

 



Дата добавления: 2020-10-14; просмотров: 484;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.011 сек.