Рівновага в короткостроковому та довгостроковому періодах


Основна відмінність монополістичної конкуренції від випадків чистої конкуренції та чистої монополії полягає в еластичності кривої попиту на продукт фірми.

Рис. 12.1. Попит на продукцію фірми за монополістичної конкуренції

 

Крива попиту за умов монополістичної конкуренції є високо еластичною, але не повністю. Вона більш еластична від кривої попиту чистого монополіста, оскільки фірма за умов монополістичної конкуренції має багато суперників, які виробляють товари – близькі замінник.

Як і у випадку з монополією, за монополістичної конкуренції крива попиту спрямована донизу, а це означає, що фірми володіють деякою монопольною владою. Крива граничного доходу розташована нижче від кривої попиту. Її нахил буде складати половину кута нахилу кривої попиту.

В короткостроковому періоді фірма, яка хоче максимізувати прибуток, буде виробляти продукцію за такого поєднання ціни та обсягу виробництва, яке зрівнює граничні витрати і граничний продукт.

 

Рис. 12.2. Прибутки монополістично конкурентної фірми в короткостроковому періоді

 

Фірма буде максимізувати свої прибутки, виробляючи такий обсяг продукції, який відповідає точці перетину кривих граничних витрат і граничного виторгу. Фірма з графіка 12.2. виробляє обсяг продукції Q, призначає ціну P і отримує економічний прибуток.

Проте може скластися менш сприятлива ситуація з витратами і попитом, за якої фірма в умовах монополістичної конкуренції зазнає збитків у короткостроковому періоді.

 

 

Рис. 12.3. Збитки монополістично конкурентної фірми в короткостроковому періоді

 

Таким чином, у короткостроковому періоді фірма, що діє в умовах монополістичної конкуренції, може або отримувати економічні прибутки, або зазнавати збитків.

Проте за монополістичної конкуренції стан короткострокової рівноваги не може бути і довгостроковою рівновагою. Це зумовлено тим, що на ринках монополістичної конкуренції існує вільний вхід і вихід. Економічні прибутки будуть приваблювати нові фірми до входження у галузь, бо у галузь легко увійти. З входженням у галузь нових фірм крива попиту, з якою стикається типова фірма, переміститься вліво і стане більш еластичною. Кожна фірма тепер володіє меншою часткою загального попиту і стикається з більшою кількістю продуктів – близьких замінників. Це зумовить до зникнення економічних прибутків.

 

Рис. 12.4. Рівновага монополістично конкурентної фірми у довгостроковому періоді

 

Коли крива попиту дотична до кривої середніх загальних витрат за обсягу виробництва, що максимізує прибуток, фірма лише покриває свої витрати. Обсяг продукції Q для фірми є рівноважним. Крім того, у ході конкуренції економічні прибутки усуваються, і зникають стимули для входження у галузь нових фірм.

Своєю чергою, збитки призведуть до виходу фірм з галузі. Зіткнувшись з меншою кількістю товарів-замінників і більшою часткою сукупного попиту, що на них припадає, фірми, які вижили, виявлять, що збитки зменшуються і поступово поступаються місцем нормальним прибуткам.

Отже, у довгостроковому періоді за умов монополістичної конкуренції фірма отримуватиме тільки нормальний прибуток або, іншими словами, досягає самоокупності.

 



Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 2064;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.008 сек.