Загальні відомості про цифрові автомати
Вичерпне визначення поняття "цифровий автомат" дав автор цього терміну В.М.Глушков[[i]]: "Електронні цифрові машини з програмним керуванням являють собою приклад одного з найпоширеніших сьогодні типів перетворювачів дискретної інформації, названих дискретними або цифровими автоматами. Тому задача синтезу схем електронних цифрових машин з програмним керуванням входить як частковий випадок в більш загальну задачу синтезу схем цифрових автоматів". Отже, будь-який елемент, вузол, пристрій чи навіть ЕОМ, незалежно від складності їх функціонування, є перетворювачами цифрової інформації – цифровими автоматами.
У загальному випадку на вхід цифрового автомата надходить множина двійкових змінних X0, X1, … XN-1, а з виходу знімається множина двійкових функцій Y0, Y1, … YN-1. Відмінна особливість цифрових автоматів полягає в тому, що цей функціональний зв'язок визначається також дискретною множиною внутрішніх станів, причому перехід з одного стану в інший здійснюється стрибкоподібно. Реальні цифрові автомати можуть мати лише скінченну множину внутрішніх станів, а тому - скінченне число станів, входів та виходів. Через це цифрові автомати називають ще скінченними.
Вихідні сигнали цифрового автомата залежать як від вхідних сигналів, що діють у даний (фіксований) момент часу, так і від передісторії, тобто від тих сигналів, які надійшли на його входи раніше і зафіксувались в елементах пам’яті – запам’ятовувачах Отже, роботу автомата слід розглядати щодо конкретного інтервалу часу T -такту. Такт - це скінченний відрізок часу, який необхідний для передачі одного з розрядів двійкового числа /біта/ - у разі послідовного коду, або всього двійкового коду (слова) одночасно - при паралельному коді. Залежно від того, чим визначається такт Т , розрізняють асинхронні та синхронні автомати. В асинхронних цифрових автоматах Т ¹ cоnst і зміна вхідних сигналів зразу викликає певну зміну вихідних сигналів, у синхронних Т=const і тому зміна вхідних сигналів викликає певну зміну вихідних тільки після подачі синхронізуючих (тактових) імпульсів, які керують роботою автомата.
Для опису законів функціонування цифрових автоматів зручно користуватись абстрактним часом, що набуває цілих невід’ємних значень (t=0,1,2,...), а не тактом Т. Наприклад, позначимо такти роботи автомата як t і t + 1 . Алгебраїчний вираз, який розкриває функціональний зв’язок цифрового автомата між вихідним сигналом у такті t + 1 і множиною вхідних сигналів та станів у попередньому такті t називається функцією переходу d.
Найпростішою математичною моделлю цифрового автомата з одним входом X і одним виходом є абстрактний автомат, що заданий сукупністю таких величин:
скінченою множиною вхідних сигналів (вхідний алфавіт) автомата
;
скінченою множиною вихідних сигналів /вихідний алфавіт/ автомата
;
довільною множиною станів /алфавіт станів/ автомата
а також початковим станом автомата , функцією переходу автомата з одного стану в інший та функцією виходу автомата .
Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 3078;