Визначення рівня надійності системи з паралельним з’єднанням елементів
План лекції
1. Особливості побудови системи з паралельним з’єднанням елементів.
2. Методика резервування ФЕ в системах з навантаженими і ненавантаженими резервами.
3. Аналітичні співвідношення для визначення рівня надійності систем з паралельним з’єднанням елементів.
Одним з ефективних методів підвищення надійності систем є резервування елементів цієї системи, використовуючи за рахунок паралельне з’єднання ФЕ.
Розглянемо методи розраховування характеристик надійності для систем із структурним резервуванням. За такого типу резервування визначають основні елементи, які використовуються у схемі для реалізації алгоритму функціонування, і резервні елементи, які забезпечують працездатний стан системи у випадку відмови будь-якого із основних елементів. Відношення числа резервних елементів до числа основних елементів називається кратністю резервування. Резервування, кратність якого дорівнює одиниці, називається дублюванням.
Резерв може бути відновлювальним і невідновлювальним залежно від того, відновлюється чи не відновлюється резервний елемент після того, як він відмовив.
Основні елементи у сукупності з резервними елементами створюють паралельне об’єднання елементів. Відмова системи наступає у тому випадку, коли відмовляють як всі основні, так і всі резервні елементи.
Якщо резервування не передбачає відновлення, тобто система працює до першої відмови, а при цьому відмови незалежні, то імовірність P(t) безвідмовної роботи системи протягом певного часу t визначається залежністю
, (24.1)
де – імовірність безвідмовної роботи і-го елементу за час t.
Якщо значення імовірністей елементів рівні між собою, з урахуванням того, що Pi(t) = P1(t), то можна записати:
, (24.2)
де k – кількість резервних елементів.
У процесі проектування ЕА розробниками вирішується завдання визначення кількісних співвідношень значення інтенсивності відмов системи за навантаженим і ненавантаженим резервами. Визначимо суттєві особливості цього завдання.
Маємо систему з навантаженим резервом і з кількістю резервних елементів k. Якщо всі елементи мають експоненціальний закон розподілу відмов, то . Згідно з цим:
. (24.3)
Якщо позначимо – інтенсивність відмов системи з навантаженим резервом, то значення опосередкованого часу роботи такої системи можна вирахувати так:
. (24.4)
Розглянемо іншу систему, яка складається із k резервних ФЕ, працюють в навантаженому режимі. Передбачаємо, що відмови елементів незалежні і характеристика імовірності відмов кожного із елементів має експоненціальний закон: . В цій ситуації:
, (24.5)
де – інтенсивність відмов системи з навантаженим резервом.
Порівнюючи співвідношення (4) і (3), можна зробити висновок про переваги в експлуатації ненавантаженого резерву перед навантаженим. Якщо припустити, що в зазначених системах однакова кількість елементів з рівним значенням інтенсивності відмов, тоді неважко побачити, що . Отже:
, (24.6)
З практичного боку, кожна система у своїй структурі має певну кількість перемикачів. Тому, розглянемо, як розрахувати надійність системи з перемикачем для двох варіантів: перемикач послідовно вмикає всі резервні елементи і кожний із резервних елементів має свій перемикач.
Для першого варіанта будемо передбачати: задано імовірності безвідмовної роботи елементів як основного P0(t), так і резервного і-го елементу Pі(t), а також імовірність перемикача PП(t). Для визначення імовірності безвідмовної роботи системи з перемикачем можна використати формулу повної імовірності. Позначимо: P(t) = P; P0(t) = P0 і Pі(t) = Pі.
Тоді
. (24.7)
Із формули (24.7) випливає, що відмови усіх елементів мають незалежний характер.
Розглядаючи другий варіант підключення перемикача, передбачаємо, що відмови перемикачів і елементів відбуваються незалежно. Умовно система розбивається на підсистеми, які складаються з послідовно з’єднаних резервних елементів і перемикача (одного або більше). Надійність кожної із таких підсистем позначимо P′і, надійність перемикача PПі і надійність резервних елементів Pі. Враховуючи позначення і використовуючи формулу повної імовірності, зазначаємо, що рівень надійності зазначеної системи може бути розрахований:
, (24.8)
де Pp – надійність резерва із k елементів, .
З урахуванням отриманого:
. (24.9)
Якщо надійність усіх резервних елементів позначити як , то рівняння (9) спрощується
. (24.10)
Визначимо особливості резервування. Якщо в системі резервуються окремі елементи або їх групи, то таке резервування називається роздільним. Якщо об’єкт резервується у цілому, то такий вид резервування називається загальним резервуванням.
Але, як свідчить досвід експлуатації, збільшення масштабу резервування призводить до зменшення рівня надійності всієї системи.
Контрольні питання
1. Назвіть, які основні характеристики систем з паралельним з’єднанням елементів?
2. Поясніть, в чому полягає сутність резервування ФЕ в системах ЕА?
3. Розкажіть, які існують порівняльні ознаки відновлюваних і невідновлюваних систем з паралельним з’єднанням ФЕ?
Література – [6].
Список літератури
1. Кузовик В. Д. Надійність пілотажно-навігаційних комплексів : (конспект лекцій) / Кузовик В. Д. – К. : НАУ, 2004. – 78 с.
2. Дедков В. К., Основные вопросы эксплуатации сложных систем. / Дедков В. К., Северцев Н. А. – М. : Высш. школа, 2000. – 430 с.
3. Барзилович Е. Ю. Модели технического обслуживания сложных систем. / Барзилович Е. Ю. – М. : Высш. школа, 1998. – 231 с.
4. Евланов Л. Г. Контроль динамічних систем. / Евланов Л. Г – М. : Наука, 1997. – 424 с.
5. Котов В. Е. Сети Петри. / Котов В. Е. – М. : Наука, 1994. – 159 с.
6. Синдеев И. М. Диагностика сложных объектов. / Синдеев И. М. – М. : Наука, 1980. – 126 с.
7. Краус М. Сбор данных в управляющих вычислительных системах. / Краус М., Кубчах Э. – М. : Мир, 2002. – 294 с.
8. ДСТУ 2860-94 "Надійність техніки. Терміни та визначення". Чинний від 01.01.1996. – К. : Держстандарт України, 1995. – 92 с.
Дата добавления: 2020-07-18; просмотров: 693;