Основні визначення при активному контролі.


Засіб (прилад) активного контролю - технічний засіб за допомогою котрого за результатами порівняння дійсного розміру оброблюваної чи обробленої деталі з заданим розміром виробляється сигнал вимірювальної інформації в формі, необхідній для керування технологічним обладнанням, і такий що має нормовані метрологічні властивості.

Вимірювальний перетворювач - засіб вимірювання для вироблення сигналу вимірюваної інформації в формі, зручній для передачі, подальшого перетворення, обробки та збереження, але такий що не піддається сприйманню наглядача.

Первинний перетворювач - вимірювальний перетворювач, до якого підведена величина, що вимірюється.

Чутливий елемент - частина первинного перетворювача, що знаходиться під безпосереднім впливом величини, що вимірюється.

Метрологічні показники.

Чутливість приладу - відношення сигналу на виході вимірювального приладу до зміни величини, що його викликала.

Ціна поділки шкали - різниця значень вимірюваної величини, що відповідає двом сусіднім поділкам шкали.

Інтервал поділок шкали - відстань між осями двох сусідніх штрихів.

Діапазон показів - область значень шкали, обмежена кінцевим та початковим значеннями шкали.

Діапазон вимірювання - область значень вимірюваної величини для якої нормовані допустимі похибки приладу.

Абсолютна похибка приладу - різниця між показами приладу і дійсним значенням величини, визначеним високоточним приладом.

Відносна похибка - відношення відносної похибки до дійсного значення вимірюваної величини. Її часто визначають не по відношенню до самої вимірюваної величини, а по відношенню до діапазону вимірювань за шкалою приладу.

Варіація - (нестабільність показів приладу) - найбільша отримана експериментально різниця між результатами повторного вимірювання однієї і тієї ж величини при незмінних зовнішніх умовах.

Похибка зворотного ходу - різниця показів приладу при встановленні наконечника приладу в одне й те ж положення при переміщеннях його в одному та зворотному напрямках.

Систематична похибка вимірювання - складова похибки вимірювання, що залишається постійною чи змінюється за законом при вимірюваннях однієї тієї ж величини.

Випадкова похибка вимірювання - складова похибки вимірювання, що змінюється випадковим чином.

Для приладів активного контролю постійність чутливості в багатьох випадках не обов’язкова, тому одним з основних критеріїв точності приладів активного контролю є похибка спрацьовування - похибка видачі команди.

Під командою розуміють дискретний сигнал, що видається приладові при досягненні контролюємим розміром наданої величини чи припинені процесу обробки деталі на верстаті.

Похибка зміщення настройки характеризує стабільність роботи приладу і визначається зміщенням його настройки після визначеного числа спрацьовувань.

Похибка настройки характеризується деяким зміщенням спрацювань по відношенню до настроєчного розміру за рахунок недоліків вузла настройки і досвіду наладчика.

 



Дата добавления: 2020-02-05; просмотров: 633;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.008 сек.