МЕХАНІЗМ ДОСЯГНЕНЬ ПОДВІЙНОЇ РІВНОВАГИ В ЗАКРИТІЙ ЕКОНОМІЦІ. МОДЕЛЬ ПОДВІЙНОЇ РІВНОВАГИ (IS-LM) ТА ЇЇ ЗАСТОСУВАННЯ ДО АНАЛІЗУ ЕКОНОМІЧНОЇ ПОЛІТИКИ. НЕЙТРАЛЬНІСТЬ ГРОШЕЙ.


 

Розглянемо спочатку закриту економіку . Точка Е – точка подвійної рівноваги по товарному та грошовому ринках.

За допомогою цієї моделі можна розглядати взаємодію фіскальної і монетарної політики.

Розглянемо ситуацію, коли ці дві політики мають стимулювальний характер. Це політика експансії ( монетарна експансія –політика збільшення пропозиції гроршей, фіскальна експансія - політика збільшення державних видатків).

G↑ і M↑, крива ІS рухається вправо. Точка Е – точка подвійної рівноваги .

Обсяг виробництва збільшується, але ставка відсотку може зрости або впасти, або не змінюватися. Це залежить від того, який державний орган буде більш активно проводити свою політику: уряд чи НБ. Якщо буде переважати фіскальна експансія, то ставка відсотку зросте (і↑), а якщо монетарна, то спаде (і↓).

Розглянемо випадок, коли державні видатки зростатимуть, а грошова маса зменшиться.

Ставка відсотку збільшиться, а обсяг виробництва може або зменшитись, або не змінитись. Це залежить від того, хто більш активно проводить свою політику: уряд чи НБ. Якщо уряд, то обсяг виробництва зростатиме, якщо НБ, то зменшиться.

З кейнсіанської точки зору крива ін вест. попиту є низькою за ставку відсотку.

Відповідно і крива інвестицій заощадження (IS) також низько еластична за ставку відсотка.

Це означає, що при низькій ставці відсотку можливе зростання цієї ставки призведе до знецінення цінних паперів. У таких умовах інвестори будуть боятися витратити капітал і більшу частину своїх активів будуть тримати в грошовій формі. Відповідно крива “ліквідність-гроші” (LM) також буде мати горизонтальну ділянку, то кажуть, що вона потрапляє у “ліквідну пастку”.

У цих умовах монетарна політика стає неефективною. Економіка потрапляє у «ліквідну пастку». Всі ці випадки ми розглядали за умови сталого рівня цін.

Сформулюємо принцип нейтральності грошей: однократна зміна кількості грошей не впливає на реальний обсяг виробництва, реальні інвестиції та рівень зайнятості у довгостроковому періоді. Монетарна політика є нейтральною.

За довгостроковий період ставка відсотку повертається до попереднього рівня. При цьому відбуваються такі процеси: зростає пропозиція грошей, ставка відсотку знижується:

MS ↑ → і ↓ → AD ↑ → P↑ →Y↑→ P↑→ Y↓→ MD↑→ і↑

 

Деякі економісти формулюють принцип супер нейтральності грошей: зміна темпу зростання грошової маси не змінює реальний обсяг виробництва та реальну ставку відсотку у довгостроковому періоді.

Що стосується фіскальної політики, то вона у довгостроковому періоді не є нейтральною, а саме збільшення державних видатків за довгий проміжок часу призводить до повернення природного обсягу виробництва, яке при цьому співвідношенні між інвестиціями та державними закупками змінюється. Відбувається ефект витіснення, в результаті якого ставка відсотку зростає. Це означає, що фіскальна політика не є нейтральною і ставка відсотку не відновлюється.

МЕХАНІЗМ ДОСЯГНЕННЯ ПОДВІЙНОЇ РІВНОВАГИ У ВІДКРИТІЙ ЕКОНОМІЦІ. МОДЕЛЬ МАНДЕЛЛА-ФЛЕМІНГА ТА ЇЇ ЗАСТОСУВАННЯ ДО АНАЛІЗУ ЕКОНОМІЧНОЇ ПОЛІТИКИ. ВИПАДКИ ВІЛЬНОГО ТА ФІКСОВАНОГО ВАЛЮТНОГО КУРСІВ.

