Незмовницька олігополія: ламана крива попиту


Припустимо, що олігопольна галузь складається з трьох фірм – А, В і С, кожній з яких належить приблизно третина загального ринку диференційованого продукту. Фірми діють незалежно, тобто не вдаються до змови при встановленні цін. Вважається, що кожна фірма керується тим, що коли вона знизить свої ціни, конкуренти підтримають таке зниження, але якщо вона їх підвищить, жодна фірма не візьме з неї прикладу.

На рис. 11.3. показано, як виглядає ринок олігополіста, що дотримується цих двох положень. Наявна ціна продукту фірми А дорівнює P*, а поточний обсяг продажу – Q*.

 

Рис. 11.3. Ламана крива попиту

 

Одна із можливостей полягає в тому, що фірми В і С точно наслідують усі зміни ціни, ініційовані фірмою А. У цьому випадку криві попиту та граничного виторгу фірми А будуть виглядати як D1D1 і MR1MR1.

Інша можливість поведінки полягає у тому, що фірми В і С не будуть зважати на будь-які зміни ціни з боку фірми А. У цьому випадку криві попиту і граничного виторгу фірми А будуть нагадувати криві D2D2 і MR2MR2.

Проте найбільш імовірно, що при зниженні ціни конкуренти вчинять так само, щоб не допустити переходу своїх покупців до фірми, яка знизила ціну, але підвищення ціни буде проігноровано, бо конкуренти фірми, яка підвищує ціну, будуть прагнути захопити її частку ринку. Тобто, відрізок D2P кривої попиту характеризує ситуацію, коли конкуренти ігнорують дії суперника (внаслідок підвищення ціни), а відрізок PD1, коли конкуренти наслідують зміни, - реалістичніший у випадку зниження ціни. Логічно припустити, що олігополіст, який не бере участі у змові, стикається із ламаної кривою попиту, наприклад, кривою D2PD1 на рис. 11.3. А такому разі крива граничного виторгу олігополіста буде складатися із двох відрізків – частини MR2f кривої граничного виторгу, що відповідає D2 D2, і частини gMR1 кривої граничного виторгу, яка відповідає D1 D1. Внаслідок різкої відмінності в еластичності попиту вище і нижче поточної ціни існує розрив, який можна розглядати як вертикальний відрізок кривої граничного виторгу. Оскільки будь-яка зміна граничних витрат скорочує вертикальний розрив, не відбудеться ніяких змін ні в ціні, ні в обсязі виробництва.

Рівновага ламаної кривою попиту для олігополіста дуже стабільна, що пояснює практику нечастої зміни ціни за незмовницької олігополії. Ламана крива попиту дає підстави кожному з олігополістів вважати, що будь-яка зміна ціни тільки шкодить.



Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 1528;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.006 сек.