Регулювання торгівлі на міжнародному рівні.
Торговельна політика і проблеми світової торгівлі є об’єктом діяльності багатьох регіональних, галузевих глобально – універсальних інститутів, як міжурядових, та і неурядових .Усі вони створюють систему міжнародних організацій, що здійснюють координацію і багатостороннє регулювання міжнародної торгівлі.
Основні напрями діяльності в цій сфері передбачають створення договірно – правової основи торговельно –економічних відносин. Включаючи найважливіші принципи та норми; вироблення домовленостей щодо застосування на національному рівні комплексу торговельно-політичних засобів впливу на міждержавні зв’язки; сприяння досягненню домовленостей і розв’язанню спірних проблем; обмін інформацією і досвідом організації торговельно економічних зв’язків.
Провідну роль у регулюванні міжнародної торгівлі відіграє Всесвітня торгова організація , яка була створена на базі Генеральна угоди з тарифів і торгівлі (ГАТТ/ВТО).
ГАТТ була підписана у 1947 році 23 – ма країнами, діє з 1948 року. ГАТТ – це багатостороння міжнародна угода, що містить правові норми, на яких базуються торгові відносини між країнами – учасницями.
На даний момент ВТО нараховує 125 членів.
Метою ГАТТ (ВТО) є забезпечення безпеки міжнародних торгівельних відносин шляхом:
1. ліквідації митних та інших торгівельних обмежень;
2. усунення всіх форм дискримінації в міжнародній торгівлі з метою підвищення рівня життя, забезпечення повної зайнятості;
3. підвищення реальних доходів і попиту, більш ефективного використання сировини, зростання виробництва і торгового обміну.
Принципи ГАТТ / ВТО: торгівля без дискримінації; захист за допомогою мита; забезпечення стабільної основи торгівлі; заохочення справедливої конкуренції; усунення кількісних обмежень; проведення консультацій, примирення та врегулювання спорів; визнання регіональних торговельних угод; створення пільгових умов для країн, що розвиваються; особливі норми регулювання для текстилю та одягу.
ГАТТ спрямовує свою діяльність проти всіх видів протекціонізму, крім митних тарифів. З метою зниження тарифів, які на початок діяльності ГАТТ у багатьох країнах були занадто високими. Створено систему тарифних переговорів. Переговори починаються на конференціях і продовжуються на раундах багатосторонніх торговельних переговорів.
Впливовою організацією у сфері регулювання міжнародної торгівлі є Конференція ООН з торгівлі і розвитку (ЮНКТАД), яка створена у 1964 р. ЮНКТАД охоплює практично всі економічні та правові аспекти сучасної міжнародної торгівлі і пов’язані з нею питання економічного розвитку.
Основні завдання ЮНКТАД :
· сприяння розвитку міжнародної торгівлі;
· забезпечення стабільного миру і рівноправного, взаємовигідного, всебічного співробітництва між різними країнами;
· вироблення рекомендацій, принципів, організаційно – правових умов і механізмів функціонування сучасних МЕВ;
· розгляд широкого кола проблем міжнародної торгівлі сировиною, готовою продукцією. Напівфабрикатами;
· розгляд умов торгівлі послугами;
· розгляд проблем діяльності ТНК, передачі технологій, розвитку підприємств і інвестицій
· регулювання надзвичайно високої зовнішньої заборгованості країн, що розвиваються.;
· боротьба з так званим “новим протекціонізмом” промислово розвинених країн.
Міжнародний торговий центр (МТЦ),створений в 1964 році як спільний допоміжний орган ГАТТ та ООН (остання діє через ЮНКТАД). Центр допомагає країнам, що розвиваються , вирішувати питання розширення експорту, надає інформацію і консультації з питань ринків і методів збуту експортної продукції, допомагає у створенні експортних служб і підготовці відповідних кадрів.
Основні пріоритети діяльності МТЦ:
· сприяння торгівлі з метою зменшення злиднів, включаючи стимулювання експорту продукції сільських районів;
· надання допомоги найменш розвинутим країнам;
· розвиток торгового і економічного співробітництва між країнами. Що розвиваються;
· участь жінок у розвиткові торгівлі;
· розвиток підприємництва в галузі експорту;
· врахування екологічних чинників у процесі розвитку експорту;
· розвиток людських ресурсів.
Дата добавления: 2016-07-18; просмотров: 1579;