Принципіальні схеми при активному контролі.
Засоби активного контролю виконують-всю сукупність операцій, що необхідні для порівняння дійсного розміру оброблюваної деталі з заданим розміром і з залежності від результатів порівняння керують технологічним процесом.
Незалежно від технологічного обладнання засоби активного контролю в загальному вигляді будують за єдиною принциповою схемою (рисі), що складається з окремих вузлів, які призначені для виконання певних задач.
Рис.10.1. Структурна схема засобів активного контролю.
Вимірювальна оснастка 1 включає в себе необхідні щупові механізми в вигляді скоб, призм, ричажних пристроїв, рухомі елементи яких сприймають зміни контролює мого розміру і перетворюють їх в зручні для подальших вимірювань переміщення однієї чи декількох своїх ланок.
Для отримання інформації про стан конролюємого. параметра у вигляді показів на шкалі, переміщення ланок вимірювальної оснастки перетворюється в переміщення показника шкали, що проградуйована в прийнятих одиницях вимірювання. Цю функцію виконує вимірювальний прилад 2.
Вимірювану інформацію у вигляді аналогового сигналу перетворюють в дискретний електричний сигнал-команду. При досягненні контролюємого розміру певної величини за допомогою сигналів-команд здійснюють автоматичне керування технологічним процесом.
В деяких випадках для підвищення точності дискретний сигнал отримують без зміни виду вимірювальної інформації, наприклад в пневматичних приладах, де вимірювальною інформацією є тиск повітря. За допомогою спеціальних пристроїв вимірювальну інформацію перетворюють в дискретний сигнал у вигляді скачка тиску, а тільки потім перетворюють в дискретний електричний сигнал-команду. Задачу отримання дискретного сигналу-команди виконує командний пристрій 3.
Команди приладу на верстатах виконують шляхом комутації потужних електричних ланцюгів верстату, що приводять в дію його виконавчі органи, тому електричний сигнал-команда приладу підсилюють, а комутацію зовнішніх вихідних електричних ланцюгів здійснюють за допомогою електромагнітних реле. Все це разом створює блок підсилення командних сигналів 4. Для інформації про виконання команди служить блок сигналізації 5.
Засіб активного контролю повинен мати .джерело, а в деяких випадках два джерела живлення (пневматичні прилади). Для цього застосовують спеціальні блоки живлення 6.
Розглянута схема побудови засобів активного контролю вирішує всю сукупність поставлених задач. Однак в деяких випадках не вимагається виконання всіх задач; засіб контролю спрощують за рахунок виключення певних вузлів.
В якості вимірювальних приладів застосовують механічні, електроконтактні, пневматичні, індуктивні та інші прилади.
Вимірювальний пристрій рис.24 призначений тільки для видачі інформації про стан оброблюваної поверхні у вигляді показів за шкалою. Керування технологічним процесом здійснюється вручну, за показами приладу.
Рис.10.2. Структурна схема вимірювального засобу з механічним приладом.
1. Вимірювальна оснастка; 2. Механічний шкальний прилад
Вимірювальний засіб з електроконтактним приладом (рис.10.1) застосовують для контролю деталей не вище 2-го класу точності. З-за відсутності шкали в приладі, вимірювальний засіб доповнений механічним шкальним приладом.
Рис. 10.3. Структурна схема вимірювального засобу з електроконтактним перетворювачем.
1.Вимірювальна оснастка; 2. Електроконтактний перетворювач; 3. Блок підсилення сигналів; 4. Блок сигналізування; 5. Блок живлення; 6. Механічний шкальний прилад
Вимірювальний засіб з пневматичним пристроєм має високу точність (забезпечує контроль деталей з допусками першого класу точності), дозволяє вести безконтактні вимірювання, і, що особливо важливо, може бути побудований з нормалізованих блоків серійного виробництва. Пневматичні прилади дозволяють створити найбільш просту і малогабаритну вимірювальну оснастку, що важливо при контролі у відносно важкодоступних місцях.
Рис.10.4. Структурна схема вимірювального засобу з пневматичним приладом.
1. Вимірювальна оснастка; 2. Пневматичний прилад зі шкалою; 3. Командний пристрій; 4. Підсилювач командних сигналів; 5. Блок сигналізації; 6. Блок живлення струмом; 7.Блок живлення стисненим повітрям.
Вимірювальний засіб з індуктивним перетворювачем (рис.10.3) має високу точність, мало чутливий до вібрації, габаритні розміри вимірювальної оснастки значно менші розмірів оснастки з електроконтактними перетворювачами. Даний засіб вимагає висококваліфікованого обслуговування.
Рис.10.5. Структурна схема вимірювального засобу з індуктивним перетворювачем.
1. Вимірювальна оснастка; 2. Індуктивний перетворювач; 3. Командно-показуючий пристрій; 4. Блок живлення.
Перелік контрольних питань для самоперевірки:
1. Що називається чутливим елементом?
2. Що називається варіацією приладу активного контролю?
3. Які вимоги пред'являються до базових поверхонь заготовок при їх активному контролі?
4. Які вимоги пред'являють до металорізальних верстатів при активному контролі.
5. Які недоліки має вимірювальний засіб активного контролю з електроконтактним приладом.
РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
Дата добавления: 2020-02-05; просмотров: 630;