Форми ведення бухгалтерського обліку малими підприємствами
Для організації бухгалтерського обліку малим підприємством здійснюються заходи, які необхідно відобразити в наказі про організацію бухгалтерського обліку:
1. Вибір форми організації бухгалтерського обліку.
2. Вибір форми бухгалтерського обліку як певної системи регістрів обліку, порядку і способу реєстрації та узагальнення інформації в них і з урахуванням особливостей своєї діяльності та технології обробки облікових даних:
загальні регістри бухгалтерського обліку;
регістри бухгалтерського обліку для малих підприємств;
регістри бухгалтерського обліку, створені в комп'ютерній бухгалтерській програмі.
3. Встановлення правил документообігу і технології обробки облікової інформації – розробка графіку документообігу, затверджуваного наказом керівника підприємства з метою впорядкування руху і своєчасного одержання для записів у бухгалтерському обліку первинних документів. Графік документообігу має забезпечити оптимальну кількість підрозділів і виконавців, через які проходить кожний первинний документ, визначати мінімальний строк його знаходження в підрозділі, а також сприяти поліпшенню облікової роботи, посиленню контрольних функцій бухгалтерського обліку, підвищенню рівня його механізації й автоматизації.
4. Використання системи рахунків бухгалтерського обліку:
План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій:
використання тільки рахунків класу 9 "Витрати діяльності";
використання тільки рахунків класу 8 "Витрати за елементами";
використання одночасно рахунків класів 8 і 9;
План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій суб'єктів малого підприємництва.
5. Встановлення системи й форми внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, звітності й контролю господарських операцій.
6. Встановлення порядку проведення інвентаризації активів і зобов'язань для забезпечення вірогідності даних бухгалтерського обліку і фінансової звітності підприємства. Для цього на підприємстві розпорядницьким документом створюються постійно діючі інвентаризаційні комісії в складі керівників структурних підрозділів, головного бухгалтера, поряд з якими можуть створюватися робочі інвентаризаційні комісії.
Облікова політика підприємства формується на основі відповідних Положень (стандартів) бухгалтерського обліку, а принципи і методи, що формують облікову політику підприємства, встановлюються нормами П(С)БО 1, де зазначено, що підприємство повинне висвітлювати облікову політику шляхом опису: принципів оцінки статей звітності; методів обліку за окремими статтями звітності.
Існують наступні форми ведення бухгалтерського обліку малими підприємствами:
1) проста форма бухгалтерського обліку;
2) форма бухгалтерського обліку з використанням відомостей для відображення господарських процесів;
Малі підприємства, які здійснюють невелику кількість операцій, можуть вести облік всіх операцій шляхом їхньої реєстрації тільки в Книзі обліку господарських операцій за формою № К-1.
Книга обліку господарських операцій є одночасно регістром синтетичного й аналітичного обліку, на підставі якого можна визначити наявність ресурсів підприємства та їхніх джерел на певну дату і скласти бухгалтерську звітність. Книга є комбінованим регістром, що поєднує в собі хронологічну частину, де реєструються всі операції, і необхідну кількість бухгалтерських рахунків (субрахунків) для ведення систематичного запису господарських операцій. При цьому кількість рахунків і субрахунків у Книзі повинна бути достатньою для заповнення всіх необхідних статей балансу. Підприємство, як правило, веде Книгу у вигляді окремих аркушів і вкладишів до них, що відкриваються на кожен місяць (квартал). Кожен лист книги відкривається записами залишків на початок періоду за кожним видом ресурсів і джерел, які переносяться з попереднього листа книги. По закінченні періоду підраховуються підсумкові суми оборотів за дебетом і кредитом всіх рахунків і виводиться сальдо за кожним видом ресурсів і джерел їх утворення, що служить підставою для заповнення балансу.
Форма бухгалтерського обліку з використанням відомостей для відображення господарських процесів має наступні особливості.
Підприємства, що мають простий процес виробництва продукції, можуть застосовувати для обліку господарської діяльності наступні облікові регістри для відображення облікових процесів:
Відомість обліку основних засобів і нарахованої амортизації (зносу).
Відомість обліку виробничих запасів і готової продукції.
Відомість обліку витрат на виробництво.
Відомість обліку грошових коштів.
Відомість обліку розрахунків.
Відомість обліку реалізації.
Відомість обліку розрахунків з постачальниками.
Відомість обліку заробітної плати та інші.
Кожна з цих відомостей використовується, як правило, для обліку операцій за одними чи декількома бухгалтерськими рахунками. Приклад відомості наведено в табл. 21.1.
Таблиця 21.1
Форма № В-1
Відомість
Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 2490;