Аналіз характеристик нововведення


Процес оцінки нововведення починається з того моменту, як інформація про нього надходить до керівника. Перший етап оцінки полягає в тому, щоб зрозуміти, що собою представляє нововведення, які його основні якісні характеристики.

Нововведення розрізняються за якостями, що закладаються ще при розробці. До цих якостей відносять:

· предмет інновації, тобто той елемент школи, що може бути перетворений за допомогою цього нововведення, і призначення змін;

· глибину перетворень, тобто ступінь радикальності зміни предмета інновації;

· масштаб перетворень, тобто число елементів, що втягуються в нововведення, пов'язаних із предметом інновації;

· ресурсомісткість нововведення, тобто обсяг необхідних для його опанування матеріальних і людських ресурсів;

· рівень розробленості, тобто ступінь підготовленості нововведення до впровадження.

Кожне нововведення має ці якості, але їх значення можуть бути різними. Розходження нововведень за предметом змін

Усяке нововведення припускає зміну якихось частин шкільної системи. За галузями відновлення виділяють нововведення: в освітній підсистемі школи, у внутрішньошкільному управлінні, у господарській діяльності. Всередині кожної з цих галузей предметом змін можуть бути цілі, умови, зміст, засоби, методи, форми організації відповідних процесів.

Ознайомлюючись зі змістом нововведення, керівник повинен установити, у якій галузі і які компоненти повинні будуть змінюватися при його опануванні і який ефект передбачається отримати.

За ступенем радикальності нововведення можна розділити на модифікуючі і радикальні.

Модифікуючі нововведення пов'язані з удосконаленням, частковою зміною того, що вже використовується (програми, методики, алгоритми і т.п.). модифікуюче нововведення може бути пов'язано або з удосконаленням окремих компонентів освітнього процесу, або з новим конструктивним поєднанням раніше відомих методик, які у даному сполученні колись не використовувалися. У педагогічній практиці найбільш поширені модифікуючі нововведення. Вони надають змінам школи м'який, еволюційний характер.

Радикальні нововведення пов'язані з використанням ідей і технологій, що не мають аналогів. Прикладами радикальних нововведень є опанування основ наук шляхом вивчення нетрадиційних предметів (літератури, фізики, біології і т.д.), а, так званих, метапредметів ("Знак", "Знання", "Завдання", "Проблема"), чи опанування комп'ютеризованих підручників, що є основою нової інформаційно-педагогічної технології.

Радикальні інновації зустрічаються рідше, хоча вони і мають найбільший інноваційний потенціал. Їх відрізняє революційний характер перетворень, шо істотно змінюють життєдіяльність оновлених ділянок школи.



Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 1196;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.009 сек.