Класифікація калібрів


 

Терміни та визначення, що стосуються калібрів наведені в ДСТУ 2234-93.

Калібрами називають засоби контролю, які утворюють геометричні параметри виробів, що визначаються заданими граничними лінйними чи кутовими розмірами і які контактують з елементами виробу, поверхнями, лініями і точками.

Залежно від способу контролювання придатності деталі калібри поділяються на нормальні і граничні.

Нормальний калібр – калібр, який відтворює заданий лінійний чи кутовий розмір і форму з’єднаної з ним поверхні контрольованого елементу виробу. Нормальні калібри мають дійсні розміри і форму близькі до нормальних розмірів форм контрольованих деталей. Ними користуються тоді коли необхідно перевірити відповідність дійсного розміру виготовленої деталі її номінальному (нормальному) розміру.

У більшості випадків нормальні калібри виготовляються у вигляді точних шаблонів (калібри порівняння) для контролювання профілів деталей складної форми (кутів загострення різців, свердл). Про придатність деталі роблять висновок за рівномірністю зазору (або його відсутність)між контрольованим профілем деталі і робочим профілем нормального калібра.

В даний час для контролювання лінійних розмірів нормальні калібри практично не застосовуються, а контролювання деталей здійснюється граничними калібрами.

Граничний калібр – калібр, який відтворює прохідну та непрохідну межу геометричних параметрів елементів виробу..

При контролюванні розмірів граничними калібрами дійсні розміри деталей безпосередньо не визначаються а лише встановлює факт знаходження їх в заданих межах (в межах допуску). Граничними калібрами контролюють граничні (максимальний і мінімальний) розмір деталей.

Граничні калібри використовуються для контролювання розмірів гладких циліндричних, конічних, різьбових і шліцьових деталей, висоти виступів, глибин западин, довжини, ширини канавок, уступів, глухих отворів. Для контролю розмірів точніше шостого квалітету граничні калібри не передбачені.

За конструктивними ознаками калібри поділяються на пробки (контроль внутрішніх розмірів) і скоби (контроль зовнішніх розмірів).

Залежно від граничного розміру деталі, що контролюється калібрами калібри поділяються на прохідні ПР (калібри для контролю найменших граничних значень внутрішніх розмірів і найбільших граничних значень зовнішніх розмірів) і непрохідні НЕ (калібри для контролю найбільших граничних значень внутрішніх розмірів і найменших граничних значень зовнішніх розмірів).

За призначенням калібри поділяються на робочі (Р); приймаліні (ПР) і контрольні (К).

Робочі калібри (позначаються:Р-ПР прохідні і Р-НЕ непрохідні) для контролю деталей робітниками і заводськими контролерами на робочих місцях.

Приймальні калібри П-ПР прохідні і П-НЕ непрохідні призначені для контролю готових виробів замовниками і контролерами відділу технічного контролювання заводу. Приймальні калібри спеціально не виготовляються, їх відбирають з числа до певного рівня спрацьованих робочих калібрів

Контрольні калібри (контр калібри) – призначені для перевірки робочих і приймальних калібрів під час їх виготовлення і використання . Контркалібрами перевіряють тільки калібри-скоби, оскільки калібри пробки доцільніше перевіряти високоточними універсальними вимірювальними засобами (мікрометрами, оптиметрами).

К-РП – контр калібр, призначений для контролю найменшого граничного розміру прохідної сторони робочої скоби (Р-ПР) Він є прохідним.

К-И – конткалібр, призначений для контролю величини спрацювання прохідних сторін робочих калібрів-скоб (Р-ПР) з метою вилучення їх з експлуатації при спрацюванні більше від допустимого, а також для налагодження регульованих калібрів-скоб. Він є прохідним.

К-НЕ – конткалібр, призначений для контролю непрохідних сторін робочих (Р-НЕ)і приймальних калібрів (П-НЕ).

К-П – контр калібр, призначений для контролю прохідних сторін приймальних калібрів (П-ПР).

Контрольні калібри виготовляються у вигляді гладких калібрів-пробок.

 



Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 4792;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.008 сек.