Типи оправок. Пальці установочні.
Базування по отворах виконується одним з двох основних способів : одностороннім базуванням або центруванням.
При односторонньому базуванні відбувається точна установка осі отвору деталі в одному напрямі зі значно зниженою точністю установки в перпендикулярному напрямі. Подібне базування сприяє підвищенню точності виміру і усуває бічну хитавицю деталі. Так, якщо базовий палець має вибірку або лиску (рис. 9.1), то в напрямі А буде досягнуте підвищення точності базування, а в напрямі В точність базування знизиться за рахунок взаємного зміщення пальця і отвору на величину
Рис.9.1. Базування по пальцю з лискою.
Односторонній вибір проміжку на пальці може досягатися різними конструктивними способами.
При базуванні легких деталей, що мають поверхню малої чистоти і високої твердості, віджимання може робитися кулькою. Так, на рис.9.2, а показаний палець з кулькою постійно навантажений пружиною. Ця конструкція, не забезпечуючи великої жорсткості кріплення, дозволяє повертати деталь в процесі виміру.
Значно жорсткіше і надійніше палець, в якому кулька примусово віджимається гвинтом (рис.9.2, б) або штоком (рис.9.2, в). У останньому випадку шток переміщається гайкою, ексцентриком або пневматикою в напрямі, показаному стрілкою, що підвищує силу затиску.
Зворотний рух штока, щоб уникнути його заклинювання повинно здійснюватися також примусово. Сильнішою і надійнішою є конструкція, в якій кулька замінена віджимним сухарем (рис. 9.3). Її з успіхом можна застосовувати і в тих випадках, коли базова поверхня деталі має невисоку твердість (алюміній, бабіт і т. д.), оскільки сухар, має велику контактну поверхню, не залишає вм'ятин на поверхні деталі.
Рис.9.2. Пальці з кульками.
Віджимний сухар має бути врізаний в паз, щоб обмежити його осьове переміщення. Від випадання він захищений двома замками у вигляді спіральних пружин розтягу з дроту діаметром 0,3 мм, що мають зовнішній діаметр витка 3 мм, і зчеплених кінцевими витками в кільця. Ці замки поміщені в кільцеві проточки, глибина яких перевищує зовнішній діаметр пружин, з тим щоб вони не виступали за межі зовнішнього посадочного діаметру пальця. Зусилля розтиску і у попередньому випадку, передається скосом штока. Величина кута скосу беруть рівною 20-30° (т. е. за межами кута гальмування). Зусилля розтиску створюється гайкою, ексцентриком або пневматичним циліндром з примусовим поверненням штока у вихідне положення. Два поздовжніх виступающих поясочка П1 : грають роль "зворотної" призми і в той же час полегшують установку деталі, що перевіряється. Для підвищення зносостійкості пальця ці поясочки можуть бути оснащені твердосплавними пластинами
При малому діаметрі пальця (до 50 мм) скіс штока давить безпосередньо на напівциліндричний виступ сухаря (рис.9.3, а).
Рис.9.3. Пальці з сухарями.
Дата добавления: 2020-02-05; просмотров: 858;