Модель подвійної рівноваги у застосуванні до відкритої економіки називається моделлю Мандела-Флемінга. Цю модель можна розмістити у двох схемах координат

Нехай точка Е0 точка подвійної рівноваги, на товарному і грошовому ринках; і0 – внутрішня рівноважна ставка відсотку.

Можливі такі ситуації:

1. іе = і*;

2. іе > i*;

3. іе < i*;

Нехай внутрішня рівноважна ставка відсотку більша, ніж світова. В таких умовах відбувається імпорт капіталу. Попит на національну валюту зростає і курс її також зростає. Чистий експорт стає від’ємним, а якщо чистий експорт зменшується, то планові видатки також зменшуються, а зменшення планових видатків призводить до зменшення національного доходу. А це означає, що крива IS рухається вліво.

Крива IS буде зміщуватись доти, доки внутрішня рівноважна ставка відсотки не буде дорівнювати світовій.

Отже, в моделі Мандела-Флемінга криві IS та LM перетинаються в точці, де внутрішня ставка відсотку дорівнює світовій. Але цю модель можна розглядати в іншій системі координат.

Номінальний валютний курс – національний дохід «е - Y»

Крива IS має спадний характер, тому що чистий експорт залежить від валютного курсу, а саме: чим більший валютний курс, тим менший чистий експорт і менший обсяг національного виробництва. Крива LM має вертикальний характер, тому що від валютного курсу не залежить. Дана модель будується за умови незмінності внутрішніх і світових цін.

Розглянемо спочатку монетарну політику при рівних монетарних режимах. Монетарна політика при вільному валютному курсі.

Нехай пропозиція грошей збільшується, крива LM рухається вправо. Відбувається зменшення номінального валютного курсу, дохід зростає. Розглянемо процеси, які відбуваються в економіці. Збільшення пропозиції грошей знижує внутрішню ставку відсотку, що викликає збільшення експорту капіталу, в результаті пропозиція національної валюти зростає, курс падає, а чистий експорт збільшується, відповідно і збільшується національний дохід. Оскільки, при такій політиці дохід змінюється, то кажуть, що монетарна політика при вільному валютному курсі є ефективною.

Розглянемо монетарну політику при фіксованому курсі. Ця фіксація курсу здійснюється за рахунок ринкових методів. Це означає, якщо курс національної валюти падає, то нацбанк буде її купувати і навпаки.

Нехай рівноважний курс e0 > за курс фіксований еf. В цих умовах валютні спекулянти будуть купувати у Нацбанку національну валюту, а продавати іноземну. Потім продають куплену у Нацбанку національну валюту за більш високим курсом е0. Таким чином пропозиція грошей зростає і крива LM зміщується вправо, доки різниця курсів не зникне. В результаті пропозиція грошей, стає ендогенною величиною.

Якщо Нацбанк спробує змінити пропозицію грошей, тобто зрушити криву LM, валютні спекулянти повернуть її до попереднього положення. Отже при фіксованому валютному курсі, монетарна політика на обсяг виробництва не впливає, і таким чином є не ефективною.

Фіскальна політика (вільний валютний курс)

 

Нехай уряд проводить стимулятивну фіскальну політику, тобто збільшує державні видатки, або зменшує податки. В результаті заощадження зменшуються, чистий експорт також зменшується, курс національної валюти зростає. Збільшення державних видатків нейтралізується зменшенням чистого експорту. В результаті реальний обсяг національного виробництва не змінюється. Таким чином фіскальна політика при вільному валютному курсі є не ефективною.

Позичковий ринок:

Валютний ринок

Розглянемо фіскальну політику у випадку фіксованого курсу.

Розглянемо випадок стимулювання фіскальної політики Державні видатки збільшуються – податки зменшуються.

Така політика призводить до того, що IS рухається вправо, відбувається збільшення валютного курсу, але валютні спекуляції призводять до того, що пропозиція грошей зростає, крива LM рухається вправо, курс повертається до фіксованого рівня, але дохід при цьому зростає. Отже фіскальна політика в умовах фіксованого валютного курсу є ефективною.



Дата добавления: 2020-02-05; просмотров: 680;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.01 сек.